Akcie: V Praze táhly cigarety

| rubrika: Analýza | 9. 12. 2008
Akcie: V Praze táhly cigarety
Pražská burza v kontextu vývoje na světových trzích korigovala svůj silný růst z minulého týdne. Index PX oslabil o 4,56 procenta. Kromě čtvrtka byly všechny seance záporné.

Na pražské burze nadále panuje nízká likvidita a aktivita obchodníků je velmi slabá. Světlou výjimkou v poli klesajících titulů byly akcie Philip Morris(+6,8 %). Titul se opět dostal přes hranici 7 000 Kč a poskočil tak na úrovně z dubna letošního roku, kdy se ještě obchodoval s dividendou. Nejvýraznější pokles zaznamenaly akcie NWR(-14 %). Titul nereagoval příliš na snížená doporučení, ale spíše na dále klesající ceny ropy na světových trzích. S poklesem cen energií ztrácely akcie ČEZu(-4,5 %). S koncem platnosti nabídky na převzetí se výrazněji pod hranici 300 Kč dostaly akcie ECM(-5,4 %). Lepší výkonnost než indexsi při poklesech tradičně udržela Telefonica O2(-0,4 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX863,20823,80-4,56
Vývoj titulů na domácích trzích

CETV
1/12 Ředitel mediální skupiny Michael Garin potvrdil, že se společnost připravuje na zpomalení míry svého růstu, nikoliv však na pokles. Prohlášení se týka šesti ze sedmi trhů, kde firma působí. Ukrajina dle vedení zůstává velkou neznámou. Vedení nepřipravuje aktuálně žádnou fúzi či převzetí kvůli příliš drahému kapitálu.

ČEZ
2/12 ČEZ plánuje rozšířit nabídku svých tarifů pro domácnosti a malé podnikatele. Nový tarif by umožňoval zajistit si cenu pro odběr v roce 2010 již na začátku roku 2009. Díky poklesu cen na energetické burze je ČEZ schopen garantovat nižší ceny než pro rok 2009. Bližší podrobnosti výpočtu zveřejní ČEZ v polovině měsíce.
2/12 Podle generálního ředitele Martina Romana kvůli ochlazení ekonomického růstu v ČR a recesi v Evropě dojde ke zpomalení dynamiky růstu zisku společnosti. Jedná se však o zpomalení dynamiky, nikoliv zastavení růstu.

Erste Bank
3/1 Mimořádná valná hromada rakouské banky schválila plán na přijetí státního podílového kapitálu až do výše 2,7 miliard EUR.

Komerční banka
5/1 JP Morgan snižuje doporučení pro domácí peněžní ústav na „underweight“ z původního „overweight“.

New World Resources
4/1 Credit Suisse začíná hodnotit akcie těžařské společnosti na stupní „underperform“. Cílová cena byla nastavena na 203 pencí.
5/1 Merrill Lynch snižuje doporučení pro NWR na stupeň „underperform“. Cílová cena byla snížena ze 450 pencí na 130 pencí.

Pegas Nonwovens
2/12 Dceřinná společnost skupiny Pegas Nonwovens zahájila provoz zkušebního zařízení na úpravu netkaných textílií pomocí plazmy. Projekt je realizován za podpory ministerstva průmyslu a obchodu. Plánovaný rozpočet na roky 2008-2011 dosahuje téměř 70 milionů Kč a podpora by mohla činit až 25 milionů Kč.

Telefonica O2 ČR
3/12/ Ratingová agentura Standard&Poor´s zvýšila hodnocení závazků pro telekomunikační společnost v domácí i zahraniční měně na "A-" z původního „BBB+“. Výhled pro rating je „stabilní“.

Unipetrol
4/1 Unipetrol plánuje jakožto majoritní akcionář společnosti Paramo vytěsnit minoritní akcionáře. Unipetrol drží ve společnosti 91,8 % akcií. Vytěsnění by mělo proběhnout za cenu 977 Kč. Nabídka bude projednána na mimořádné valné hromadě 6.1. 2009. Představenstvo Parama považuje nabídku za přiměřenou.

Očekávané události
  • 10/12 HDP za třetí čtvrtletí
  • 12/10 Průmyslová výroba

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, index, Pražská burza, PX

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.