Jak ovlivnit co se stane s majetkem po smrti

| rubrika: Jak na to | 18. 7. 2008 | 1 komentář
Jak ovlivnit co se stane s majetkem po smrti
To, jak dědicové naloží s majetkem po příbuzném, je námětem mnoha filmů. Není divu, protože to nebývá vždy jednoduchá věc. Záleží i na tom, jak je poslední vůle pro dědice závazná. V Česku je nyní stále možné přání zůstavitele i beztrestně ignorovat. To se ale s novým občanským zákoníkem změní.

Nový občanský zákoník značně posiluje závaznost zůstavitelovy poslední vůle. Zmínili jsme se o tom ostatně už v předchozím článku Revoluce v dědění a odkazování majetku. Odrazem této skutečnosti je i to, že osnova nově připouští, aby zůstavitel k závěti připojil takzvané vedlejší doložky (tedy podmínky, doložení času či příkazy), které budou pro dědice závazné. Zůstavitel tak bude moci v závěti například určit, k jakému účelu má dědic po jeho smrti zděděný majetek použít.

Anketa

Myslíte si, že je dobré mít závěť?

To bude dosti dramatická změna oproti současnému stavu, kdy zákon podmínkám a příkazům, které zůstavitel v závěti vysloví, žádné právní následky nepřiznává a tyto podmínky a příkazy lze pak „beztrestně“ ignorovat. Dokonce ani zůstavitelův příkaz, aby jeho tělo bylo řádně pohřbeno a nikoli zpopelněno, by dnes pro dědice nebyl právně závazný. V současnosti se tedy role zůstavitele de facto redukuje na to, aby určil, komu po jeho smrti majetek připadne, avšak dědice nemůže nijak omezovat v tom, jak mají se zděděným majetkem nakládat, ani nemůže nabytí dědictví vázat na jakékoli podmínky. Důvodová zpráva z roku 1964 něco takového odmítala jako (v socialistické společnosti) nepřípustnou „vládu mrtvých nad živými“.

Nový občanský zákoníknaproti tomu stojí na zásadě, že úcta k mrtvému a jeho poslední vůli vyžaduje, aby jeho vůle byla co nejvíce respektována. Skutečností je, že se dědic ujímá cizího majetku, jenž je zpravidla výsledkem zůstavitelovy celoživotní činnosti a úsilí. Z pohledu dědice jde o jakýsi „bezpracný výdělek“, tudíž se považuje za přiměřené, aby dědice zavazovaly skutky a vůle jeho právního předchůdce. Osnova proto zůstavitelovi dává široký prostor k tomu, aby svými pokyny závazně uspořádal majetkové poměry týkající se pozůstalosti pro dobu po jeho smrti.

Co vše souvisí s vedlejšími doložkami

Ochrana dědice před zjevně zneužívajícími příkazy a podmínkami

Zároveň tu ovšem existuje riziko, že zůstavitel svého práva zneužije a určí v závěti hrubě nepřiměřené podmínky a příkazy. Nebude se proto přihlížet k vedlejším doložkám...

Více čtěte.

Druhy vedlejších doložek v závěti

Vedlejší doložky v závěti se rozdělují do třech skupin podle toho, jak závěť pro dědice vymezují. V poslední vůli je tak možné dědění vymezit k budoucím událostem, určit dobu pro nabytí dědictví i nařídit, jak je třeba nakládat se svěřeným majetkem.

Více čtěte.

Vedlejší doložky a postavení nepominutelných dědiců

Je-li daná vedlejší doložka platná, pak má dědic na výběr jen mezi těmito možnostmi: buď dědictví přijme a pak jsou pro něj zůstavitelovy podmínky, příkazy atd. závazné, anebo dědictví odmítne.

Více čtěte.

Jaké věci komplikovaly nebo mohou komplikovat vyřizování dědictví vám nebo vašemu okolí? Podělte se o zkušenosti a názor?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.