Pražské burze se v minulém týdnu opět dařilo

| rubrika: Analýza | 20. 12. 2010
Pražské burze se v minulém týdnu opět dařilo
Index PX patřil v uplynulém týdnu k nejrychleji rostoucím akciovým indexům. Největší podíl na tom měly především akcie Erste Bank, Komerční banky a NWR. S blížícími se svátky však na pražské burze začíná klesat obchodní aktivita.

Uplynulý týden vyzněl nejednoznačně, co se týče makroekonomických zpráv. Velká pozornost byla upírána na zasedání americké centrální banky Fed. Ta potvrdila, že bude pokračovat v odkupu státních dluhopisů, čímž vyvrátila spekulace, že po lepších než očekávaných datech z  americké ekonomikyuž nebude dodatečná likvidita potřeba. Nicméně finanční trhy přešly pokračování výkupu bez větších pohybů, jelikož likvidita v důsledku blížících se svátků už slábla.

Světové akciové trhy

Akcie v minulém týdnu nezaznamenaly výrazné pohyby. Většina akciových indexů se nepohnula o víc jak o jedno procento. Výjimkou byla pražská burza, o níž bude řeč později. Velkou naději pohnout s kurzy měla americká centrální banka, ale vzhledem k tomu, že nepřišla s překvapivým závěrem, tak akciím chyběly impulsy. Panevropský index DJ STOXX 600 si připsal půl procenta na 277 bodů.

Pražská burza

Index PXv minulém týdnu vzrostl skoro o 2 %. Patřil tím pádem k nejrychleji rostoucím akciovým indexům. Za tento růst mohou výhradně tři tituly: Erste Bank, Komerční banka a NWR. Růst ani jednoho titulu přitom nebyl tažen podnikovou zprávou. Společnosti NWR pomohla dobrá nálada v celémm evropském těžebním sektoru a Komerční banka korigovala svůj předešlá pokles (kvůli zprávě o možném zdanění pro svou francouzskou matku). Erste Bank se pouze svezla na vlně dobré nálady ve finančním sektoru.

Nicméně i na pražské burze už se začíná projevovat pokles obchodní aktivity a tento trend bude s blížícími se svátky pokračovat.

SPAD

Málokterá společnost si prošla v posledních měsících takovým zájmem jako energetická společnost ČEZ. Humbuk kolem zdanění emisních povolenek poslal cenu akcie strmě dolů a nyní se nachází o 18 % níž než před rokem. Firma včera konečně vydala prohlášení o dopadu zdanění povolenek na své hospodaření. V příštím roce by se kvůli němu měl čistý zisk snížit o 4,6 mld. Kč. Neboli kolem 9 %.

 

Více se lze dočíst v rámci balíčku informací Akciový Orel na stránkách www.nextfinance.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.