Akcie: Konečně odraz vzhůru

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 17. 3. 2009
Akcie: Konečně odraz vzhůru
Pražská burza minulý týden pozitivně zareagovala na oživení na světových trzích. Kvůli předchozí stagnaci nebyl růst tak dynamický jako v USA, posílení indexu PX o 7,6 % je ale i tak velmi dobrý výsledek.

Růst cen akcií na pražské burze byl minulý týden tažen částečným uvolněním napětí ve finančním sektoru. Pozitivní sentiment se projevil u Erste Bank, která přidala téměř 20 % a dostala se na hranici 250 Kč. Komerční bankaposílila o 8,7 %. Dvouciferný růst si připsaly i akcie CETV (+19,9 %) a Orco (+17,4 %), pohyb však nebyl doprovázen patřičným objemem a jednalo se spíše o korekci předchozích propadů se zlepšeným sentimentem. Nad 700 Kč se dokázal vrátit ČEZ (+9,3 %). Klasicky menší dynamiku předvedly akcie Telefonica O2 (+2,5 %). Proti pozitivnímu sentimentu se vyvíjely akcie ECM (-12 %), VIG (+5,9 %) či Unipetrolu (-0,2 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX643,40692,30+7,6
Klíčové události minulého týdne
  • Index spotřebitelských cen za únor vzrostl v meziměsíčním porovnání o 0,1 %, zatímco v meziročním srovnání se inflacesnížila z lednového čísla 2,2 % na 2,0 %. Pokles cen byl zaznamenán především u dopravy, kde oproti loňskému roku o 19,3 % zlevnily pohonné hmoty. Výrazné snížení bylo také u cen automobilů, které zlevnily o 11,9 %. Naopak tlak na růst indexu spotřebitelských cen byl vytvářen především zdražováním energií (elektřina, plyn, teplo a voda) a nájemného, a to jak regulovaného, tak i neregulovaného nájmu.
  • Podle revize ČSÚ ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí meziročně přidala 0,7 % proti původně ohlášenému růstu o 1 %. Mezikvartálně HDP poklesnul o 0,9 % a jednalo se největší pokles od roku 1997. Úřad rovněž směrem dolů revidoval hodnotu za třetí čtvrtletí a to z 4,2 % na 2,9 %, ve druhém čtvrtletí byl růst o 4 % místo původně ohlášeného 4,6 %. Za celý rok 2008 je meziročně HDP vyšší o 3,1 % proti dříve odhadovým 3,5 %.
  • Nezaměstnanost v únoru opět vyskočila a dostala se na 7,4 %. Na začátku roku dosahovala úrovně 6,8 %. Trh očekával zvýšení pouze na 7 %. Za únor se tak zvýšil počet lidí bez práce na 428,8 tisíc a počet volných pracovních míst poklesl na 64,9 tisíc.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
13/3 Komerční banka snížila cílovou cenu na 915 Kč, což implikuje růstový potenciál 30 %. KB ponechala své doporučení na stupni „kupovat“.
11/3 ČEZ podepsal dohodu o koupi majoritního podílu v jediném albánském distributorovi OSSH. ČEZ při tendru nabídnul za 76% podíl ve firmě 102 milionů EUR. Privatizovaná společnost obsluhuje celé území Albánie a hrubá roční dodávka činí 5,3 TWh.

Orco Property Group
13/3 Podle údajů francouzského regulátora zvýšila společnost Prosperita svůj podíl v developerské firmě na 5,02 %. Navýšení podílu probíhalo nákupy na trhu.

Telefonica O2 ČR
13/3 UBS zvýšila doporučení pro telekomunikační společnost z původního „neutral“ na „buy“.

Unipetrol
13/3 Komerční banka upravila cílovou cenu pro petrochemický holding. Nadále doporučuje akcie „držet“, cenový cíl byl však snížený z 232 Kč na 125 Kč.

Zentiva
11/3 Představenstvo farmaceutické firmy rozhodlo, že bude zahájen proces stažení akcií z burzy. Společnost chce tento proces ukončit co možná v nejkratším časovém horizontu. Po ukončení dobrovolného odkupu Sanofi -Aventis vlastní více jak 95 % akcií Zentiva.

Očekávané události
  • 16/3 Průmyslové ceny
  • 19/3 Výsledky Pegas

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Akcie: Telefónica vytáhla Prahu do plusu

10. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Telefónica vytáhla Prahu do plusu

Na pražské burze se nadále drží poklidnější atmosféra a index PX pokračuje v pohybu do strany. Od poloviny února se index drží v blízkosti hranice 650 bodů. Na týdenní bázi burza jako... celý článek

Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

3. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

Pražská burza zaznamenala podstatně poklidnější týden a nekopírovala volatilnější vývoj na zahraničních trzích. Ani v jedné seanci nebyla absolutní procentní změna vyšší než 0,5 %.... celý článek

Akcie: Banky padly o více než pětinu

24. 2. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky padly o více než pětinu

Pražská burza se opět dostala pod prodejní tlak. Index PX ztratil 10,4 % a dostal se v průběhu týdne na nejnižší hodnoty za posledních více jak 5 let. Na trzích byla patrná opět velká... celý článek

Akcie: Banky poslaly trh dolů

17. 2. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Banky poslaly trh dolů

Pražská burza sice v úvodu minulého týdne silně korigovala své předchozí propady a index PX posílil o 3,7 %, ve zbytku týdne však nadále vykazovala poklesy. Na týdenní bázi index oslabil... celý článek

Akcie: Telefónica porazila trh

10. 2. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Telefónica porazila trh

Pražská burza se minulý týden vyvíjela podle zcela odlišného scénáře než trhy v Evropě i USA. Zlepšený sentiment pomohl trhům ve světe k růstům, Praha však výrazněji ztrácela. Index... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.