FED – křehkost finančních trhů
1. 7. 2002 | David Petráček
Z komentáře Fedu bylo sice cítit mírně pozitivní naladění, ovšem také zde vyjadřuje přesvědčení o křehkosti finančních trhů.
I přes nejistý vývoj před začátkem obchodování se indexy pohybovaly po otevření v pozitivním teritoriu. Tento růst podpořily informace zveřejněné v 16. hodin. ISM manufacturing index překonal očekávání, nicméně výrazně propadla hodnota výdajů ve stavebnictví, když se očekával růst 0,2 % a bylo zveřejněn pokles o –0,7 %. Také převládající obavy z možného teroristického útoku 4. července způsobily, že investoři uzavíraly pozice. Farmaceutický trh ztrácel díky společnostem Johnson & Johnson (profil, názory) a Alkermes (profil, názory), kterým byl zamítnut nový lék na schizofrenii. Jedním z mála posilujících titulů byly akcie Philip Morris (profil, názory).
Úterní otevření bylo záporné. Podíl na tomto trendu měly účetní problémy společnosti Vivendi Universal (profil, názory). Pak se však začaly trhy zvedat a vypadalo to, že se dočkáme alespoň korekce. Vývoj ovlivnilo také několik downgradů na "menší" technologické tituly MVSN, ADVS, CHKP, SNWL. Naopak Merrill Lynch zvýšil očekávání na Deere (profil, názory) a JP Morgan na Johnson & Johnson. Trhy však dále propadaly vedeny polovodičovými a zdravotnickými tituly.
Ve středu se ze začátku zdálo, že hodnoty akcií by mohly vytvořit nákupní tendence. Trhy opravdu mírně zpevnily, avšak nepříliš pozitivní makroinformace (ISM pro služby za červen 57,2 bodu zhruba o 3 body. méně než v minulém měsíci; tovární objednávky mírně nad očekávání v květnu vzrostly - o 0,7 %) spolu s varovnými komentáři na výši tržeb společností AMD (profil, názory) a Openwave (profil, názory) podkopaly snahu o růstové korekce. Dobře si naopak vedly telekomunikace, které těžily především z posílení WorldComu (profil, názory).
Ve čtvrtek se na kapitálových trzích neobchodovalo.
V pátek otevřely trhy v pozitivním duchu. Investoři pravděpodobně po čtvrtečním svátku vstoupili do nového dne plni optimismu, jelikož vývoj neovlivily ani makrodata (mírna nezaměstnanosti dle očekávání 5,9 %) ani zpráva o obtížném prodeji podílů WorldComu v mexickém a brazilském telekomu. Trhy posilovaly jako celek, napříč sektory. Počítačové tituly rostly na základě spekulací, že podnikové zisky budou letos růst. Merril Lynch vyhlásil snížení pracovní síly, když hodlá propustit 20 % zaměstnanců. Zajímavé bylo též obchodování s akciemi WorldComu, které rosty o 13,96 %.
Německo
Evropa se opět vydávala směrem, který jí ukázaly Spojené státy. Negativní vývoj zaznamenal farmaceutický sektor. Také zpráva Evropské unie o stavu spotřebitelské a firemní důvěry v ekonomiku vyzněla negativně. Spotřebitelská důvěra propadla z –8 na –9 bodu v květnu a u důvěry v růst ekonomiky to bylo ještě o jeden bod horší. Rostoucí nezaměstnanost má vliv na spotřebitelské výdaje, které tvoří polovinu HDP. Tak jako v USA i v Evropě ovlivnilo obchodování varovné prohlášení od výrobce chipových komponentů, společnosti AMD, které se podepsalo na vývoji společnosti Infineon. Mezi pozitivní informace můžeme naopak řadit, že tovární objednávky za měsíc květen v německé ekonomice neočekávaně vzrostly o 3,1 % poté, co v dubnu rostly 2,1 % a rostly tak již třetí měsíc za sebou. To se podepsalo na růstu mnoha titulů – Allianz (profil, názory), Munich Re a další. V pátek byl růst podpořen hlavně technologickými tituly.
Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.
|
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem