Akcie: FED opět zvýšil sazby

Akcie: FED opět zvýšil sazby
Minunlý týden byl pro český trh již 4. růstovým v řadě. Americké trhy musely vstřebat již třinácté zvýšení úrokových sazeb, a to na aktuální hodnotu 4,25 %. Index podnikatelského klimatu IFO dosáhl v Německu nejlepší hodnoty za posledních 5,5 roků, a to 99,6 bodu. Co dalšího nám uplynulý týden nadělil?

 

Česká republika

Uplynulý týden byl již 4. růstovým v řadě, když přes páteční korekci zakončila pražská burza týden v kladném teritoriu a to především zásluhou akcií ČEZ. Elektrárenská emise po pravidelném přísunu pozitivních zpráv  posílila z úrovni pod 700 Kč až nad 735 Kč, kde se však kvůli realizací zisku neudržela. Komerční banka (profil, názory) se po dlouhé době dostala nad hranici 3 500 Kč, týden ale nakonec zakončila stagnaci.


 

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
PX50
(profil, názory)
1 425 1 441 +1,1 1 429 1 454
PX-D 3 578 3 638 +1,7 3 587 3 669

Zdroj dat: Fio repo

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Premiér Paroubek očekává, že ČR letos splní Maastrichtské kritérium deficitu veřejných financí.
 • PPI za listopad poklesl o –0,3 % (oček. –0,1 %).
 • Běžný účet v říjnu skončil s deficitem 9,24 mld. Kč (oček. -9,18 mld. Kč).
 • Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 2,8 % .

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ (profil, názory)
13/12: ČEZ připravuje kotaci na varšavské burze v první polovině příštího roku.
13/12: ČEZ je mezi šesti účastníky privatizace makedonské energetiky.
14/12: Polská vláda bude pokračovat v privatizačním plánu Kozienic i přes politické neshody.
15/12: Temelín odstaví na tři týdny druhý blok kvůli výměně rotoru u turbíny.
15/12: Petr Vobořil kvůli lustračnímu zákonu opustil představenstvo.

Erste bank (profil, názory)
14/12: Raiffeisenbank snížila investiční doporučení pro akcie Erste Bank na "držet" z předchozího "kupovat". Cílová cena byla zvýšena na 48 EUR z 47 EUR.

Unipetrol (profil, názory)
15/12: Unipetrol (PKN) se bude soudit s Agrofertem o podíly v Aliachemu a Agrobohemii.

Co se stane - očekávané události

 • 22/12: Zasedání ČNB, změna v nastavení úrokové sazby ve výši 2 % se nečeká.
 • Během týdne se očekává rozhodnutí v privatizaci rumunské BRC Banky, kde mezi favority patří rakouská Erste Bank. Erste Bank by v případě úspěchu zvažovala dodatečný úpis akcií, který by jí pomohl akvizici financovat.

Spojené státy americké

Americké trhy musely v uplynulém týdnu vstřebat již třinácté zvýšení sazeb na aktuální hodnotu 4,25 %. Doprovodný komentář si investoři vyložili ve smyslu, že FED ještě přistoupí k "nějakému" zvýšení sazeb, celkově je však konec cyklu na dohled. Americké trhy se v průběhu týdne pohybovaly s nepatrnými změnami, závěr týdne však vyzněl optimisticky.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
Dow Jones
(profil, názory)
10 778 10 879 +0,9 10 735 10 940
Nasdaq
(profil, názory)
2 256 2 252 -0,2 2 247 2 272
S&P 500
(profil, názory)
1 259 1 268 +0,7 1 256 1 276

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • FOMC zvýšil na svém zasedání úrokové sazby podle očekávání na 4,25 %. Doprovodný komentář si investoři vyložili tak, že cyklus zpřísňování měnové politiky se pravděpodobně chýlí ke konci.
 • Maloobchodní tržby za listopad stouply o 0,3 % (oček. 0,4 %), bez aut poklesly o -0,3 % (oček. -0,1 %).
 • Obchodní bilance za říjen skončila s rekordním deficitem $68,9 mld. (oček. -$62,9 mld.).
 • Index dovozních cen za listopad poklesl o 1,7 % (oček. -0,5 %).
 • Spotřebitelské ceny (CPI) v listopadu zaznamenaly pokles o 0,6 % m/m (oček. -0,4 %), bez zápočtu potravin a energií naopak stouply o 0,2 % (v souladu s oček.).
 • Empire Manufacturing Index za prosinec dosáhl hodnoty 28,7 b. (oček. 18,2 b.).
 • Průmyslová produkce v listopadu stoupla o 0,7 % (oček. +0,5 %), výrobní kapacity dosáhly využití 80,2 % (oček. 79,8 %). 

Vývoj titulů na amerických trzích

 • Společnost Pfizer Inc. (profil, názory) oznámila, že představenstvo firmy odsouhlasilo zvýšení čtvrtletní dividendy o 26 procent pro první čtvrtletí příštího roku, a to i přesto, že se společnost musí připravit na 9% pokles zisků.
 • ConocoPhillips (ZACOP) potvrzuje koupi společnosti Burlington za $92/a, což znamená celkový objem $35,6 mld. Předchozí zprávy přitom hovořily o transakci "pouze" za celkovou cenu okolo $30 mld.
 • Akcie General Motors (profil, názory) byly pod tlakem, když agentura Standard & Poor's uvedla, že ani plánované snížení nákladů v příštím roce o $7 mld. nemusí společnost uchránit pokud se neoživí prodeje v USA. Agentura proto snížila společnosti úvěrový rating o dva stupně.
 • Společnost Apple (profil, názory) dostává snížené doporučení od Bear Stearns na "peer perform" z "outperform". Doporučení v obdobném duchu vydala také Bank of America (profil, názory) a snížila investiční stupeň z "buy" na "neutral".
 • Společnost Honeywell (profil, názory) zvýšila ziskový výhled pro rok 2006 o 30 %. EPS by měl dle nových projekcí dosáhnout 2,35-2,50 USD oproti předchozím 1,93-1,95 USD. Tržby by měly vzrůst až o 30 mld. USD. Hineywell očekává, že příští rok bude zlomem v nepříznivém vývoji v sektoru v posledních 4 letech.
 • Výrobce podnikového softwaru Oracle (profil, názory) dosáhl bez zápočtu jednorázových položek - zejména související s převzetím Peoplesoftu (profil, názory) - 972 mil. USD, tj. 19 c/a (v souladu s očekáváním) při tržbách 3,29 mld.USD. Výhled pro následující kvatál nicméně mírně zaostal za očekáváním, společnost předpokládá zisk 19 c/a (oček. 20 c) spolu s tržbami ve výši 3,4-3,5 mld. USD (oček. 3,5 mld. USD). 

Co se stane - očekávané události

 • 20/12: PPI za listopad (oček. –0,3 %).
 • 21/12: HDP za 3Q – konečný údaj (oček.4,3 %), HDP deflátor za 3Q (oček. 3 %)
 • 22/12: Osobní příjmy za listopad (oček. 0,3 %), osobní výdaje za listopad (oček. 0,4 %), počet nových žádosti o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden, index předstihových ukazatelů za listopad (oček. 0,4 %).
 • 23/12 Objednávky  zboží dlouhodobé spotřeby za listopad (oček. 0,8 %), spotřebitelská důvěra University of Michigan za prosinec – konečný údaj (oček. 89).

Německo

Německý index se v průběhu týdne pohyboval v "uzamčeném" pásmu +/-20 bodů od hranice 5 300 bodů, což bylo v souladu s vývojem v zámoří kde indexy stagnovaly. Optimismus přinesla až páteční seance, když nejlepší hodnota indexu podnikatelského klimatu IFO za posledních 5,5 roků vyzvala obchodníky k nákupům a německá burza tak nakonec zakončila týden ziskově. 

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
DAX
(profil, názory)
5 282 5 354 +1,4 5 275 5 357
Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Hodnota indexu důvěry ZEW v prosinci dosáhla neočekávaně vysoké hodnoty 61,6 bodů (předpovědi byly nastaveny na 41 bodů).
 • Index spotřebitelských cen za listopad podle očekávání klesl o 0,5 %.
 • Index podnikatelského klimatu IFO dosáhl nejlepší hodnoty za posledních 5,5 roků a to 99,6 (oček. 98,2).

Vývoj titulů na německém trhu

 • Analytici očekávají, že ceny akcií pojišťovacích společností (ALV, MUV) budou dále pokračovat v růstu a i v příštím roce se jim podaří překonat výkonnost trhu. Důvodem jsou zvýšené sumy pojistného, které byly upraveny směrem vzhůru po hurikánech Rita a Katrina.
 • Výrobce elektronických součástek Epcos prodal svou US divizi za 86,5 mil. EUR. Platby bude EPC inkasovat v první polovině roku 2006. Prodej se podařil za výrazně vyšší cenu, než se očekávalo.
 • Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu pro akcie Siemens (profil, názory) o výrazných 31 % na 85 EUR.
 • Akcie společnosti Puma posilovaly poté, co se na trhu objevila zpráva, že největší akcionáři, miliardáři Guenter a Daniela Herzovi, možná převezmou výrobce sportovního zboží. Oba zmínění investoři však později tuto zprávu popřeli a v současné době neplánují dokoupení zbytku společnosti. 
 • Deutsche Post (profil, názory) zvyšuje předpověď zisku pro rok 2005, když byl dokončen nákup společnosti Exel v hodnotě $6,6 mld. DPW nyní očekává provozní zisk ve výši 3,7 mld. EUR (bez společnosti Exel) oproti předchozí predikci minimálně 3,6 mld. EUR.
 • Akcie Deutsche Bank byly pod tlakem po pozastavení možnosti výběru investic podílníků ze spravovaného realitního fondu. Důvodem je přehodnocení hodnoty aktiv fondu. Deutsche Bank očekává, že podílníci budou moci disponovat s prostředky až v únoru.
 • Deutsche Telekom (profil, názory) byl analytiky BearStearns downgradován z "peerperform" na "underperform".
 • Akcionáři přepravní společnosti CP Ships schválili akvizici společnosti za 2 mld. EUR. Přebírající společnosti je německá TUI.
 • Dozorčí rada automobilky DaimlerChrysler AG (profil, názory) má rozhodnout o propuštění dalších tisíce zaměstnanců v příštím letech nad již schválené redukce.
 • Druhý největší světový producent oceli, francouzská firma Arcelor, plánuje podání nové nabídky na převzetí kanadské firmy Dofasco poté do předchozí nabídka ve výši C$4,3 mld. byla překonána konkurentem ThyssenKrupp (profil, názory).
 • Deutsche Boerse odkoupila v roce 2005 zpět vlastní akcie v hodnotě 713,6 mil. EUR, ve zpětném odkupu bude společnost pokračovat i v roce 2006.

Co se stane - očekávané události

 • 19-23/12: PPI za listopad (oček. –0,3%).
 • 22-23/12: CPI za prosinec.

Komentář převzat ze serveru e-Broker společnosti Fio.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones
 • technologickému indexu Nasdaq
 • německému indexu DAX
 • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.