Akcie: S Komerční bankou si pohrávali spekulanti

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 27. 4. 2010
Akcie: S Komerční bankou si pohrávali spekulanti
Po silném růstu z minulého týdne si pražská burza připsala mírnou ztrátu. Po celý týden se však index PX držel pouze mírně pod hranicí 1 300 bodů a nakonec si odepsal 0,2 procenta.

Hlavní dění na pražské burze se minulýt týden odehrávalo u akcií Komerční banky(-1,65 %). Titul se od úterý obchodoval na burze bez nároku na dividendu, nákupní zájem však nepolevoval ani v dalších dnech, titul technickou ztrátu v propadu kurzu rychle smazal a v následujících dnech se obchodoval i na vyšších úrovních než před dividendou. Spekulativní obchodování bylo k vidění hlavně ve čtvrtek, kde denní rozptyl dosáhl 350 Kč.

Erste Bankstála tento týden trochu stranou hlavního zájmu a mírně oslabila (-0,35 %). Na nižší úrovně se podívala i Telefónica O2(-1,55 %). Ceny elektrické energie na německé burze pokračují ve strmém růstu a od začátku dubna posílily již o téměř 13 %, investoři to u ČEZu(-0,3 %) však nadále nereflektují a převažují obavy o směřování firmy po parlamentních volbách.

Velmi zajímavým růstem se prezentovaly akcie Unipetrolu(+8 %), když provozní ukazatele poukázaly na velmi pozitivní vývoj marží v prvním čtvrtletí. Na zprávu o dalších možných akvizicích pozitivně reagovaly akcie CME (+7 %). Se zprávou o rekordních týdenních prodejích poskočily akcie AAA Autoo 22 %.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden (16. 4.)Tento týden (23. 4.)Změna v %
PX1 295,401 292,60- 0,2
Klíčové události minulého týdne
  • Viceguvernér Miroslav Singer uvedl, že pokud budou sílit tlaky brzdící inflaci, ČNB by mohla dále snižovat sazby. V podobném duchu se vyjádřil i viceguvernér Mojmír Hampl, který uvedl, že otázka konce cyklu snižování sazeb je stále otevřená.
Vývoj titulů na domácích trzích

CME
23/4 Vedení CME plánuje investovat dalších 300-400 milionů USD do akvizic televizních stanic ve střední a východní Evropě. Výkonný ředitel Sarbu očekává, že bulharské  aktivity budou na úrovni EBITDA ziskové od čtvrtého čtvrtletí 2010. Ceny reklamy se dle jeho vyjádření dostaly na své dno a ve druhém pololetí lze čekat jejich růst.

ČEZ
19/4 Druhý blok jaderné elektrárny Dukovany byl z důvodu výměny paliva odstaven. Výměna včetně pravidelné revize potrvá do 8.5.2010.

Erste Bank
23/4 Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu pro rakouskou banku na 37 EUR z původních 31,50 EUR. Doporučení bylo potvrzeno na stupni „koupit“.

New World Resources
20/4 NWR vydalo osmileté dluhopisy v objemu 475 milionů EUR. Výnos byl stanoven na 7,875 %. Prostředky chce firma použít na refinancování stávajícího dluhu.
22/4 Komerční banka zvýšila cílovou cenu pro akcie NWR na 320 Kč z původních 165 Kč. Doporučení bylo změněno na „kupovat“ z původního „držet“. 23/4 Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu na 11,10 liber (cca 324 Kč).

KIT Digital
22/4 Společnost KIT Digital ocenila v rámci úpisu akcie na hodnotu 13 USD. Firma plánuje vydat 4,23 milionů nových akcií. Prostředky chce firma využít na investice a akvizice.

Orco Property Group
23/4 Menšinoví akcionáři neuspěli u soudu s žádostí o předběžné opatření, jenž mělo zablokovat hlasovací práva novým investorům po sporném navýšení kapitálu v posledních týdnech. Akcionáři kolem firmy Millenius podali však novou stížnost, a to na samotné zneplatnění provedených úpisů akcií.

Unipetrol
22/4 Podle předběžných odhadů vedení Unipetrolu dosáhne holding v 1Q na provozní úrovni zisku. V úvodu roku se podstatným způsobem zvýšily rafinérské marže podle údajů firmy až na 3,98 USD/barel. V mezikvartálním porovnání se jedná o růst o 188 %. Na 1,41 USD se rovněž zvýšil rozdíl v ceně ropy typu Brent a Ural. Ke zlepšení došlo i u petrochemických marží. Proti zvýšeným maržím negativně působily menší objemy prodejů, když u rafinérských produktů se jednalo o 17 %. Pohyb cen ropy a jejích derivátů bude mít na výsledek skupiny pozitivní vliv ve výši 200 milionů Kč, vývoj směnných kurzů naopak zatíží hospodaření ztrátou ve výši 100 milionů Kč.

Očekávané události

  • 27/4 NWR – valná hromada
  • 28/4 PM – bez nároku na dividendu na BCPP
  • 29/4 KB – valná hromada
  • 28/4 ECM – výsledky za čtvrté čtvrtletí
  • 29/4 ECM – valná hromada

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci trhy.penize.cz !

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: Praha porazila Evropu

20. 4. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha porazila Evropu

Pražská burza zažila velice úspěšný týden. Index PX posílil téměř o 5 procent. Čtyři růstové seance poslaly index nad hranici 1 300 bodů.

Akcie: Po delší době zabodoval ČEZ

13. 4. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Po delší době zabodoval ČEZ

Pražská burza si připsala ve zkráceném týdnu zisk 0,56 %. V úvodu týdne index PX posunul své letošní maximum a vzdálil se výrazněji od úrovně 1 200 bodů. Ve čtvrtek přišlo vybírání... celý článek

Akcie: Překvapivě dobrá doporučení táhla Prahu vzhůru

30. 3. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Překvapivě dobrá doporučení táhla Prahu vzhůru

Pražská burza si minulý týden připsala zisk téměř 2 procenta, když akcie posilovaly hlavně v závěru týdne. Ve čtvrtek i pátek index posílil o více než 1 procento a opět se tak dostal... celý článek

Akcie: Pražskou burzu zasáhly nejasnosti kolem pomoci Řecku

24. 3. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Pražskou burzu zasáhly nejasnosti kolem pomoci Řecku

Pražská burza minulý týden prakticky stagnovala, když index PX oslabil pouze o kosmetickou desetinu. První polovina týdne přinesla zisky, když index atakoval letošní maximální hodnoty... celý článek

Akcie: Prahu táhnou banky

16. 3. 2010 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Prahu táhnou banky

Optimismus na pražské burze vydržel i v průběhu druhého březnového týdne. Index PX posílil o slušných 2,78 % a dostal se opět na dohled hranici 1 200 bodů. Trh posiloval prakticky ve... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.