Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie:Záchranný balíček zatím akcie nezachránil

| rubrika: Analýza | 18. 5. 2010
Akcie:Záchranný balíček zatím akcie nezachránil
Pražská burza stejně tak jako ostatní burzy po celém světě minulé pondělí skokově korigovala předchozí propady, když investoři pozitivně reagovali na záchranný balíček pro země eurozóně. Zbytek týdne ale už byl vývoj nejistý.

Index PXv pondělí posílil o 7,5 %. V následujících dnech optimismus částečně vyprchal, ale i tak si domácí burza na týdenní bázi připsala k dobru 4,2 %. Podstatná část zisku jde na vrub Erste Bank, která si připsala přes 11 % a vrátila se nad hranici 800 Kč. Komerční bankatak výrazných zisků nedosáhla a končila týden v blízkosti nuly. Akcie Unipetroluna týdenní bázi posílily téměř o 9 %, když firma reportovala po více než roce návrat do černých čísel. Přestože firma již dříve zveřejňovala část svých provozních údajů, konečný výsledek byl lepší než trh očekával. Mírně lepšího výsledku dosáhl v prvním čtvrtletí rovněž ČEZ, k výraznějšímu růstu akcií to však nevedlo. Titul se nadále nachází pod „politickým“ tlakem ohledně možných opatření po volbách. Výsledky prezentovala i Telefonica, které díky jednorázové položce zaostaly za očekáváním trhu. Titul posílil o necelé 1 %. V záporných hodnotách zakončily týden developerské firmy.

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 146,61 194,70+ 4,20

Klíčové události minulého týdne

  • Předběžný údaj o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí roku 2010 ukázal meziroční růst o 1,2 %, zatímco v mezikvartálním porovnání vzrostl HDP o 0,2 %. Na úplná data o vývoji české ekonomiky si však budeme muset počkat do června tohoto roku a díky omezeným datům z administrativních zdrojů můžeme očekávat větší revizi HDP.

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
11/5 ČEZ vykázal v úvodu roku čistý zisk ve výši 17,46 miliard Kč, což je meziroční pokles o 8,6 %. Výnosy se snížily o zanedbatelných 0,1 % a dosáhly 53,89 miliard Kč. Výsledky byly mírně nad očekáváním trhu. Za nižším ziskem stojí pokles cen elektřiny, který se díky cenovému mechanismu začíná teprve projevovat. Na druhou stranu pozitivně působí stabilizace v poptávce po elektřině. Představenstvo navrhuje ze zisku za rok 2009 vyplatit dividendu ve výši 53 Kč. Plán výroby pro letošní rok byl z důvodu optimalizace mixu mírně upraven na 62,6 TWh z původních 63,6 TWh. Hospodářské cíle pro letošní rok byly potvrzeny.

CME
12/5 Akcie mediální společnosti budou od 27. 5. 2010 součástí indexu MSCI Global Standard Czech Republic. Doposud byly akcie zařazeny v indexu MSCI nižší úrovně.

ECM
11/5 Developerská firma plánuje na 27. 5. 2010 setkání držitelů dluhopisů a držitelů warrantů. Na setkání se bude řešit likvidita společnosti a situace po prodeji části projektu na pankrácké pláni.

Komerční banka
14/5 Citigroup zvýšila doporučení pro akcie bankovního domu na „kupovat“ z předchozího „držet“. Cílová cena byla zvýšena na 4 166 Kč z původních 4 060 Kč.

New World Resources
14/5 Po dubnovém prodeji dluhopisů v objemu 475 milionů EUR prodala společnost další dluhopisy za 25 milionů EUR. Kupon ponese 7,875 % a na obligace se budou vztahovat stejné podmínky jako v předchozím úpisu.

Telefónica O2 ČR
12/5 Telekomunikační společnosti poklesl v úvodu roku čistý zisk o 24 % na 2,01 miliard Kč, což výrazně zaostalo za očekáváním trhu. Zisk byl však ovlivněn jednorázovou položkou ve výši 381 milionů Kč na restrukturalizaci společnosti. Na provozní úrovni zisk poklesnul o 19,2 % na 5,35 miliard Kč. Po vyloučení jednorázových položek se jednalo však pouze o pokles o 7 % a marže díky výraznějšímu poklesu nákladů mírně vzrostla. Výnosy společnosti poklesly o téměř 9 % na 13,8 miliard Kč. Nejvýrazněji se na poklesu hospodaření podepisují regulatorní zásahy, díky nimž došlo ke snížení propojovacích poplatků. Negativní vliv na hospodaření má nadále slabší ekonomická situace. Celoroční odhad poklesu provozního zisku o 5 - 9 % byl potvrzen.

Unipetrol
13/5 Petrochemický holding se v prvním čtvrtletí vrátil po pěti ztrátových obdobích do zisku. Čistý zisk dosáhl 309 milionů Kč, výnosy společnosti se zvýšily meziročně o 24 % a dosáhly 18 miliard Kč. Firma překonala očekávání trhu na všech úrovních. Firma těžila v úvodu roku z oživení rafinérských marží. Pozitivní vliv mělo rovněž přecenění zásob. Firma díky nestabilitě na trhu nechce komentovat očekávání pro celý rok ani pro druhé čtvrtletí.

Očekávané události

  • 19/5 NWR, ECM – výsledky za první čtvrtletí
  • 20/5 Pegas, Orco, VIG - výsledky za první čtvrtletí

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK