Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Pražská burza mění obchodní systém

| rubrika: Co se děje | 11. 12. 2012 | 1 komentář
Burza cenných papírů Praha změnila obchodní systém. Párkrát to zakašlalo – ale na to si za pár týdnů nikdo nevzpomene, nový obchodní systém tu s námi ale pár let vydrží. Čtenář Peníze.cz se ptá, co změna znamená pro investora. Odpovídá Jan Müller z webu Malé peníze.

Dotaz našeho čtenáře: Pražská burza cenných papírů nedávno prošla zásadní změnou. Opustila systém SPAD, který nahradila systémem Xetra. Co to znamená pro investory a proč k tomu vlastně došlo?

Malé peníze: Dotaz pozorného čtenáře směřuje ke změně obchodního systému na pražské burze – která se připravovala už asi dva roky. Jde o chvályhodný krok, který by burza musela tak jako tak nejspíš udělat. Pokud jde o to, jaký vliv změna bude mít na drobného investora – nuže, pravděpodobně minimální.

Burzy máme v Česku momentálně dvě: Burzu cenných papírů Praha (BCPP) a RM-systém. To, že jsou dvě, je spíš historická hříčka než významná potřeba trhu. Vzhledem k velikosti naší země je význam obou burziček v evropském, natožpak světovém kontextu minimální. Na významu jim samozřejmě nepřidává ani krátká historie, navíc když je polovička z ní protkaná kuponovou privatizací a jejími následky s nedostatečným vymáháním práva. Nicméně pokud se zaměříme pouze na Burzu cenných papírů Praha, kam směřuje i dotaz čtenáře, ta si začala v novém miléniu vést obstojně a podnikla několik systematických kroků, směřujících k posílení obchodování (nebo také k odvrácení vlastního pádu).

Investiční poradna

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů? Nechejte si poradit!

Partners Financial Services


Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Komentář experta

Přechod na nový systém komentoval pro Peníze.cz investiční odborník společnosti Partners Martin Tománek:

Koncem listopadu přešla Burza cenných papírů Praha po skoro dvaceti letech využívání vlastního obchodního systému na platformu Xetra. Nejviditelnější změnou je spojení segmentů SPAD a KOBOS. Nově existuje pro každý cenný papír jenom jedna hloubka trhu (ta ukazuje okamžitou nabídku a poptávku po konkrétní akcii) a jedna cena. Dosud to bylo tak, že na SPADu obchodovali hlavně velcí institucionální investoři a KOBOS byl určen pro drobné investory. Cena například akcií ČEZ se tak v obou segmentech mohla lišit. Rozdíly v cenách sice byly malé, ale byly. 

Přechod na Xetru by měl (snad) vést k většímu zájmu zahraničních investorů o české akcie, hlavně dojde k propojení různých akciových trhů v jeden tržní prostor využívající jedinou platformu. Další výhodou by měly být nižší poplatky spojené s obchodováním – a to je vždycky dobrá zpráva.

Pražská burza stojí opodál

Podívejme se na akciový trh z ptačí perspektivy. Historicky existovaly burzy (rozumějme burzy cenných papírů) samostatně v každé zemi. Jak přicházela globalizace i do světa financí, začalo postupně docházet jednak k plné elektronizaci obchodování na burzách, tak také ke slučování burz. Slučování burz mělo umožnit i relativně malým burzám podílet se na globálním trhu tím, že investorům se bude nabízet jednotná platforma a také jednotný přístup k cenným papírům obchodovaným na více místech.

V Evropě došlo ke sdružení několika burz do burzy Euronext – ta momentálně má kromě své nizozemské centrály také pobočky v Belgii, Francii, Portugalsku a Spojeném království. V roce 2007 došlo ke spojení s americkou NYSE (New York Stock Exchange), čímž vznikla obrovská a vskutku globální obchodní platforma NYSE Euronext.

Tomuto uskupení může konkurovat Londýnská burza (LSE). Mimochodem, ta se ve stejném roce – tedy 2007 – sloučila s burzou italskou. LSE je historicky jsou z nejvýznamnějších světových burz. Dalším významným evropským konkurentem je Deutsche Börse; ta vznikla na základech burzy ve Frankfurtu a dá se říci, že jde o burzu dominantní zejména v německy mluvících zemích.

Pak je to samozřejmě také Nasdaq OMX. Nasdaq je elektronická burza, jež vznikla původně v rámci asociace makléřských společností v USA. Později se spojila s uskupením evropských severských burz OMX. Dnes dokonce zahrnuje i Arménii – což je z hlediska obchodování spíše perlička.

Tím jsme sumarizovali klíčové hráče v Evropě. Kde je tedy Praha? I další burzy se postupně snažily spojovat do větších celků. Takto vzniklo i uskupení středoevropských burz (CEESEG – Central and Eastern Europe Stock Exchange Group), jež zahrnuje kromě lídra skupiny – vídeňské burzy, také burzy v Česku, Maďarsku a Slovinsku. Je dobře, že se Praha do takového uskupení zapojila, nicméně jeho význam je z kontextu ostatních velkých skupin působících v Evropě čtenáři asi zřejmý.

Již mnoho let se na trhu mluví mimo jiné propojení pražské burzy či případně celého uskupení CEESEG s Deutsche Börse. Integrace do většího a významem mnohem vyššího celku by byla logická a mohla by přinést výrazný nárůst obchodování i s českými cennými papíry.

Anketa

Co s pražskou burzou?

Xetra: předzvěst slučování

Xetra je obchodní systém vyvinutý za účasti Deutsche Börse. K jeho prvnímu uvedení došlo přibližně před 15 lety. Název je zkratkou z Exchange Electronic Trading, což značí elektronické burzovní obchodování. Jde o robustní systém prověřený lety obchodování. Vzhledem k důležitosti Deutsche Börse jde i o systém hojně využívaný makléři. Někde se můžete dočíst, že na tento systém jsou zvyklí investoři – to však v drtivé většina případů není pravda: investoři provádějí obchody přes členy burzy, jimiž jsou konkrétní makléřské společnosti. Investorovi je tedy víceméně jedno, jaký obchodní systém se používá; tomu jde hlavně o to, jakých výsledků dosahuje příslušná společnost, jež cenné papíry emitovala, případně jaké vlastnosti má ten který derivát.

Obchodní systémy pražské burzy v době jejího vzniku byly založené na modelu francouzském. Zatím uplynula spousta času a bylo na zvážení, zda nepřejít na jinou platformu. Jelikož v rámci CEESEG Xetru již používala Vídeň a Budapešť, bylo využití tohoto systému logickým krokem i v Praze. Na burze se teď budeme setkávat s dělením trhů na Prime (nejlikvidnější cenné papíry, tzv. blue chips), Standard (běžně obchodované cenné papíry) a Start (malé či mladé firmy, jakási obdoba tzv. Nového trhu).

Byl to tedy z pohledu pražské burzy krok správný a logický? Nepochybně ano. Co to přinese našemu drobnému investorovi? Asi to moc nepocítí. A jestli jde o předehru ke sloučení s Deutsche Börse, to uvidíme. Byla by to dobrá zpráva.

Partnerem rubriky Malé Peníze je web Malé peníze, praktický průvodce světem osobních financí. Chcete-li autorům webu poslat svůj dotaz i vy, napište na info@malepenize.cz.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

12. 12. 2012 | 17:28 | Malý investor ve FIO

Xetra znepříjemnila malým investorům život. A proč ?: 1. Ve FIO jsou některé pokyny v angličtině (asi si myslí že všichni umíme anglicky) Třeba tzv. příznaky, fáze. 2. nelze dlouhodobě zadat minimální počet kusů (stejná...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zdaňování výnosů z hypotečních zástavních listů, Market making, Leasingová smlouva, azair.cz, slovinsko, pelikán.cz, ryanair, zahraničí, přístavby, www stránky, plátěná obuv, Pavel Hoffman, Umělecká díla, hypermarket, jana poncarová, Pobřeží slonoviny, viník, kisckstarter

4AY0765, 4AY0765, 5P30100, 5P30102, 4AY0765

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK