Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Mateřská a rodičovská 2016: Přehled a kalkulačky pro čerstvé rodiče

Zajímá vás, jak vysokou dostanete mateřskou a rodičovskou v roce 2016? Na Peníze.cz najdete všechny důležité informace na jednom místě. Kromě přehledu pravidel pro vás máme i kalkulačky, aktualizované pro rok 2016.
Mateřská a rodičovská 2016: Přehled a kalkulačky pro čerstvé rodiče

Peněžitá pomoc v mateřství, lidově mateřská, a rodičovský příspěvekdávky, o které se zajímají všichni čerství nebo nastávající rodiče. Ne každý ale na obě dosáhne.

Dnes se mrkneme na pravidla pro matky (a otce) zaměstnankyně (zaměstnance). Podnikatelky (podnikatele) si necháme na příště.

Propojeno!

Porodné

Vedle peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku můžete dostat ještě porodné. O tom, kteří rodiče na něj mají nárok a jak přilepší rodinnému rozpočtu, jsme psali nedávno:

Peněžitá pomoc v mateřství: Kdo ji dostane, kdo ne

Peněžitá pomoc v mateřství nahrazuje v průběhu mateřské dovolené mzduPeněžitou pomoc v mateřství žena pobírá nejdřív od začátku osmého a nejpozději od začátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, kjak ho určil lékař. Pokud si v uvedeném intervalu termín nástupu na mateřskou sama nezvolí a neohlásí ho sociálce, považuje se automaticky za začátek mateřské šestý týden před porodem. Do té doby také musí mít splněné potřebné doby účasti na nemocenském pojištění.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má matka (zaměstnankyně), za kterou zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění. Účast na nemocenském pojištění musela trvat alespoň dvě stě sedmdesát dní během posledních dvou let. Pro matky zaměstnankyně navíc platí podmínka, že byly nemocenského pojištění účastny v den nástupu na mateřskou. Jinými slovy, byly zaměstnané. Za splněnou se podmínka ale považuje i v případě, kdy pracovní poměr skončil už dřív: po jeho konci běží ještě stoosmdesátidenní ochranná lhůta.

Když uvedené podmínky nesplňujete, nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemáte. Můžete ale hned po narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek, který jinak na čerpání peněžité pomoci v mateřství navazuje.

Jak ovlivní nárok na mateřskou škola

Do doby pojištění potřebné pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství (dvě stě sedmdesát dní v  posledních dvou letech) se počítá i doba studia na střední, vyšší odborné a vysoké škole nebo konzervatoři. V očích úřadů se jedná o „soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění“ v případě, že jste studium úspěšně dokončila.

Krok za krokem

Žádáme o mateřskou a rodičák

Čekáte přírůstek do rodiny? Je čerstvě na světě? Nebo teprve v plánu? Poradíme, jak a kdy žádat o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Pěkně krok za krokem.

Peněžitá pomoc v mateřství se netýká jen matek, na mateřskou klidně může táta. Šikovné to bude především v rodinách, kde matka nárok na dávku nemá, zatímco otec podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství splňuje. Otec může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdřív v sedmém týdnu po narození dítěte – tedy po konci šestinedělí. Peněžitá pomoc v mateřství se mu následně vyplácí dvacet dva týdnů, respektive jednatřicet týdnů v případě dvojčat.

Výpočet mateřské v roce 2016

Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje sedmdesáti procent vašeho průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. Na průměrný denní výdělek se ovšem nejprve uplatní redukční hranice, které jsou v roce 2016 následující:

  • z částky do 901 Kč se počítá 100 procent
  • z částky nad 901 do 1351 Kč se počítá 60 procent
  • z částky nad 1351 do 2701 Kč se počítá 30 procent
  • k částce nad 2701 Kč se už nepřihlíží

Výpočet peněžité pomoci v mateřství za vás hravě zvládne naše kalkulačka.

Výpočet peněžité pomoci v mateřství 2016

Přivýdělek k mateřské

Možná si hrajete s otázkou, jestli si k mateřské můžete vydělávat, aniž byste o dávku přišli. Přivýdělek je možný v případě, že neplyne z  činnosti, ze které čerpáte mateřskou. Nemůžete tedy dělat pro zaměstnavatele, u kterého jste nastoupili na mateřskou dovolenou. Minimálně ne stejnou činnost na stejné pozici. Můžete pro něj teoreticky vykonávat jinou činnost. Nebo si vydělávat jinde. Detaily v článku:

Propojeno!

Novinky už se pečou

Ministerstvo práce a sociálních věcí loni představilo balíček změn pro rodiny. Zavedeny by mohly být od ledna 2017. Patří k nim například rodičovská dovolená na půl roku, otcovské volno po narození dítěte nebo „mikrojesle“:

O případných změnách budeme informovat.

Rodičovský příspěvek v roce 2016

Na peněžitou pomoc v mateřství plynule navazuje rodičovský příspěvek. Jestli nárok na mateřskou nemáte, čerpáte ho hned po narození ratolesti.

Celková suma rodičovského příspěvku dělá dvě stě dvacet tisíc korun, vyčerpat ji musíte nejpozději do čtyř let věku dítěte. Jen když ani jednomu z rodičů nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože nesplnili potřebné doby účasti na nemocenském pojištění, nemůžou si délku čerpání rodičovského příspěvku vybírat a dávku budou dostávat čtyři roky a celkově vyčerpají o něco méně než ostatní: prvních devět měsíců 7600 korun měsíčně, pak až do čtyř let věku dítěte 3800 měsíčně.

Ostatní si můžou korigovat rychlost čerpání rodičovského příspěvku sami. S jistým omezením: horní limit je pro všechny stanovený na 11 500 korun měsíčně a současně na sedmdesát procent dřívějšího výdělku. Na rodičovské nemůžete brát víc, než jste před ní vydělávali. Jednou za čtvrt roku lze rychlost čerpání (a tudíž výši měsíčního příspěvku) změnit. Všechno vám přehledně propočítá naše kalkulačka:

Výpočet rodičovského příspěvku 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011

Kč     OSVČ
Kč     OSVČ

Jestli vás zajímají možnosti přivýdělku k rodičovské, zabruste na článek, na který odkazujeme už výš:

Rodina kalkulaček

Pro rodiče, kteří chtějí mít všechno spočítané

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

4. 5. 2016 | 20:03 | Jarka

Dobry den,mel bych dotaz ohledne materakeho prispevku. Do prosince 2016 budu pobirat rodičovský příspěvek,ktery jsem mela na dva roky,pak neplanuji se vratit do zamestnani,kde mam smlouvu na neurcito s plnym uvazkem,ale chtela...více

19. 4. 2016 | 1:19 | Pampeliska_11

Dobrý den, chci se zeptat, zda musím nastoupit na mateřskou. Jsem na rodičovské dovolené, jsem zaměstnána. U prvního dítěte jsem nárok měla, pracovní poměr trvá stále. Pracovala jsem však na zkrácený úvazek a později jsem...více

18. 2. 2016 | 21:04 | Vendula

Dobrý den,chtěla bych se informovat,zda mám nárok na mateřskou,když jsem zaměstnána na poloviční úvazek.Dekuji více

13. 2. 2016 | 18:42 | Edlup

Dobrý den, Mám takový dotaz,žila jsem v Irsku a pracovala jako zaměstnanec, po 2 letech jsem porodila syna,pobirala v Ir mateřskou a po roce se vrátila zase do Cr,kde jsem začala pobírat RP, ale bylo mi řečeno že není možné...více

9. 2. 2016 | 22:16 | Naďa

Dobrý den chtěla jsem se zeprat s přitelem planujeme rodinu ale mě by zajimalo jestli mam narok na mateřskou byla jsem rok a pul v jinem zaměstnani a teď jsem v jinem zaměstnani a koncem března tam budu pul roku. Děkuji...více

Čtenáři také navštívili

8. 2. 2016 |  | 8 komentářů

Porodné v roce 2016: Kolik a pro koho

Těšíte se na narození potomka? Přečtěte si, jestli dostanete porodné, kolik dávka přilepší rodinnému rozpočtu a kde o ni žádat. Nabízíme kalkulačku, která nárok na porodné propočte, i aktuální formuláře...

2. 2. 2016 |  | 3 komentáře

Kalkulačky 2016: Kdy půjdete do důchodu a kolik budete brát

Peníze.cz přinášejí sadu důchodových kalkulaček, aktualizovaných pro rok 2016. Spočítají, kdy půjdete do penze i jak vysoký důchod budete brát. Jestli vás čekají ještě dlouhé roky práce, propočteme vám...

26. 1. 2016 |  | 3 komentáře

Ošetřovné 2016: Když onemocní blízký, máte nárok

Onemocněla vám ratolest nebo někdo z blízkých? Víme, za jakých podmínek máte nárok na ošetřovné, jak dlouho smíte dávku čerpat a kolik dostanete. Nabízíme přehled pravidel i praktickou kalkulačku ošetřovného...

14. 10. 2015 |  | 3 komentáře

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

Chcete si přivydělat k mateřské nebo rodičovské? Přečtěte si, jaké máte možnosti a na co dát pozor, abyste o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřišli.

22. 7. 2015 |  | 12 komentářů

Žádáme o mateřskou a rodičovský příspěvek. Krok za krokem

Čekáte přírůstek do rodiny? Je čerstvě na světě? Nebo teprve v plánu? Poradíme, jak a kdy žádat o peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Pěkně krok za krokem.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

průmysl 4.0, vzdělávání, služby, Radka Dohnalová, robotizace, James Tobin, e-commerce, regulace bankovního sektoru, realista, pružná pracovní doba, Akademie věd, Janota, tomáš čupr, Letuška.cz, zákon o státních úřednících, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, povinné ručení, rychlá půjčka

4L17819, 1SR4406, 1SR4406, 4L17819, 3L81199

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.