Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ertrag jde zu grunt, z popela vzlétá Phoenix

| rubrika: Co se děje | 15. 2. 2017 | 46 komentářů
Řadu let varujeme před praktikami společnosti Ertrag und Sicherheit. Sice to trochu trvalo, ale naše varování potvrdila i ČNB udělením třímilionové pokuty. Zazvonil zvonec… a pohádka pokračuje.
Ertrag jde zu grunt, z popela vzlétá Phoenix

Ale popořadě. Společnost E&S si vybudovala byznys v podstatě na dvou věcech: na zdvojených poplatcích a na zprostředkování investic všude jinde než na vyspělých finančních trzích.

V rámci toho se jí povedlo dosáhnout několika zcela mimořádných úspěchů: její zprostředkovatelé klientům nabídli investici do falešného zlata, do certifikátů, které mnohdy popadaly o desítky procent nebo s fondy Shedlin do díry v poušti – odkazy na články, které k tomu na Peníze.cz v průběhu let vyšly, najdete v boxu.

Potvrzeno: O poplatcích a rizicích se lhalo

Během svého podnikání v Česku firma měnila podobu; dlouho fungovala jako zahraniční pobočka rakouské Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung, její „poradci“ ale přitom byli vázaní zástupci rakouského obchodníka s cennými papíry Jung DMS. Když zmiňovaná kauza s fondy Shedlin, respektive žaloby klientů o náhradu škody, poslaly loni Ertrag & Sicherheit Vermögensberatung do insolvence, v Česku už fungovala jiná inkarnace…

A do tohoto aktuálního vtělení, tedy do firmy E&S Investments Czech Republic, s.r.o., nastoupila v květnu 2015 ( v květnu 2015, chtělo by se zdůraznit) kontrola z ČNB. A ačkoli zmíněnou díru v poušti už dávno zavál písek, mumií ve skříni našla dost.

Výsledné rozhodnutí ČNB je přes jistou nezbytnou „právničtinu“ velmi zajímavé čtení. V kostce: společnost kromě jiného klienty řádně neinformovala o tom, že vedle poplatku za „poradenství“ zaplatí ještě standardní vstupní poplatek fondu, nezjišťovala správně toleranci klientů k riziku a rizikové investice zprostředkovala například i klientům v důchodovém věku a nechávala je vsadit téměř celý jejich majetek.

O vhodné investiční strategii a pohledu kontrolorů z centrální banky na ni se dá vést sáhodlouhá odborná i neodborná debata. Zcela bez jakýchkoli debat je ale například pro klientku ve věku 82 let stoprocentní alokace investice do akcií a dluhopisů nevhodná. Tato dáma, zmíněná na str. 30 zmíněného rozhodnutí, měla mimochodem jako účel investice zaškrtnuto dlouhodobé budování majetku…

V textu rozhodnutí najdete všechny hlavní nekalé praktiky, před kterými jsme tu varovali.  Ovšem triumfální „my vám to říkali“ poněkud hořkne na rtech. Experti na „výnos a jistotu“ se totiž nenechají hned tak něčím odradit.

Rozklíčujte!

Vaše peníze jsou asi nějak sexy. Kdekdo po nich pálí, kdekdo se o ně uchází. Někdo to s nimi i s vámi myslí vážně, někdo je podfukář. A často to není jednoduché rozpoznat. Klíč k určování podvodných firem pro vás připravil Pavel Kohout.

Klíč k určování finančních podvodníků

Pták vstává z popela, ryba smrdí od hlavy

Když se jejich značka začala definitivně diskreditovat, začali sami houfně opouštět loď.  Můžete je tak teď potkat jako zástupce mnoha různých menších firem. Ještě před rokem měla česká E & S 873 zástupců, teď jich zbylo jen 179.

Nejvíc (aktuálně 357) jich přeběhlo do nedávno založené firmy Phoenix Investor. Redakce Peníze.cz už je seznámena s případy, kdy začali oslovovat původní klienty a přetahovat se o ně s posledními věrnými, kteří ještě v E & S zůstali. Vedení E & S nedávno rozeslalo klientům e-mail, ve kterém je před rušením investic a nákupem nových varuje.

Spolumajitelem Phoenixu je jistý David Křížek, který na původního chlebodárce podal insolvenční návrh kvůli několika milionům údajně zadržovaných provizí. Společnost zase namítá, že odchodem do nové firmy její zástupci porušili konkurenční doložku, takže to vypadá na hezkou právní bitvu.

Nejde při tom o malé peníze. Ertrag v poslední době klientům prodával pro něj na míru založené fondy Evolution, které vyplácejí každoročně až tučných 1,6 % z objemu investice na následných provizích. Tyto peníze, stejně jako (menší) platby z fondů Franklin Templeton chodí do původní firmy. Ertrag díky nim může ještě nějakou dobu fungovat, i kdyby už neprodal ani špulku nití. Dravý fénix má ovšem velmi silnou motivaci vklady klientů odlákat k sobě.

Klienti poškození praktikami uvedenými v rozhodnutí ČNB by proto s případným uplatněním nároku na náhradu škody neměli váhat, aby se jim nedostalo odpovědi prudce zlidovělým sorry jako.

Prolustrujte si poradce

Jestli vám radí některý z expertů ze stáje E&S si můžete snadno ověřit v registru ČNB. Po zadání identifikačních údajů se vám zobrazí aktuální vizitka, odkaz vpravo dole pak vede na kompletní historii poradce. Zbývá jen kliknout na jednotlivé položky, abyste zobrazili název firmy. Pokud uvidíte E&S Investments, Ertrag&Sicherheit, Jung DMS, případně Lloyd Morgan, je třeba velmi zbystřit. Nenechte se utáhnout na vařené nudli a požadujte detailní informace. Pokud platíte poplatek za poradenství, neměli byste už platit další poplatek (ať už nazvaný jakkoliv) z vkladu do fondu. Druhá možnost, jak je poradce zaplacen, je z podílu na ročních poplatcích fondu. Např. fondy Franklin Templeton mají třídu N, která má vyšší náklady než běžně rozšířená verze označená písmenem A. Laik se v tom může snadno ztratit, ale nenechte si zamotat hlavu.

Znovuzrození bez hříchu?

Mimochodem, druhým spolumajitelem a od letošního února i jednatelem Phoenixu je jistý Ján Kurhajec. Snad shodou okolností má stejně neobvyklé příjmení jako bývalý jednatel E&S, který by si už vzhledem výsledku kontroly ČNB jako vedoucí osoba finanční firmy neškrtnul…

Poučení z celé mnohaleté story? Nepříliš optimistické. Dokud budou existovat naivní klienti, ochotní pod dojmem líbivých řečí o exkluzivních investičních příležitostech či privátním bankovnictví podepsat cokoliv, mor českého finančního trhu se bude zřejmě v různých mutacích šířit dál.

Jistě je možné, že do Phoenixe přešli jen ti prodejci, kteří prozřeli a napravili se. Nezbývá než si přát, aby je ČNB v jejich pokání podpořila bystrým okem a pevnou rukou neúnavně prosazující odbornou péči a důvěryhodnost osob působících na finančním trhu.

Už proto, že zátah na E & S může významně přispět k jeho kultivaci. Byla by škoda, kdyby všichni ostatní účastníci trhu, kteří případ bedlivě sledují, nabyli dojmu, že dohled ve skutečnosti mnoho nezmůže, a v případě pokuty si prostě stačí založit novou firmu.


Upozornění: Autor je analytikem finančněporadenské společnosti Partners, tento web provozuje její dceřiná společnost Partners Media
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 3. 2017 14:06, Martin V.

Dobrý den,

Rád bych se s Vámi podělil o několik zkušeností se společností Phoenix Investor, tedy alespoň s několika členy jejich nově vzniklé sekty.

Jak jsem již zmiňoval v diskuzích na téma Ertrag und Sicheheit, tak jsem díky skvělým produktům ES, které dohodnul mimo jiné jako hlavní manažer pan Kurhajec, přišel o několik miliónů. Díky tomu, že jsem byl ochoten všechna reálná fakta o celém tom podvodu na investory zveřejnit, jsem se v Londýně osobně setkal s panem Zettlem a panem Křížkem.
Ano tím Křížkem, který je teď druhým jednatelem společnosti Phoenix Investor spolu s panem Kurhajcem, který mimo jiné podepisoval téměř veškeré investice do ICM a stál i za exkluzivními produkty EVOlution, které nyní opět nejsou IN.

Pan Křížek mi otevřeně přiznal, že jsou velké problémy v produktech Shedlin nebo ICM a dokonce přislíbil refundaci ztrát, ke které samozřejmě nikdy nedošlo.

Největším problémem společnosti Phoenix Investor je, že největší podvodníci v ES včetně pana Vlastimila Nováka, kterého znám osobně a měl jsem tu čest, že se mi snažil vysvětlit kvalitu produktů EVOlution či ICM po mém ukončení spolupráce s ES a kterého jsem potkal na jeho ES semináři v Bělohradě, přešli v tichosti pod Phoenix Investor a nadále lžou svým klientům.

Společnost Phoenix Investor klade podle všech aktuálních informací, které její poradci zveřejňují, důraz na klienta.

Větší nesmysl jsem už dlouho neslyšel!!! Už koncem roku mě kontaktoval nějaký ředitel ES z Karlových Varů, jistý pan Krejčí s tím, že vedení Phoenix Investor a hlavně pánové Kurhajec a Křížek stále stojí o to mě odškodnit a tím zabránit nechtěné reklamě. Měl jsem jen počkat, až budou mít licenci a budou moci převádět klienty a tím si vydělají nějaké peníze, protože jim prý ES neplatí...
Pak Ti stejný lidi včetně Nováka, Krejčího nebo Křížka pošlou český ES do insolvence kvůli svým objemovým provizím a to přesto, že podle všeho porušovali oni sami nějakou nesmyslnou smlouvu a konkurenční doložku tím, že dávno před svým odchodem z ES prezentovali svoji činnost pod Phoenix Investor.

Neskutečný amaterismus…

Koho zajímá dlouhé vtipné čtení, tak ať se podívá na

https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=E8BC2384EB1E4478B18F9D66DC4DFBCA

Toho čtení je tam doopravdy dost. Mimochodem po rozjezdu navolávání klientů se mi už pan Krejčí neozval a v minulém týdnu se mi snažil vysvětlit, že přišel o veškeré kontakty na moji osobu včetně emailu a telefonního čísla.

Je potřeba varovat před touto společností, protože praktiky poradců jsou stále naprosto stejné!!! a klientům opět nepokrytě lžou!!!!

Nejde jen o vymyšlenou pohádku o vzniku společnosti a o tom, jak je pan Kurhajec zachráncem klientů a že byl vždy proti produktům Shedlin, EVVE nebo ICM – přesně ty produkty, které měl naopak na starost a na kterých spolu s panem Křížkem nejvíce vydělali!!!!!!!
Jde hlavně o to, že se pánové chtějí koukat už pouze dopředu a nechtějí řešit problémy ES, které sami způsobili a to nově sestavenými pohádkami a jedinečném přímém investování do Franklin Templeton a případně Frick Bank, kde prý už klientům vydělali i 30%. Potvrzená informace od dvou klientů, kteří měli s poradci z Phoenix Investor zkušenost... Zajímavé, že jiný klient, který má v tomto exkluzivním produktu prostředky po více než půl roce nevydělal ani procenta a místo toho je opět ve ztrátě (i když ne tak vysoké jako u ICM)....

Dokonce prý mohou využívat platformu Moventum a dokáží nastavit investici do fondů bez vstupního poplatku.

Problém je v tom, že oni tuto výhodu dávají u fondů, které vlastně vstupní poplatky nemají

(prý Nkové fondy u Franklin Templeton), ale za to mají o cca procento vyšší nákladovost a tím opět okrádají své stávající klienty!!!! Dokonce jednomu známému poradce tvrdil, že u běžných fondů nelze bez vstupního poplatku investovat... Zajímavé, že jak můj známý, tak já takto investujeme a to po celou dobu od odchodu od Ertrag und Sicherheit. Jak se říká: Starého psa novým kouskům nenaučíš..!!!! Oni prostě lžou klientům dál a dál....!!!

Jen pro představu ze záznamu z porady ředitelů ze dne 30.03.2016, které je dohledatelné v insolvenčním restriku, můžu vytrhnout část: „Jako strategické řešení jsme pro a navrhujeme ZMĚNU NÁZVU SPOLEČNOSTI a změnu její formy, která nás očistí a osvobodí od minulých negativních rozhodnutí a všeobecného negativního vnímání. Toto není pouze naše domněnka, ale i fakt podpořený analýzou profesionální PR společnosti…“

Co ještě potřebují investoři a poradci???

Slibuji, že si opět udělám dostatek času na to, abych veškeré nekalé praktiky této nové ES zveřejnil a pokud možno už nebylo nových investorů, kteří zbytečně přijdou o nemalé prostředky...!!!!

Připojuji ještě novinku dnešního dne!!! Přišla mi výzva z finančního úřadu, že jsem v roce 2014 obdržel od Raiffeisenbank Privatbank Lichtenstein příjmy úrokového charakteru a mám neprodleně dodat daňové přiznání.

Takže nejen, že jsem prodělal na ICM téměř 20tis EUR, ale měl bych ještě něco danit???
Myslím, že se spousta klientů těchto hochštaplerů bude ještě hodně divit, co vše jim díky skvělým poradcům přijde domu v obálkách!!!!!!

S pozdravem
Icm.Martinv@gmail.com

Reagovat

 

+126
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 2. 2017 23:28, Mirek

Je to jednoznačné.
O jaké úrovni poznání to píšete?
Co tu není jednoznačné jsou blábolivé příspěvky bývalých a současných poradců EundS.

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 15. 02. 2017 19:39)

Další příspěvky v diskuzi (46 komentářů)

25. 3. 2017 | 13:20 | zvedavec

Tak jak proběhlo setkání v Ostravě? Máte někdo info o dalších výborných produktech? více

21. 3. 2017 | 20:41 | Honza Visaglo

Unikatni lez v rezii mistra lzi J.Kurhajce. Horsi je, ze ani jeho pohunci netusi, co zase za pohadku je tenhle demagog s Krizkem skoli a co svym klientum davaji. Nkove fondy jsou jen pro MLM dobre - klient si ovsem muze zcela...více

21. 3. 2017 | 11:11 | marek

Frajeri z Phoenixu nabízejí aktuálně možnost investovat s predplacenym vstupním poplatkem až 57 tis do N kovych fondu. Fakt dobre škoda že N koveve fondy tento poplatek standardně nemají a akorát jsou drazsi... Jak říká CEO...více

20. 3. 2017 | 23:19 | Honza

Investované peníze jste měl v jakém produktu? Děkuji za info. více

20. 3. 2017 | 15:23 | Phoenix Investor Vion PODVODNICI

DOPORUCUJEM DAVAT SI POZOR NA PODVODNE FIRMY KTORE VZNIKAJU NA POZADI ERTRAG UND SICHERHEIT. SAM SOM MAL INVESTOVANE PENIAZE KTORE SOM NIKDY NEVIDEL. JE TO PODVOD, CUDUJEM SA NARODNEJ BANKE SLOVENSKA AJ CNB AKO IM NEMOHLI...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Business-to-customer, Vyrovnání, Spoludlužník, jiří čapek, transparency international, registr smluv, zdravotnictví, andrej babiš, výminek, zelené technologie, mezní výnos, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, Asociace hotelů a restaurací, plovoucí sazba, l bolek polívka, dietologie, nenároková složka, varianta spoření

4E44444, 4B64407, 8B88888, 4E44444, 1T76499

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK