Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Insolvence pro každého: Jak zahájit insolvenční řízení

| rubrika: Seriál | 9. 9. 2014 | 5 komentářů
Důkladně jsme se seznámili s tím, kdo je kdo v insolvenčním řízení. A teď už se honem pojďme podívat, jak ho otevřít. A že navrhnout jeho zahájení se může vyplatit nejen věřitelům, ale také dlužníkovi.
Insolvence pro každého: Jak zahájit insolvenční řízení

Situace může být sebehorší, insolvenční soud o tom dokonce může vědět, ale pokud nedostane návrh na zahájení insolvenčního řízení, sám konat nezačne – ani nemůže. Insolvenční zákon totiž stanoví, že insolvenční řízení lze zahájit jen na návrh, a to pouze na návrh dlužníka nebo věřitele. Jiné osoby, i kdyby to s dlužníkem nebo věřitelem myslely sebelépe nebo byly na jejich situaci jakkoli závislé, takový návrh podat nemůžou.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení musí být podán písemně. Insolvenční řízení je oficiálně zahájeno dnem, kdy návrh dojde věcně příslušnému soudu. Pozor, abychom zvolili ten správný:

Náležitosti insolvenčního návrhu

Insolvenční návrh je procesním podáním, což znamená, že musí mít i jeho základní náležitosti  podle občanského soudního řádu. Kromě toho je ale samozřejmě třeba, aby z něj bylo jasné, kdo návrh podává, případně kdo je dlužníkem, o kterého se jedná. Soudu musíme také pochopitelně sdělit, co nás vede k názoru, že situace dlužníka dospěla až k úpadku (případně, proč podle nás úpadek hrozí) a co nás opravňuje návrh podat. Samozřejmě musíme soudu pro svá tvrzení předložit důkazy a taky je třeba soudu vysvětlit, co po něm vlastně chceme (čeho se domáháme). Návrh je navíc třeba předložit v předepsaném počtu stejnopisů. 

Insolvenční návrh věřitele

Už v prvním dílu našeho seriálu jsme si řekli, že s insolvenčním návrhem je třeba dát si trochu práci a podívali jsme se při té příležitosti v krátkosti na některá rozhodnutí Nejvyššího soudu. Už tedy víme, že věřitelé, kteří mají pouze mlhavou představu o tom, jestli se dlužník nachází v úpadku, by insolvenční návrh raději ani podávat neměli, stejně tak jsme si řekli, že nestačí v návrhu prostě jenom odkázat na listinné důkazy, které jsou k návrhu připojeny. Nejvyšší soud sice připustil, že je možné vést debatu o tom, jaké údaje o dalších věřitelích musí insolvenční návrh obsahovat, každopádně je ale třeba, aby z insolvenčního návrhu soud mohl snadno usoudit, že dlužník se nachází v úpadku. A k tomu je třeba, aby byli konkretizováni nejen další věřitelé dlužníka, ale také jejich pohledávky.

Navrhovatel z řad věřitelů musí ve svém návrhu nadto doložit, že je opravdu dlužníkovým věřitelem, tedy že má vůči dlužníkovi sám pohledávku, a to takovou, která je splatná, k návrhu musí přiložit také přihlášku této pohledávky.

V kůži dlužníka

Insolvenční řízení má výhody i pro dlužníka. Mohlo by se zdát, že pokud se dlužník k insolvenčnímu řízení nehlásí a věřitelé jsou laxní – a rovněž jeho zahájení nenavrhují, pak se vlastně nic neděje. Děje. Dlužníci, kteří jsou právnickými osobami nebo fyzickými osobami-podnikateli mají povinnost „se udat“ na insolvenčním soudu a podat bez zbytečného odkladu návrh na zahájení insolvenčního řízení, jakmile se dozvědí o svém úpadku nebo jakmile by se o něm při náležité péči dozvěděli. Pokud tak neučiní, odpovídají od této chvíle za škodu, která tímto jejich postupem věřiteli vznikla. Aby k tomu nedošlo, je třeba vědět, kdy nastává úpadek, a pokud už se o úpadek jedná, bezodkladně začít jednat. Tuto povinnost pak nemají pouze dlužníci, ale i zákonní zástupci dlužníka, jeho statutární orgán a likvidátor dlužníka, který je právnickou osobou. Povinnost jednat má každý z nich, i když jich je více. Své povinnosti dostojí tyto osoby pouze v případě, že podají bezvadný návrh a poskytnou soudu všechny potřebné informace a součinnost, aby soud nemusel návrh odmítnout nebo insolvenční řízení zastavit jejich vinou. Povinnosti nahradit škodu se pak může dlužník zprostit, pokud prokáže, že i kdyby návrh podal, nemělo by to vliv na výši uspokojení pohledávek věřitele, nebo že návrh nemohl podat kvůli okolnostem, které nastaly nezávisle na jeho vůli a které nemohly být odvráceny ani při vynaložení veškerého úsilí.

Insolvenční návrh dlužníka

Dlužník může podat insolvenční návrh stejně jako věřitel, ovšem pouze dlužník může přijít s insolvenčním návrhem ve chvíli, kdy úpadek teprve hrozí. Věřitel v tu chvíli může tak nejvýš čekat, až dlužník opravdu klesne ke dnu. 

Dlužníkův návrh pak musí obsahovat následující informace:

Dlužník je povinen vylíčit svou situaci poměrně detailně. To se týká právě seznamu majetku a závazků, u nichž je třeba dodat soudu všechny informace uvedené v § 104 insolvenčního zákona. Pečlivost je tady opravdu na místě, protože jak jsme si řekli, dlužník nemá jen možnost, ale i povinnost insolvenční návrh podat, pokud už je v úpadku, nebo pokud mu úpadek hrozí. Už také víme, že dlužník nebo osoby oprávněné za něj jednat musejí poskytnout insolvenčnímu soudu informace a součinnost v takovém rozsahu, aby jim nebylo možno klást za vinu, že došlo k odmítnutí návrhu nebo zastavení insolvenčního řízení. Nesplnění této povinnosti navíc může zapříčinit skutečně drobnost. Dlužník totiž musí výše uvedené seznamy podepsat a uvést v nich výslovně, že jsou správné a úplné. I když dlužník nemá žádný majetek, musí výslovně uvést, že majetek nemá.

Pokud dlužník chce, aby se jeho situace řešila oddlužením, musí návrh na oddlužení spojit s podáním insolvenčního návrhu. K návrhu je možné rovněž připojit návrh na povolení reorganizace.

Každá sranda něco stojí

Nejinak je tomu i v případě insolvenčního řízní. Insolvenční soud může proto navrhovateli za určitých okolností uložit, aby složil zálohu na náklady insolvenčního řízení, a to ještě dříve, než rozhodne o insolvenčním návrhu. Tato záloha může činit maximálně padesát tisíc korun. Pokud navrhovatel zálohu nezaplatí, soud může řízení zastavit, nebo peníze vymáhat.

Právě jsme tedy podali bezvadný insolvenční návrh. Hodili jsme kamínek, který uvolní lavinu dalších událostí. Co tedy bude následovat, to si řekneme v příštím dílu našeho seriálu. 

Půjčka na půjčku?

Chcete zkusit půjčit si na půjčku? Refinancování se může vyplatit, uvažte ale, jestli je to zrovna případ nabídky, kterou máte právě před sebou. Naše kalkulačka refinancování úvěru vám s tím spolehlivě pomůže.

Refinancování půjčky

Původní půjčka
měsíců
měsíc rok

Nová půjčka
měsíců
%
nebo
%
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

6. 5. 2015 | 13:47 | Mia

Dobrý den, přítel je v insolvenci a bylo mu povoleno oddlužení splátkovým kalendářem.Na rodinném domě má exekuci okolo 11 tis ale tu tam měl ještě před povolením insolvence. Bude ji muset doplatit po ukončení insolvence?...více

3. 4. 2015 | 9:54 | Martin Navratil

Dobrý den. Je možné zažádat o oddlužení i v případě, že mám poměrně čerstvou půjčku u které ještě nebyly zaplaceny 3 splatky? více

23. 9. 2014 | 19:30 | Radek Bartoš

Dobrý den, chci se zeptat jak mám řešit insolvenci, když jsem už opravdu na tom špatně a jak píšete je třeba složit 50000Kč. Kde je mám vzít. Lze tuto situaci řešit. Děkuji za odpověď více

12. 9. 2014 | 11:26 | JUDr. David Vozák

Dobrý den,
opět velice povedený článek. Jen bych doplnil pár postřehů z praxe k ukládání zálohy. Praxe je taková, že naprostá většina "obyčejných" zahájených insolvenčních řízení je spojena s uložením povinnosti navrhovateli...
více

12. 9. 2014 | 11:25 | JUDr. David Vozák

Dobrý den,
opět velice povedený článek. Jen bych doplnil pár postřehů z praxe k ukládání zálohy. Praxe je taková, že naprostá většina "obyčejných" zahájených insolvenčních řízení je spojena s uložením povinnosti navrhovateli...
více

Čtenáři také navštívili

2. 9. 2014 |  | 4 komentáře

Insolvence pro každého: Jak na insolvenční rejstřík

Insolvenční rejstřík: Co v něm najdeme, co se z něj nedozvíme a kdy se z něj dostaneme ven, pokud už nás do něj zapsali?

25. 8. 2014 |

Insolvence pro každého: Věřitelé

Padá firma, něco si přej. Pokud jste věřitelem krachující firmy, přejte si především rozumné spoluvěřitele. Pravděpodobně budete mít každý svůj názor na průběh insolvenčního řízení – v souladu se svými...

30. 7. 2014 |  | 7 komentářů

Insolvence pro každého: Kdo je insolvenční správce

Nevím o dítěti, které by řeklo mamince, že chce být insolvenčním správcem. Přesto se nakonec několik lidí tohoto úkolu zhostí. Jaké má insolvenční správce pravomoci? Kdo, kdy a za jakých okolností se jím...

23. 7. 2014 |

Insolvence pro každého: Insolvenční soud

Insolvenční řízení má vést k řešení úpadku dlužníka podle přesně daných pravidel. Dohlížet by na to měl insolvenčního soudu. Jenže který ze soudů je ten pravý?

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

zaměstnání, předčasný důchod, pavla fučíková, dobrovolné důchodové pojištění, dohoda o pracovní činnosti, Poštovní spořitelny, Světové akcie, PIN. zabezpečení, vítěz, předmět daně, finanční přispění, správa komoditního portfolia, Katar, bezpečnostní opatření, legislatvia, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, povinné ručení kalkulačka, půjčky

5S12617, 2J49339, 4T46658, 2J49339, XXX77777

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.