Bance dáte sbohem rychleji. Poradíme, jak na to

| rubrika: Jak na to | 28. 3. 2017 | 1 komentář
Změnit banku, převést peníze i trvalé příkazy se dá pomocí jediného formuláře. Jenže řada lidí o tom nemá nejmenší tušení a zbytečně se přechodu mezi bankami obává. Od března je přestup ještě snazší a rychlejší. Peníze.cz přinášejí návod i potřebné formuláře.

Klienti, kteří chtěli přejít od jedné banky k druhé, měli dosud na výběr ze dvou možností. Buď si všechno potřebné zařídit sami, nebo se spolehnout na takzvaný Kodex mobility klientů. Využití Kodexu pak znamenalo nechat starosti se zrušením účtu v původní bance a převodem peněz, na bance nové. Stačila jediná návštěva pobočky a vyplnění formuláře. Změnit banku podle principů Kodexu mobility mohli tuzemští klienti už od roku 2009, kdy se k němu většina našich bank přihlásila, řada lidí ale o jeho existenci neměla tušení. „Z našeho výzkumu vyplynulo, že jen deset procent lidí, kteří uvažují o změně banky, se už s pojmem Kodex mobility setkalo. Když jsme jim ale vysvětlili, o co jde, osmdesát procent z nich by tuto možnost využilo,“ popisuje Tomáš Motl, vedoucí oddělení výzkumu trhu v Air Bank, výsledky průzkumu, který se banka nechala zhruba před rokem udělat.

Vedle Kodexu mobility se teď o snadnější přechod mezi bankami postarali i zákonodárci. Na začátku března totiž začala být účinná novela zákona o platebním styku, která bankám to, co většina z nich už dávno dělala dobrovolně, jednoduše nařizuje. A zavádí jednu novinku – přechod k nové bance se urychlí. Lhůta pro přechod bude totiž dělat třináct dní, namísto původních patnácti. Jak změna banky probíhá v praxi? Poradíme.

Stačí vyplnit pár kolonek

Předně, celý proces přechodu by za vás měla zařídit nově vybraná banka. Vedle založení účtu, což mnohdy zvládnete online, vás ovšem nemine návštěva pobočky. S sebou byste si měli přinést průkaz totožnosti a také vyplněný a vlastnoručně podepsaný tiskopis Žádost o změnu platebního účtu. Příslušný formulář si můžete stáhnout v boxu.

Ve formuláři je kromě jména, příjmení či adresy potřeba vyplnit především název původní banky a číslo starého účtu. V další části pak zaškrtnutím příslušného políčka požádáte původní banku o zrušení trvalých příkazů a souhlasů s inkasem a vyberete den, kdy má ke zrušení dojít. Česká bankovní asociace doporučuje naplánovat přechod na dobu, kdy vám z účtu žádné příkazy ani inkaso neodchází – vyhnete se tak tomu, aby některé platby byly provedené dvakrát nebo naopak vůbec.

Seznam trvalých příkazů a inkas poté původní banka zašle do banky nové, která je nastaví na vašem novém účtu. Výpis příkazů a inkas si také můžete pro kontrolu nechat poslat poštou nebo na e-mail. Původní banka samozřejmě převede také peníze, které u ní aktuálně máte. Pamatujete, že před zrušením účtu byste měli vůči bance vyrovnat všechny závazky.

Podle zákona o platebním styku si může banka za změnu účtovat jen přiměřené a skutečně vynaložené náklady. Podle výkladu České bankovní asociace a také Kodexu mobility, který většina tuzemských bank přijala ještě před zmíněnou novelou, by změna měla proběhnout zdarma za předpokladu, že na banku nebudete mít nadstandardní požadavky – třeba požadovat změnu účtu vedeného v cizí měně.

Ta hlava!

Peníze na špatný účet

Pokud vám z účtu odejde trvalý příkaz navíc, dá se samozřejmě snadno zjistit, ke komu peníze doputovaly a řešit jejich vrácení. Co ale dělat, když se seknete třeba při zadávání čísla účtu a vaše peníze odejdou bůhvíkomu? Poradíme.

Špatný účet? Jak dostat peníze zpátky

Dejte vědět šéfovi i sociálce

Kromě nastavení trvalých příkazů a inkas pro vás nová banka může udělat ještě jednu věc – dát o změně čísla účtu vědět organizacím, které vám na účet pravidelně posílají peníze. Nejčastěji jde samozřejmě o zaměstnavatele, v případě důchodců o Českou správu sociálního zabezpečení, příjemci nejrůznějších sociálních dávek by zase měli dát vědět úřadu práce. Pro tyto případy slouží formulář Oznámení o změně čísla účtu pro zasílání plateb, který ale vyplní nová banka. Spolu s ním musíte bance dodat seznam adres a podepsat také plnou moc, která ji opravňuje oznámení na nejrůznější strany odeslat. O změně účtu samozřejmě můžete dát vědět šéfovi či sociálce sami – banka vám alespoň poskytne vzor oznámení, případně si ho můžete stáhnout v naší galerii formulářů.

To samé řešení se pak nabízí i v případě inkasních společností. Česká bankovní asociace také upozorňuje, že pokud máte sjednané SIPO, může účinnost změn nastat později – záleží na konkrétních smluvních podmínkách mezi bankou a Českou poštou. Pokud by ale platba neodešla ani z jednoho účtu, automaticky dostanete složenku.

Pokud o změně banky uvažujete, ale zatím nevíte, kde nový účet založit, pomůže náš přehled běžných účtů zdarma:

Nezapomeňte, že řada bank vám sice nabídne účet zdarma, dostanete ho ale jen při splnění určitých podmínek, často jde například o minimální obrat na účtu. Před výběrem nové banky se také vyplatí ověřit, jestli má ve vašem okolí dostatek bankomatů nebo jak je na tom se sítí poboček.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.