Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

| rubrika: Analýza | 3. 3. 2009
Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu
Pražská burza zaznamenala podstatně poklidnější týden a nekopírovala volatilnější vývoj na zahraničních trzích. Ani v jedné seanci nebyla absolutní procentní změna vyšší než 0,5 %. Celkově index PX ztratil 1,13 %.

Na pražské burze naplno vypukla výsledková sezóna. Hospodářské výsledky oznámilo celkem pět firem. Nejhůře si vedla mediální CME(-18,5 %), která zveřejnila výraznou ztrátu. Nedařilo se rovněž těžební společnosti NWR, jejíž akcie ztratily více jak 12 %. Přes rekordní zisk některé investory příliš nenadchnul budoucí výhled a výše dividendy. Negativní výkonnost předvedly rovněž akcie Unipetrolu (7,7 %), když firma vykázala v závěru roku provozní ztrátu. Celkově si nejhůře vedly akcie Orco (-16 %), které atakovaly hranici 100 Kč a nadále nemají důvěru investorů. Kladnou výkonnost si po výsledcích připsaly akcie Erste Bank (+3,4 %) a Telefonica O2 (+0,3 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX648,20640,90-1,13
Vývoj titulů na domácích trzích

CME
25/2 Mediální společnost v závěru roku vykázala pokles segmentového zisku EBITDA o 28 % na 93,6 milionu USD. Díky opravné položce ve výši 336,8 milionu. USD kvůli stanicím na Ukrajině a Bulharsku se společnost propadla do ztráty 323 milionů USD. Výsledky byly výrazně horší než očekávání trhu. Za celý rok společnost díky ztrátě v závěru roku prodělala 255,5 milionu USD.

ČEZ
25/2 ČEZ společně s finanční skupinou J&T koupí hnědouhelné doly ve východním Německu za 404 milionů EUR. Důlní společnost Mibrag má kapacitu 19 milionů tun, prokázané rezervy dosahují 530 milionů tun.
27/2 Sal.Oppenheim potvrdil nákupní doporučení pro akcie ČEZ. Cílová cena byla upravena směrem dolu na 1 200 Kč. Na začátku týdne stejný krok udělali analytici Goldman Sachs, kteří cílují titul s nákupním doporučení na 1 130 Kč.

Erste Bank
27/2 Rakouská banka vykázala růst provozního zisku o 19 % na téměř 3 miliardy Kč, čistý zisk poklesnul o 26,8 % na 860 milionů EUR. Banka byla nucena odepsat goodwill svých dceřinných společností a zaznamenala ztrátu z finančních investic. Banka navýší kapitál o 2,7 miliardy EUR na základě dohody s rakouskou vládou. Dividenda za rok 2008 byla snížena na 0,65 EUR. Banka díky nejistým podmínkám na trhu neposkytla výhled.

Komerční banka
26/2 KB oznámila, že jeden významný klient ze sektoru rozvodu a prodeje elektrické energie je v prodlení s plněním svých závazků a banka neočekává jejich úplné splnění. Celková výše angažovanosti dosahuje zhruba 1 miliardy Kč. Banka již ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila částečné opravné položky, další budou podle vývoje vytvořeny v prvním čtvrtletí 2009.
26/2 Citigroup zvyšuje doporučení na „kupovat“ z předchozího „prodávat“. Cílová cena je stanovená na 2 226 Kč.

New World Resources
24/2 Těžební společnost NWR vykázala za rok 2008 rekordní zisk v objemu 351,5 milionu EUR při tržbách 2,04 miliardy EUR. Dobré výsledky korespondují s průměrně vysokými cenami uhlí. Celková produkce společnosti dosáhla 12,7 milionu tun. Společnost vyplatí za druhé pololetí dividendu ve výši 0,18 EUR. Kontrakty na příští rok u energetického uhlí jsou za ceny o 14 % vyšší, u koksárenského uhlí dojde k poklesu o 33 %. Pozitivně lze vnímat celkový objem zakázek, které pokrývají 100 % plánované produkce pro tento rok (12,1 milionu tun).
26/2 Credit Suisse snižuje cílovou cenu na 192 pencí a snižuje hodnocení na „underperform“.

Telefonica O2 ČR
24/2 Telekomunikační společnost vykázala nárůst čistého zisku o 12 % na 11,6 miliardy Kč, provozní zisk OIBDA dosáhl 28,3 miliardy Kč. Tržby vzrostly o 2,9 % na 64,45 miliardy Kč, a společnost tak naplnila všechny své cíle. Výnosy z pevných linek vzrostly o 0,6 %, mobilní segment rostl tempem 3,1 %. Z loňského zisku bude vedení navrhovat dividendu ve výši 50 Kč. Pro rok 2009 očekává vedení mírný pokles tržeb (-3 % - 0 %) i provozní ziskovosti (-4 % - 0 %).

Unipetrol
26/2 Unipetrol vykázal ve čtvrtém čtvrtletí provozní ztrátu ve výši 1,26 miliardy Kč. Za propadem stojí především přecenění zásob a dopad odstávky. Za celý rok firma vykázala díky slabým maržím a dalším nepříznivým vnějším faktorům zisk pouhých 65 milionů Kč, přestože tržby vzrostly o 11 % na 98,1 miliardy Kč. Představenstvo nebude navrhovat za loňský rok dividendu. Vedení zkoumá možnost akvizic, jelikož zadluženost firmy je stále velmi nízká.

Zentiva
25/2 Sanofi-Aventis uspěla s nabídkou převzetí akcií Zentiva a po vypořádání transakcí bude držet 94 % akcií. Sanofi pravděpodobně bude chtít stáhnout akcie z veřejného trhu.

Očekávané události
  • 3/3 Výsledky ČEZ

 

Komentář připravil server e-Brokerspolečnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.