Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ochrana dědice před zjevně zneužívajícími příkazy a podmínkami

| rubrika: Příloha | 18. 7. 2008

Zároveň tu ovšem existuje riziko, že zůstavitel svého práva zneužije a určí v závěti hrubě nepřiměřené podmínky a příkazy. Nebude se proto přihlížet k vedlejším doložkám, jež směřují „jen k zřejmému obtěžování dědice ze zjevné zůstavitelovy svévole“, jakož ani k doložkám, které zjevně odporují veřejnému pořádku. Důvodová zpráva uvádí některé příklady takových nepřípustných doložek:

Tak se např. nepřihlédne k příkazu, aby se dědic (odkazovník) stal členem některé politické strany, k podmínce, že povolanému dědici připadne dědictví jen tehdy, opustí-li své dosavadní zaměstnání nebo ukončí-li své studium, nebo k doložení času, podle něhož má dědictví dědici připadnout bez rozumného důvodu jen na nepřiměřeně krátkou dobu apod.

I z tohoto výčtu je jasně patrné, že okruh příkazů a podmínek je potenciálně velmi široký. Zákon dále pro jistotu výslovně zakazuje vedlejší doložky, jimiž zůstavitel ukládá dědici, aby uzavřel (či naopak neuzavřel) manželství, aby v manželství setrval, anebo aby se rozvedl (totéž platí i ohledně zapsaného partnerství osob stejného pohlaví).

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Insider, Reálný výnos, Akciové fondy, Pácal, malá konkurence, přilepšení, Telenor, basecamp, malá důchodová reforma, nezávislí poradci, rupert murdoch, mimořádné okolnosti, Andy Jordan

6A99229, 8B29430, 4AP4892, 4H08076, 4AH4692

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK