Akcie: Nervozitu investorů odnesly banky

| rubrika: Analýza | 20. 1. 2009
Akcie: Nervozitu investorů odnesly banky
Pražská burza ve třetím týdnu roku ztrácela. Index PX je od začátku roku v mírné ztrátě. Akcie oslabovaly čtyři seance v řadě, v zelených číslech končilo pouze páteční obchodování. Na týdenní bázi index oslabil téměř o 4 procenta.

Objem obchodů na pražské burze je nadále poměrně nízký. Nervozita ve finančním sektoru se projevila na poklesu českých bankovních titulů. Komerční banka ztratila přes 10 % a v průběhu týdne se přiblížila hranici 2 500 Kč. Erste Bank (-2,4 %) se nadále držela pod úrovní 400 Kč. Pevněji usadit se nad hranicí 150 Kč se nepodařilo akciím Unipetrolu (-6,5 %), když titul oslaboval ve všech seancích. Bez konkrétních informací a za nižších objemů pokračovaly v růstu akcie Orco (+11,5 %). Akciedeveloperské firmy od začátku roky přidaly již 35 % a jsou jednoznačně nejvýkonnějším titulem ze SPADu.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX876,70842,10-3,95
Klíčové události minulého týdne
  • Průmyslová výroba v listopadu meziročně oslabila o velmi silných 17,4 %. Jednalo se o rekordní propad, který trh neočekával. Největší podíl na propadu měla výroba automobilů, která oslabila o 30 %.
  • Podle vyjádření viceguvernéra ČNBMojmíra Hampla česká ekonomika poroste jen nepatrně, a to podle pesimistického scénáře. V listopadové prognóze banka počítá při pesimistické variantě s růstem HDP o 0,5 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
14/1 Elektrárenská společnost podepsala syndikovaný úvěr ve výši 550 milionů EUR. Hlavními aranžéry jsou ČSOB, ING a Intesa Sanpaolo. Dohoda představuje dodatek k původnímu jednoletému úvěru, který banky poskytly na začátku roku 2008.

ECM
12/1 Developerská společnost získala úvěr ve výši zhruba 75 milionů EUR pro potřeby financování obchodního centra ECMall v čínském Pekingu. Úvěr má dvouletý odklad splatnosti a efektivní úroková sazba se pohybuje na úrovni 8 % p.a. ECM se zároveň se svým čínským partnerem dohodla na prodeji 23% podílu ve společnostech, které čínské projekty zastřešují. Prodejní cena je dohodnuta na 11,5 milionů USD.

Pegas Nonwovens
14/1 Investiční fondy spravované společností AEGON Hungary Fund Management navýšily podíl na základním kapitálu v Pegasu na 5,11 %. Na konci roku byl hlasovací podíl 4,93 %.

Očekávané události
  • 20/1 Maloobchodní tržby

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.