Akcie: Nervozitu investorů odnesly banky

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 20. 1. 2009
Akcie: Nervozitu investorů odnesly banky
Pražská burza ve třetím týdnu roku ztrácela. Index PX je od začátku roku v mírné ztrátě. Akcie oslabovaly čtyři seance v řadě, v zelených číslech končilo pouze páteční obchodování. Na týdenní bázi index oslabil téměř o 4 procenta.

Objem obchodů na pražské burze je nadále poměrně nízký. Nervozita ve finančním sektoru se projevila na poklesu českých bankovních titulů. Komerční banka ztratila přes 10 % a v průběhu týdne se přiblížila hranici 2 500 Kč. Erste Bank (-2,4 %) se nadále držela pod úrovní 400 Kč. Pevněji usadit se nad hranicí 150 Kč se nepodařilo akciím Unipetrolu (-6,5 %), když titul oslaboval ve všech seancích. Bez konkrétních informací a za nižších objemů pokračovaly v růstu akcie Orco (+11,5 %). Akciedeveloperské firmy od začátku roky přidaly již 35 % a jsou jednoznačně nejvýkonnějším titulem ze SPADu.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX876,70842,10-3,95
Klíčové události minulého týdne
  • Průmyslová výroba v listopadu meziročně oslabila o velmi silných 17,4 %. Jednalo se o rekordní propad, který trh neočekával. Největší podíl na propadu měla výroba automobilů, která oslabila o 30 %.
  • Podle vyjádření viceguvernéra ČNBMojmíra Hampla česká ekonomika poroste jen nepatrně, a to podle pesimistického scénáře. V listopadové prognóze banka počítá při pesimistické variantě s růstem HDP o 0,5 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
14/1 Elektrárenská společnost podepsala syndikovaný úvěr ve výši 550 milionů EUR. Hlavními aranžéry jsou ČSOB, ING a Intesa Sanpaolo. Dohoda představuje dodatek k původnímu jednoletému úvěru, který banky poskytly na začátku roku 2008.

ECM
12/1 Developerská společnost získala úvěr ve výši zhruba 75 milionů EUR pro potřeby financování obchodního centra ECMall v čínském Pekingu. Úvěr má dvouletý odklad splatnosti a efektivní úroková sazba se pohybuje na úrovni 8 % p.a. ECM se zároveň se svým čínským partnerem dohodla na prodeji 23% podílu ve společnostech, které čínské projekty zastřešují. Prodejní cena je dohodnuta na 11,5 milionů USD.

Pegas Nonwovens
14/1 Investiční fondy spravované společností AEGON Hungary Fund Management navýšily podíl na základním kapitálu v Pegasu na 5,11 %. Na konci roku byl hlasovací podíl 4,93 %.

Očekávané události
  • 20/1 Maloobchodní tržby

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, index PX, Pražská burza

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Akcie: Orco vykouklo z propasti

13. 1. 2009 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Orco vykouklo z propasti

Pražská burza vyjádřeno indexem PX posílila o 0,76 %. Své zisky dosáhla hlavně v úvodu týdne, když v úterý se index dostal nad hranici 900 bodů. Nad touto metou byl naposledy loni 10.... celý článek

Akcie: Erste spadla k minimům během předvánoční nudy

23. 12. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Erste spadla k minimům během předvánoční nudy

S blížícím se závěrem roku se nadále udržuje na pražské burze nízká aktivita, postupně klesla i volatilita. Index PX druhý týden po sobě prakticky stagnoval a odepsal si slabých 0,51... celý článek

Akcie: Hvězda minulého týdne - CETV

16. 12. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Hvězda minulého týdne - CETV

Pražská burza na týdenní bázi stagnovala a index PX oslabil o nepatrných 0,1 %. V jednotlivých dnech však pražská burza vykazovala nadále zvýšenou volatilitu. Ještě ve středu vykazoval... celý článek

Akcie: V Praze táhly cigarety

9. 12. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: V Praze táhly cigarety

Pražská burza v kontextu vývoje na světových trzích korigovala svůj silný růst z minulého týdne. Index PX oslabil o 4,56 procenta. Kromě čtvrtka byly všechny seance záporné.

Akcie: Praha přidala slušných šestnáct procent

2. 12. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha přidala slušných šestnáct procent

Pražská burza zažila po delší době pozitivní týden. Ve všech obchodních seancích index PX rostl a prodloužil tak počet růstových seancí v řadě na šest. Na týdenní bázi přidal téměř... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.