Na důchod spoří stále víc dětí, ukazují nová čísla

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 6. 2020 | 3 komentáře
Na důchod spoří stále víc dětí, ukazují nová čísla

Zdroj: Shutterstock

Počet rodičů, kteří spoří svým dětem na důchod, dál rychle roste. V letošním prvním čtvrtletí stoupl počet smluv o takzvaném dětském penzijku oproti konci loňského roku o 4204, tedy o víc jak šest procent. Nová čísla zveřejnila Asociace penzijních společností ČR.

Za celý loňský rok vzrostl počet těchto smluv o 40 procent. Penzijní spoření lze lidem pod 18 let sjednat od začátku roku 2016. Stát na něj přispívá stejně jako u „dospělých“ smluv. Tedy minimálně 90 korun měsíčně, když budete spořit 300 korun měsíčně. A maximálně 230 korun, když budete měsíčně spořit alespoň 1000 korun.

V 18 letech lze u dětských smluv vybrat třetinu naspořených peněz, jinak pro ně platí stejné podmínky jako pro další smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Pro získání státního příspěvku je tak třeba spořit minimálně do 60 let.

Asociace zveřejnila i čísla za celé spoření na důchod v penzijních společnostech. Ty navázaly na loňský rok, kdy jim poprvé od roku 2012 rostl celkový počet smluv. Na konci prvního čtvrtletí roku 2020 si na penzi spořilo celkem 4 450 016 lidí, což oproti konci loňského roku bylo o 8587 více.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Počet klientů v samotném doplňkového penzijním spoření stoupl během prvního čtvrtletí o 48 841 lidí na celkových 1 188 275. V transformovaných fondech penzijního připojištění, do kterých už nelze vstupovat, si na konci března spořilo 3 267 795 lidí, což bylo o 34 200 smluv méně než na konci roku 2019.

V transformovaných fondech měli lidé na konci března celkem uloženo 430,42 miliardy korun, v účastnických penzijních fondech pak 60,32 miliardy.

„Nástup krize spojené s pandemií koronaviru důvěru v penzijní spoření nepodlomil, nových smluv přibývalo stejným tempem jako v loňském roce. Špatná situace na světových finančních trzích se ale bohužel, stejně jako u ostatních investičních produktů, promítla do zhodnocení účastnických fondů,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

„Dynamické fondy v prvním kvartále průměrně ztratily okolo 18 procent, vyvážené zhruba sedm procent. Dobrou zprávou je, že do konce května se již podařilo dynamickým fondům v průměru polovinu ztráty odmazat. U vyvážených fondů jsou to dokonce tři čtvrtiny,“ dodává Poklop.

Penzijní společnosti zatím neregistrují zvýšený zájem o předčasné ukončování smluv (takzvané odbytné), ani výpadky v posílání měsíčních úložek.

„V souvislosti s tím chci účastníky ubezpečit, že za přerušení plateb jim nevzniká žádné penále, smlouva je dál aktivní, účastník pouze nemá nárok na státní příspěvek a může později kdykoli platby obnovit a opět nárok na státní příspěvek získat,“ říká Poklop.

Upozorňuje, že penzijní spoření je dlouhodobý investiční produkt, kde krátkodobé výkyvy nemají být důvodem k panice či naopak k přehnanému optimismu. „Portfolia jednotlivých fondů jsou vybírána tak, aby předpokládaného zhodnocení dosahovala právě v delším investičním horizontu. Určitě proto nedoporučuje lidem vybírat penzijní spoření předčasně, zbytečně tak přijdou o státní příspěvky,“ vysvětluje Poklop.


Čtěte víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

6. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Přidáme vám na spoření, ať máte v důchodu víc. Proč zaměstnanci nemají zájem?

Na nabídky zaměstnavatelů, kteří poskytují příspěvek na penzijní spoření, řada lidí nereaguje. Přitom by díky takovému benefitu mohli mít v důchodu výrazně vyšší úspory. Především pak... celý článek

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

30. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 9 komentářů

Důchodová reforma má zelenou. Dvanáct změn, které schválila vláda

Věk odchodu do důchodu se zvýší. Růst penzí zpomalí, ale stoupne minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Důchodová reforma, kterou teď vláda posílá... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Partners Financial Services