Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Porodné v roce 2016: Kolik a pro koho

Těšíte se na narození potomka? Přečtěte si, jestli dostanete porodné, kolik dávka přilepší rodinnému rozpočtu a kde o ni žádat. Nabízíme kalkulačku, která nárok na porodné propočte, i aktuální formuláře žádostí.
Porodné v roce 2016: Kolik a pro koho

Porodné je dávka určená rodinám s nízkými příjmy. Stát jejím prostřednictvím přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého dítěte, případně s jeho převzetím do trvalé péče. U prvního dítěte dělá porodné třináct tisíc korun. U druhého deset tisíc.

Kdo v roce 2016 dostane porodné

Pomýšlet na porodné může rodina, která měla v kalendářním čtvrtletí předcházejícím čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, příjmy nižší než 2,7násobek životního minima – co to znamená konkrétně, si ukážeme níž.

Nejdřív bude užitečné zmínit, že rodinou jsou tu myšleni i nesezdaní rodiče dítěte. Nezáleží, jestli jste manželé nebo partneři – vaše příjmy se pro účely tohoto výpočtu sčítají. Důležité je, jestli žijete ve společné domácnosti. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě.

Rodina ve složení matka, otec a jedno čerstvě narozené dítě, která žije společně, má v roce 2016 nárok na porodné, pokud její celkový čistý měsíční příjem nepřesáhne částku 20 817 korun. U matky samoživitelky je hranice měsíčního příjmu 13 176 korun. Kdo má vyšší příjmy, porodné nedostane.

U druhého dítěte opět platí, že čistý příjem rodiny v předchozím kalendářním čtvrtletí nesmí překročit 2,7násobek životního minima, jinak nárok na porodné nevznikne. Výpočet se ale trochu liší, protože životní minimum rodiny s více dětmi je vyšší. Hranice čistého příjmu pro posouzení nároku dosáhne 25 515 korun. Matka samoživitelka dostane u druhého dítěte porodné, když její měsíční příjem nepřevýší 17 874 korun.

Stahujte!

Aktuální formuláře žádosti o porodné a další lejstra. Nezapomeňte, že když je řeč o čtvrtletním příjmu, jde o kalendářní čtvrtletí a má to být čtvrtletí předcházející tomu, ve kterém se dítě narodilo. Pokud tedy přišlo na svět například v květnu, předcházející kalendářní čtvrtletí je leden až březen.

Žádost je možné podat také elektronicky přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – potřebovat k tomu ovšem budete elektronický podpis nebo datovou schránku.

Nezapomeňte, že o porodné musíte zažádat nejpozději do jednoho roku od narození dítěte, případně od okamžiku, kdy jste dítě převzali do trvalé péče. Jinak nárok zaniká. 

Porodné v případě dvojčat

Když se narodí dvojčata (a rodina má dostatečně nízké příjmy), vyplatí se na první z nich porodné ve výši třinácti tisíc, na druhé deset tisíc korun. Pokud se dvojčata narodí rodičům, kteří už jedno dítě mají, budou moct čerpat porodné pouze na první z dvojčat – a to ve výši deset tisíc korun.

Když se dvojčata v rodině narodí jako třetí, čtvrté nebo jakékoli další děti, nemá už rodina (stejně jako ostatní rodiny s více dětmi) na porodné nárok. Totéž v bleděmodrém platí, když se narodí trojčata nebo čtyřčata. Porodné v každém případě můžete čerpat jen na první dvě živě narozené děti.

Porodné při převzetí dítěte do péče

Porodné můžete čerpat i na dítě, které se v rodině nenarodilo, ale které jste převzali do trvalé péče nahrazující péči rodičů, tedy typicky ho adoptovali. Podmínkou je, že není starší jednoho roku. Splňovat samozřejmě musíte i ostatní podmínky ohledně výše příjmů a životního minima, stejně jako jiní rodiče.

Když následně přijmete do trvalé péče druhé dítě – opět do jednoho roku věku – smíte porodné čerpat i na něj. Kdyby se vám pak ale narodilo další (v pořadí už celkově třetí) dítě nebo byste další dítě adoptovali, porodné už znovu nedostanete. I tady platí dvě a dost.

Zajímá vás, jestli na porodné dosáhnete? Odpoví naše kalkulačka:

Budete mít nárok na porodné?

(Průměrný měsíční příjem)

Žádáme o porodné

V případě narozeného dítěte náleží podle zákona porodné vždy matce. Pokud žena, která dítě porodila, zemře, ovšem podmínky nároku na porodné splňovala a dávka jí (ani nikomu jinému) nebyla vyplacená, může ji čerpat otec dítěte.

Když jde o dítě svěřené do péče manželům, dostane porodné jeden z nich. Pokud se nedohodnou, určí, komu bude dávka vyplacena, orgán, který o porodném rozhoduje.

O porodné žádejte na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce, podle místa vašeho bydliště. Potřebovat budete průkaz totožnosti, rodný list dítěte/dětí, doklad o výši čtvrtletních příjmů a v případě převzetí dítěte do péče nahrazující péči rodičů také rozhodnutí soudu. A samozřejmě vyplněnou žádost o porodné. Potřebné formuláře můžete stahovat z pohodlí domova, najdete je v boxu.

Rodina kalkulaček

Pro rodiče, kteří chtějí mít všechno spočítané

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+24
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 2. 2016 9:49

Smutne, ze porodne dostanou zase jenom ti....co uz stat okradaji a nemaji priznane realne prijmy :-( ti co dani poctive a odevzdaji na danich celerocne balik penez-nedostanou nic:'( nehlede na to, jak je i nespravedlivy rodicovsky prispevek-ze ho dostanou i ty rodicky co nikdy na danich neodevzdali ani korunu a ty co opet dani poctive a prijmy vsechny priznavaji dostanou uplne stejne :-(

Reagovat

 

+127
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

13. 10. 2016 | 23:46 | Eva

Zapocitava se do porodneho prispevek na bydleni a materska? více

3. 10. 2016 | 8:51 | Jan

Pracak je zavaleny romy .pracujici nema narok pak neni divu ze rodi deti jako kotata zmente zakony a bude se tu lepe dychat více

3. 10. 2016 | 8:47 | Eva

Porodne je od slova porodit melo by se davat kazde bez rozdilu.opet vse pro nemakacenka .to jsou zakony! více

21. 9. 2016 | 16:58 | Angelika

Dobrý den chci se zeptat první dítě sem dala hned po porodu k adopci a o porodne ani nic takove sem nezadala ted sem tehotna a chci se zeptat jestli mam na porodne narok. Děkuji za odopved. PS: Ženy ja pracuji a nemam narok...více

19. 8. 2016 | 15:18

Pocitaji se pro výpočet porodneho take do prijmu rodiny alimenty? Dekuji. více

Čtenáři také navštívili

2. 2. 2016 |  | 5 komentářů

Kalkulačky 2016: Kdy půjdete do důchodu a kolik budete brát

Peníze.cz přinášejí sadu důchodových kalkulaček, aktualizovaných pro rok 2016. Spočítají, kdy půjdete do penze i jak vysoký důchod budete brát. Jestli vás čekají ještě dlouhé roky práce, propočteme vám...

26. 1. 2016 |  | 8 komentářů

Ošetřovné 2016: Když onemocní blízký, máte nárok

Onemocněla vám ratolest nebo někdo z blízkých? Víme, za jakých podmínek máte nárok na ošetřovné, jak dlouho smíte dávku čerpat a kolik dostanete. Nabízíme přehled pravidel i praktickou kalkulačku ošetřovného...

13. 11. 2015 |  | 31 komentářů

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

Za měsíc a rok se možná bude platit sociální pojištění podle toho, kolik kdo státu vychovává budoucích poplatníků. Rodičům s více dětmi sociální pojištění klesne, bezdětní a lidé, kteří už mají děti odrostlé,...

14. 10. 2015 |  | 7 komentářů

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

Chcete si přivydělat k mateřské nebo rodičovské? Přečtěte si, jaké máte možnosti a na co dát pozor, abyste o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřišli.

10. 9. 2015 |  | 64 komentářů

Příspěvek na bydlení dostane, i kdo ho nepotřebuje. Brát, nebo okrádat rodinu?

„Jak zařídit sobě, dětem, rodičům a dalším příbuzným 3178 Kč měsíčně jako příspěvek na bydlení (který už vaši sousedé se stejným příjmem potichu pobírají).“

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Směrodatná odchylka, Disponibilní důchod domácností, Penzijní plán, dotace, regulace, brexit, severní irsko, evropská unie, japonkso, právo na spravedlivý proces, straddle, adidas, Dorotheum, Mergl, Nucor Corp, Institut finančního poradenství, finanční vzdělávání a gramotnost, WorldClass Roaming

1SA8895, 1SA8898, 4E42989, 3U51034, 2AA6009

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK