Pomůže penzijní reforma českým akciím?

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 22. 8. 2012 | 13 komentářů
Díky penzijní reformě by na pražskou burzu měly proudit nové peníze. České akcie by tudíž v následujících dvou letech mohly přinést investorům vyšší zhodnocení. Žádné velké terno ale nečekejte.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 8. 2012 11:32, KarelT

Hlavně 2.pilíř je spíš tunel na peníze prosazený lobbisty na objednávku soukromých fondů. Obávám se, že ale díky masivní reklamě a vlezlých prodejců se nachytá dost lidí. Už jen to, že u nich zrušili možnost 14denního odstoupení od smlouvy je jasný podraz. Jinak jestli zbývá někomu do důchodu třeba 5 let, možná i ty vložené peníze nakonec dostane, ale za 20 či dokonce 30 let je to bláznovství. Hlavně že si někdo namastí kapsu našimi penězi. Když krachne soukromý fond, dlužné peníze lidi od pánů majitelů fondu nedostanou, ale běda když dluží něco obyčejný člověk, to ho úroky sedřou z kůže i s celou jeho rodinou. Pěkně vykutálený systém. Pod pojmem "soukromé podnikání" si představuji poctivější způsoby vydělávání peněz.

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 13 komentářů)

26. 8. 2012 20:34 | Vít Suchý

Milý Tomasi, že na něco dohlíží ČNB, tak to bych zrovna neglorifikoval,dohlížela m.j. (spolu s MF a depozitáři) na systém penzijního připojištění podle zák. 42/1994Sb. a přesto v prvních šesti letech fungování penzijního připojištění bylo vytunelováno a šlo do likvidace ( nebavíme se samozřejmě o fúzích těch ostatních ) 12 penzijních fondů- viz např. přehledné schema vývoje penzijního připojištění na www.produktovelisty.cz
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 8. 2012 11:50 | Luboš

Dal jsem peníze do 2 fondů 2 bank. Byl jsem těžce okraden. Na pražské burze akcií PX mě okradli ještě víc! Už nikomu nic nedám, mám pár tisíc jen na chleba, vodu, plyn a elektřinu. Kdybych byl podlý český poslanec, tak bych se válel v milionech !
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 8. 2012 9:08 | selský rozum

Můj postřeh ke vstupu do druhého pilíře: Levice ho chce zrušit (viz kroky R.Fica na Slovesku), pravice po 20 letech hlásání snižování daní zdementnila a jde i za efektu nižšího absolutního výběru opačným směrem (viz http://www.penize.cz/dph/241312-vyssi-dph-nepomaha-cesi-utekli-za-nakupy-do-ciziny) a tak se ptám, proč by měl někdo věřit, že 2.pilíř je prospěšný? V rozpočtu bude čím dál větší nedostatek financí, o to se snaží levice a nově už i pravice a tak kde vzít jistotu, že právě druhý pilíř nebude nouzovým "zachráncem" státního rozpočtu v případě potřeby za 3-4 roky? Kdo vstoupí do 2.pilíře je právě ten "ekonomický debil" o kterých mluvil P.Nečas. Jen tak dál pane premiére, jste největší hrobař důvěry "pravičáků" v pozitivně ekonomický vývoj ČR.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 23:49 | Slávka

tak nevím.Po přečtení článku mi není zcela jasné,jestli je zavedení fondu důležitější pro akciový trh nebo pro budoucí penzisty samé. Určitou zkušenost s penzijním PŘIpojištěním mám.Po 11-ti letém spoření stanovená částka jednorázové výplaty vypadala dost slibně.Odpovídala totiž částce,za kterou se dal v dané chvíli pořídit docela pěkný rodinný domek.Léta se přehoupla,částka byla ještě velkoryse navýšena,podle smlouvy jednorázově vyplacena a nakonec pokryla náklady na zařízení skromného pokojíčku.To se ještě netunelovalo. Proto obdivuji optimismus všech,kteří s důvěrou sobě vlastní svěří své finance na celý život soukromníkovi do fondu s vědomím vlastní bezmocnosti na tom během času cokoliv změnit.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 20:54 | No

Ono je těžko investovat v zahraničí, když posilování koruny může pak znehodnotit zahraniční výnosy. Navíc, místní burza by měla být tou první a český kapitál by měl podporovat hlavně její růst a její podniky, třeba ČEZ a výstavbu JETE.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 8. 2012 12:47 | Škodolibka domácí

No já tedy doufám, že PF se nesoustředí s akciovou složkou pouze na BCP Praha. To by tedy bylo hodně smutné :-(
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 12:09 | Tomas

Krachne fond ... no, ty fondy podléhají dohledu ČNB a (zatím?) toho bych se moc nebál. Horší je, co může být za pár desítek let s hodnotou vložených peněz (což nemusí být nakonec tak strašné, i když bude reálně menší, státní důchod bude taková mizérie, že se to přesto může vyplatit). Ale nejvíc mám obavu z experimentů politiků.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 8. 2012 11:32 | KarelT

Hlavně 2.pilíř je spíš tunel na peníze prosazený lobbisty na objednávku soukromých fondů. Obávám se, že ale díky masivní reklamě a vlezlých prodejců se nachytá dost lidí. Už jen to, že u nich zrušili možnost 14denního odstoupení od smlouvy je jasný podraz. Jinak jestli zbývá někomu do důchodu třeba 5 let, možná i ty vložené peníze nakonec dostane, ale za 20 či dokonce 30 let je to bláznovství. Hlavně že si někdo namastí kapsu našimi penězi. Když krachne soukromý fond, dlužné peníze lidi od pánů majitelů fondu nedostanou, ale běda když dluží něco obyčejný člověk, to ho úroky sedřou z kůže i s celou jeho rodinou. Pěkně vykutálený systém. Pod pojmem "soukromé podnikání" si představuji poctivější způsoby vydělávání peněz.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 10:23 | luka

Protože jim to přikáže jejich pán, mocný televizor: http://galeriereklamy.mediar.cz/reklama/duchodova-reforma-2012/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 10:21 | Skrblík

Předpoklad, že do 2. pilíře vstoupí čtvrtina lidí, je opravdu optimistický. Proč by to při současných podmínkách dělali? Pro lidi s nízkým platem, kterých je většina, je to i podle oficiálních propočtů nevýhodné a ti s vysokými příjmy mohou očekávat, že jim v budoucnu fondy vykradou politici. Navíc pro lidi nad 35 let, kdy již lze o přípravě na penzi uvažovat, to bude uzavřené (kromě krátkého přechodného období). A uzavírat v mládí smlouvu, že 40-50let budu platit nějakému fondu 2% příjmu, je podle mého názoru šílené.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 8:39 | hm

Česká burza ani snad neexistuje v evropě horší příklad burzy. Malý počet akcii, jejich špatné složení v podstatě to je jen 1xpolostátní energetika+ 2x cizí banka + cizí telekom zbytek škoda slov. Likvidita hrůza, Obrovské poplatky za obchody a nově i správu. To co je jinde zadarmo to je u nás za poplatek a ne malý.
Jestli by můj případný fond investoval zde tak půjde okamžitě z kola ven.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2012 7:48

Kdepak, Mirku, to je nereálný scénář, to jsou jiní lidé.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 8. 2012 7:34 | mirek

Zvýším příspěvek na penzi ze 100 na 2000 Kč. Moje volné prostředky, které pravidelně investuji do akcií, tedy poklesnou o 1900 Kč. Penzijní fond dostane o 1900 Kč víc, ale te z toho do českých akcií investuje pouze 190 Kč (místo mých 1900 Kč). Sice dojde ke zvýšení investic ze strany penzijních fondů, ale dojde k většímu poklesu investic ze strany ostatních investorů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ilona Klímová

podnikatelka, Aspius

Petr Němec

právník a mediátor

Ilona Klímová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Němec
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services