Burzy, které hýbou světem

Burzy, které hýbou světem
New York Stock Exchange, Nasdaq, Frankfurtská burza a další jsou místa určená k emisi, nákupu a prodeji cenných papírů. Jak fungují tyto hlavní články kapitálových trhů? A jak se obchoduje na pražské burze či v RM-Systému?

 Nejznámější burzou na světě je pravděpodobně burza newyorská. Její historie sahá do roku 1792, kdy se několik obchodníků z Manhattanu sešlo na ulici Wall Street a sepsalo tzv. "Buttonwoodskou dohodu". V ní se zavázali pravidelně se scházet a směňovat mezi sebou cenné papíry. Na základě této dohody později založili burzu cenných papírů New York Stock & Exchange Board, která se roku 1863 přejmenovala na New York Stock Exchange. Prvními tituly, které se zde obchodovaly, byly akcie bank a pojišťoven a také dluhopisy vydané městem pro financování veřejných staveb.

Kapitálový trh není strašák!

Burza cenných papírů, mimoburzovní trhy, dividendy, akcie, kupónové platby, dluhopisy... Pojmy, s kterými se neustále setkáváme, přesto nejsou všem zcela jasné. Přijměte naše pozvání na okružní jízdu po kapitálovém trhu i s historickým exkurzem.

V současné době je na newyorské burze registrováno zhruba 2 800 společností. Průměrně se zde za den uskuteční 2 miliony transakcí s akciemi. Newyorská burza funguje formou aukce, tzn. veškeré obchody se odehrávají na jednom konkrétním místě - na burzovním parketu. Nad obchodováním každého akciového titulu dohlíží burzovní specialista, který je povinnen v případě přebytku nákupních a prodejních příkazů udržovat likviditu, tedy nakupovat a prodávat neuspokojené příkazy. Vedle specialisty zde dále fungují makléři, kteří vyjednávají větší obchody přímo se specialistou, a to formou veřejného křiku ("open outcry"). Počet členů newyorské burzy je omezen na 1 366, členství je však možné odkoupit nebo pronajmout od některého ze stávajících členů.

Na NYSE se obchodují akcie společností jako General Electric, McDonald's, Citigroup, Coca-Cola nebo Gillette. Reprezentativním indexem je Dow Jones Industrial Average (profil, názory).

Nasdaq

Akciový trh Nasdaq je největším elektronickým trhem akcií na světě. Jde o počítačovou a telefonní síť, která spojuje jednotlivé finanční instituce. Založen byl v roce 1971 poté, co makléři neformálně obchodovali přes telefon, na základě čehož byla síť formalizována a vybavena počítačem. Nasdaq, jehož název pochází ze zkratky Automatického kotačního systému Národní asociace obchodníků s cennými papíry, nemá žádné centrální stanoviště ani burzovní parket, pouze velkou obrazovku na náměstí Times Square. Nezaměstnává ani specialisty, kteří by vyrovnávali nepoměr mezi nákupními a prodejními příkazy. Poskytuje jen technologické zázemí jednotlivým účastníkům, z nichž někteří plní zároveň i roli "tvůrců trhu". Počet účastníků Nasdaqu není omezen, může se jím stát kdokoliv po splnění základních kritérií. Nasdaq má dva segmenty - Nasdaq National Market a Nasdaq SmallCap. Rozdíl mezi nimi spočívá v kritériích, které musí společnosti na nich registrované splňovat, ať už jde o minimální výši základního jmění, tržeb a zisku, minimální počet vydaných akcií či minimální počet akcionářů.

Na obou trzích je v úhrnu registrováno zhruba 4000 společností. Reprezentativním indexem je Nasdaq Composite (profil, názory), který zahrnuje akcie všech obchodovaných společností a index Nasdaq 100 (profil, názory), který zahrnuje stovku nejvíce obchodovaných firem.

Frankfurtská burza

Otestujte své znalosti!

Víte o kapitálovém trhu vše? Připravili jsme pro vás řadu testů:
Kapitálový trh
Burzy a mimoburzovní trhy
Historie burz
Světové burzy
Světové indexy
Obchodování s cennými papíry
Malý test z kapitálového trhu
Vyzkoušejte sebe sama!

Druhou největší burzou na světě, založenou roku 1585, je burza frankfurtská - Frankfurter Wertpapierbörse (FWB). Patří do skupiny Deutsche Börse AG, která sdružuje 18 převážně evropských burz. Obchoduje se zde s akciemi, dluhopisy, podílovými listy a finančními deriváty, a to prezenčně nebo na základě elektronické platformy Xetra. Existuje zde několik segmentů - DAX, MDAX, SMAX, Neuer Markt, XTF a Xetra Stars, z nichž každý je určitým způsobem specializován. Burza má 450 členů z řad bank a obchodníků s cennými papíry, z nichž většina působí v elektronickém systému Xetra také jako tvůrci trhu.

Na frankfurtské burze je registrováno zhruba 600 společností. Reprezentativními indexy jsou DAX (profil, názory), který zahrnuje třicítku největších společností a NEMAX 50, který sleduje vývoj cen akcií padesáti růstově orientovaných společností začleněných v segmentu Neuer Markt.

Tokijská burza

Třetí největší burzou na světě je burza tokijská. Byla založena roku 1878 na základě zákona krátce poté, co se v Japonsku rozběhl obchod s akciemi a dluhopisy. Tokijská burza je rozdělena na čtyři segmenty - na segment první, druhý, zahraniční a segment rizikového kapitálu zvaný též Mothers (market of the high-growth and emerging stocks). Do roku 1999 burza používala burzovní parket pro obchod s akciemi, nyní probíhají veškeré obchody elektronicky. Burza má 113 členů a je zde registrováno přes 2000 japonských i zahraničních společností. Reprezentativními indexy jsou indexy TOPIX, avšak ve finančním tisku se pro hodnocení výkonnosti tokijské burzy používá index Nikkei 225 (profil, názory).

Londýnská burza

Čtvrtou největší burzou na světě je London Stock Exchange. Byla založena roku 1745 a koncem 80. let 20. století prošla zásadní reorganizací označovanou jako "Velký třesk" ("Big Bang"). Je zde registrováno na 2 800 společností z celého světa. Obchodování je rozděleno do šesti segmentů: hlavní trh určený pro největší mezinárodní společnosti, AIM určený pro mezinárodní rychle rostoucí společnosti, techMARK určený pro společnosti orientované na nové technologie, techMARK mediscience, kde se obchoduje s akciemi farmaceutických společností, landMARK určený pro regionální firmy a extraMARK, kde se obchoduje s podílovými listy. Mezi mezinárodní akcie obchodované na této burze patří i akcie České spořitelny, Českého telecomu nebo Českých radiokomunikací. Reprezentativním indexem je index FT-SE 100 (profil, názory), který zahrnuje akcie společností jako British Airways, Hilton Group, Marks & Spencer nebo Reuters.

Burza cenných papírů Praha

Pražská burza je jediným organizátorem burzovního trhu s cennými papíry v České republice. Jde o plně elektronickou burzu, kde se obchoduje se 170 emisemi akcií, dluhopisů a podílových listů. Má 32 členů a její trh je rozdělen do 5 segmentů: SPAD, hlavní trh, vedlejší trh, nový trh a volný trh. V segmentu SPAD (Systém pro podporu akcií a dluhopisů) se obchoduje se standardizovaným množstvím vybraných cenných papírů. Hlavní a vedlejší trh zahrnují emise předních českých společností a volný trh je určen pro společnosti, které neplní rozsáhlou informační povinnost. Nový trh je určen pro nové a rychle rostoucí společnosti orientované na pokročilé technologie. Reprezentativními indexy burzy jsou indexy PX-50 (profil, názory) zahrnující 50 emisí nejlikvidnějších českých akcií, PX-GLOB, jenž zahrnuje veškeré emise akcií a podílových listů zde registrovaných, a index PX-D, který je určen pro obchod s deriváty.

RM-Systém

RM-Systém působí na českém trhu od roku 1993 jako jediný organizátor mimoburzovního obchodování s cennými papíry. Jde o plně elektronický trh s cennými papíry, na nějž má přístup kdokoliv prostřednictvím obchodních poboček nebo Internetu. To z něj činí světový unikát. Reprezentativním indexem obchodování je index PK 30.

Sledujete pohyb na burzách? Které burzovní indexy podle vás nejlépe vypovídají o úrovni ekonomik? Obchodujete s cennými papíry? 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 8. 2004 4:20, Beroun

??? PODLE CEHO je 2. nejvetsí burza Frankfurt , 3. Tokyo , 4. London ???
My od Berouna myslíme , podle mnozství prodaných akcií je :
1.Nyse , 2.Nasdaq , 3.Tokyo , 4.London , 5.Frankfurt , 6. Paris , 7.Toronto , 8.Sydney

+48
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 8. 2004 15:21, trader

Už jsem zjistil, že Vám se nikdo nězavděčí, Vy jediný jste geniální a doporučujete na všech diskusích ohledně akcií na tomto serveru investovat na dlouho (až do důchodu) do velkých US firem. Držím Vám palce ať to vyjde, jenom by to chtělo trochu tolerance i k jiným názorům a pohledům než jsou ty Vaše. Jinak každou diskusi efektivně zabijete - což se děje zcela pravidelně.
Ono to s tím serverem traders není tak špatné, lidé v diskusi jsou rozumní - to že mnoho hovoří slovensky neznamená, že nejsou dobří. A to že tam běží inzeráty na Amazon a další - no nějak se ten server snad i živit musí. Každý přece si může vybrat to své pro sebe.

A server není vůbec jenom o daytradingu, jenom to tam asi neumíte nalézt či sledovat. Mnoho lidí i swing-traduje, tzn. obchoduje v krátkodobých obchodech (dny až týdny), - samozřejmě pro porovnání s Vaším držením v řádu let (až do důchodu) je to však rychlost blesku :-).

A vydělat slušné ba dokonce velké peníze lze i krátkodobými spekulacemi, což však asi neumíte pochopit při svém jedinečném a netoleratním pohledu na akciové trhy.V každém případě se lidé na tom serveru dozví více zajímavých informací než z vašich diskusních příspěvků na tomto serveru.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Kapitálový trh není strašák

13. 8. 2004 | redakce Peníze.CZ

Kapitálový trh není strašák

Burza cenných papírů, mimoburzovní trhy, dividendy, akcie, kupónové platby, dluhopisy... Pojmy, s kterými se neustále setkáváme, přesto nejsou všem zcela jasné. Přijměte naše pozvání... celý článek

Co s českým kapitálovým trhem III.

23. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ

Co s českým kapitálovým trhem III.

Kapitálový trh ČR nepodporuje rozvoj podnikání, jeho infrastruktura je nepřehledná a neefektivní, legislativní rámec dosud nedává dostatečný prostor pro další rozvoj. Co zamýšlí Komise... celý článek

Co s českým kapitálovým trhem II.

19. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ

Co s českým kapitálovým trhem II.

Nízká rozvinutost a výkonnost kapitálového trhu může znamenat snížení ekonomického potenciálu země a jeho nefunkčnost vést k podkapitalizování místních firem. Navíc hrozí odliv úspor... celý článek

Co s českým kapitálovým trhem I.

17. 3. 2004 | redakce Peníze.CZ

Co s českým kapitálovým trhem I.

Role kapitálového trhu u nás zůstává nedoceněna, chybí nabídka investičních instrumentů, ale i poptávka po nich. Situaci nepomáhá ani rigidní právní prostředí a neexistence některých... celý článek

Greenmail v České republice

16. 3. 2004 | Tomáš Prouza

Greenmail v České republice

Ačkoliv "legální" vydírání malých akcionářů vzniklo v USA, najdeme řadu příkladů také v České republice. Vybrali jsme několik zajímavých.

Partners Financial Services