Akcie: Banky poslaly trh dolů

| rubrika: Analýza | 17. 2. 2009
Akcie: Banky poslaly trh dolů
Pražská burza sice v úvodu minulého týdne silně korigovala své předchozí propady a index PX posílil o 3,7 %, ve zbytku týdne však nadále vykazovala poklesy. Na týdenní bázi index oslabil o 1,4 % a od začátku roku tak ztrácí již více jak 15 %.

Z makroekonomické sféry přicházely minulý týden další negativní data, která nadále oslabovala kurz koruny. Proto nebyl m nebyl český akciový trh nadále pro zahraniční investory příliš atraktivní. Největší zátěží byly finanční tituly, když v Evropě ohlásilo několik bank opět vysoké ztráty. Předběžné výsledky zveřejnila i Erste (-7,4 %) a investory tyto čísla nebyla přijatá pozitivně. Se sentimentem se svezla i Komerční banka (-6 %). Částečně ztráty z minulého týdne korigovaly akcie ČEZu (+3 %) a Unipetrolu (+8,6 %). Po delší době se ukázala nákupní objednávka u Pegasu (+4,8%) a kurz se dokázal výrazněji odpoutat od hranice 240 Kč

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX733,80723,70-1,4
Klíčové události minulého týdne
  • Nezaměstnanost na konci ledna vzrostla na 6,8 % z prosincových 6 %. O práci na začátku roku přišlo více jak 45 tisíc lidí.
  • Spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 % po prosincovém snížení o 0,3 %. Meziroční inflace zpomalila na 2,2 %, což je nejnižší hodnota za posledních 22 měsíců.
  • Průmyslová výroba pokračovala v prosinci v poklesu. Meziročně poklesla o 14,6 % po listopadovém poklesu o 17,4 %. Za celý rok se průmyslová produkce zvýšila o 0,4 %.
  • Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí dokázala meziročně posílit podle předběžných odhadů o 1 %. Mezikvartálně je hodnota HDP nižší o 0,6 %. Za celý rok 2008 zpomalil růst českého hospodářství na 3,5 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
12/2 Deutsche Bank snížila cílovou cenu pro akcie energetické společnosti na 950 Kč z původních 1 400 Kč. Doporučení bylo potvrzeno na stupni „kupovat“.
13/2 Podíl státu v ČEZu se zvýšil na téměř 70 %. Soud zapsal do Obchodního rejstříku snížení základního kapitálu o 5,4 mld. Kč na základě zrušení vykoupených akcií. Díky dokončení procesu se otvírá pro ČEZ možnost pokračování odkupu vlastních akcií, které je schváleno valnou hromadou.

Erste Bank
10/2 Podle předběžných údajů rakouská banka hospodařila v loňském roce se ziskem 860 mil. EUR. Hodnota zohledňuje jak pozitivní dopad prodeje pojišťovací divize, tak negativní dopady finanční krize. Na provozní úrovni vzrostla ziskovost společnosti o 19 %. Vedení odepsalo hodnotu goodwillu z rumunských, ukrajinských a srbských aktivit ve výši 570 mil. EUR. Kapitálová přiměřenost by měla dosáhnout 7,2 %.
11/2 Sal.Oppenheim snížila doporučení pro akcie rakouské banky na „redukovat“ z původního „neutral“.

Orco Property Group
12/2 Viceprezident developerské společnosti Arnaud Bricount oznámil, že rezignuje na svoji funkci. Pro společnost bude nadále pracovat jako konzultant.

Unipetrol
13/2 Generální ředitel společnosti Francois Vleugels odstoupil ze své funkce. S okamžitou platností byl nahrazen Krzysztofem Urbanowiczem. Vedení neposkytlo žádné bližší informace k důvodům odstoupení.

Zentiva
9/2 PPF již nebude trvat na soudním svolání mimořádné valné hromady, jelikož společnost na aktuální valné hromadě získala potřebné informace. Ze strany představenstva došlo na valné hromadě k opětovnému doporučení využít nabídky na převzetí akcií ze strany Sanofi-Aventis.
11/2 Podle Reuters prodá Belviport Trading svůj stávající podíl v Zentivě v rámci nabídky převzetí. Belviport drží přes 10 % akcií.
13/2 Zentiva vydá 986 250 nových akcií na pokrytí opčního programu zaměstnanců, pokud Sanofi-Aventis uspěje s nabídkou na převzetí.

Očekávané události
  • 17/2 Maloobchodní tržby
  • 18/2 Výsledky Komerční banka

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.