Pochybovační investoři
3. 6. 2002 | David Petráček

Pochyby investorů o ekonomickém oživení a obavy z vývoje krizové situace mezi Indií a Pákistánem nedovolily trhům růst.
Spojené státy
V pondělí došlo k propadu amerických akcií na nejnižší úroveň za poslední měsíc. Tento propad byl z největší části způsoben nedůvěrou investorů, která byla ještě více prohloubena vyšetřováním ve společnosti Tyco International Ltd. (profil, názory). V pondělí propadaly akcie společností z trhu s energií, a to Williams Cos. a El Paso Corp. (profil, názory). U obou společností se díky omezenému manévrovacímu prostoru, nedobytným pohledávkám a zvýšené státní regulaci v tomto sektoru snižuje možnost tvorby zisku. Index Nasdaq (profil, názory) poslalo pod hranici 1600 bodů snížení ratingu několika softwarových společností.
V úterý trhy rostly převážně v druhé polovině obchodování. Důvodem dnešní optimističtější nálady byl projev šefa Fedu Alana Greenspana, který uvedl, že pozitivní výhled americké ekonomiky se zvyšuje. Alan Greenspan také pozitivně komentoval vývoj inflace, která se drží na přijatelné úrovni. V úterý zaznamenaly růst výrobci polovodičů, kteří s sebou táhly i většinu technologických titulů. Z vývoje indexu Dow Jones (profil, názory) plyne, že cyklické tituly se oproti technologickým drží více při zemi.
Středeční obchodování bylo rozkolísané a trhy nemohly po celý den najít jednoznačný trend. Nakonec ale indexy Nasdaq i DJIA skončily v plusových hodnotách. Růst se zaměřoval hlavně do cyklických odvětví jako je papírenský průmysl a sektor leteckých dopravců, také zdravotnictví zažívá zájem investorů. Nejhůře se dařilo technologickým a energetickým titulům. Pozitivní komentáře od největší společnosti v retailovém sektoru, společnosti Wal-Mart, zapříčinil pozitivní vývoj po otevření. Mírné uklidnění sporu Mezi Indií a Pákistánem také podpořilo dnešní optimistický trend.
Ve čtvrtek zasáhly trhy prodejní vlna. Investoři se zbavovaly technologických akcií poté, co bylo sníženo doporučení celého polovodičového sektoru v čele s Intelem (profil, názory). Konzervativní tituly zase ztrácely kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti propadly na 13-ti měsíční minimum, když klesly o 32 tisíc na 383 tisíc, což je více než se očekávalo. Propadaly hlavně biotechnologické, finanční a retailové tituly. Zraky investorů byly obráceny ke konferenci společnosti Intel, která se konala po skončení obchodování.
V pátek byla před začátkem obchodování zveřejněna míra nezaměstnanosti za měsíc květen, která neočekávaně klesla na 5,8 procenta. Předpovědi ekonomů přitom byly 6,1 procent. Avšak ani tato optimistická zpráva nedokázala zabránit počátečnímu propadu amerických trhů, které tak reagovaly na oznámení výrobce čipů, společnosti Intel, o snížení ziskového výhledu na druhé čtvrtletí. Oleje do ohně ještě přilila společnost Biogen (profil, názory), která oznámila, že jejich výnosy pro druhé čtvrtletí a pro rok 2002 nesplní očekávání.
Evropa
Evropské trhy se v uplynulém týdnu pohybovaly převážně dolů. A to i přes pozitivní makroekonomické ukazatele. Evropská průmyslová výroba rostla během května nejvíce za posledních 15 měsíců. Podle odhadů by mohlo evropské hospodářství růst až o 0,6 procent ve druhém čtvrtletí, po nepříliš velkém 0,2 procentním růstu v prvním čtvrtletí. Propad na začátku týdne zaznamenala největší německá automobilka Volkswagen AG, která bude pravděpodobně nucena stáhnout z trhu až milion vozidel. Obavy ze ziskovosti společností táhly dolů Deutsche Telekom (profil, názory) i jiné korporace. Propady DT a společností Siemens (profil, názory), Nokia a Ericsson po ziskovém varování Intelu dávají jasně najevo, že oživení v telekomunikačním sektoru se ještě nečeká. V měsíci květnu vzrostla nezaměstnanost v Německu o 70 tis. na 9,7 %. Evropské trhy v uplynulém týdnu bojovaly o zájem investorů se šampionátem v kopané. Z vývoje objemu obchodování je zřejmé, že v některý dnech tento zápas prohrálo na celé čáře.
Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.
Sdílejte článek, než ho smažem