Víte, proč je dobré mít životní pojištění? Čekáte prostou odpověď? Když životní, tak k pojištění života! Logická úvaha. Správná. Ale ne až tak častá. Podobné dotazy padly v minulosti v rámci různých výzkumů už několikrát. Vždycky se stejnou odpovědí: Chceme spořit, od pojistky čekáme, že budeme pojištěni a za několik let dostaneme svoje peníze zpátky. Ano, je to možné, i když slovo spoření tu není namístě, a užitek pak z podobného obchodu mají všichni. Poradci dostanou pěknou provizi, klienti své peníze a pojišťovna platícího klienta.
Žádná pojistka netrvá dvacet let. Ale měla by
Jenže idylka může idylkou zůstat, jen pokud bude pojistka existovat dost dlouho. Klidně do konce života nebo alespoň do důchodového věku klienta. Je vám čtyřicet a cenu za pojistku vám spočítají do šedesáti let. Pak by vaše smlouva měla trvat dvacet let. Ale netrvá. Proč? Přijde za vámi poradce, vychválí do nebe novou pojistku a uzavře vám smlouvu u jiné společnosti.
„Hlavními důvody předčasného ukončení smlouvy jsou nedostatek peněz klienta a přepojišťování pod záminkou lepší nabídky,“ potvrzuje Jana Jirásková, tisková mluvčí Pojišťovny České spořitelny. „Průměrná životnost jedné pojistné smlouvy je pouhých pět až sedm let.“
Za pět let bude spokojený jen poradce, svoji provizi dostane. Pojišťovna je nešťastná, protože přichází o klienta, s jehož pravidelnými platbami počítala ještě pěknou řádku let. Klient je záhy také nešťastný, protože si roky „spoří“ a po zrušení pojistky nedostane nic. Všechno mu „schroupou“ poplatky. Životní pojistka je totiž nejdražší v prvních letech trvání. A do doby, kdy začne vydělávat, nedospěje.
Přitom dnes se vám životní pojištění umí přizpůsobit a vy jednu smlouvu můžete mít bez nadsázky skutečně na celý život. Formou dodatků upravujete rizika a pojistné částky, přidáváte a odebíráte pojištěné osoby. Přesně tak, jak se vám to hodí.
Spořit, nebo se pojistit?
Z životního pojištění máte v první řadě dostat peníze ve chvíli, kdy je budete potřebovat vy (ztratíte pravidelný příjem, dlouhodobě onemocníte, stane se vám těžký úraz, zůstanou trvalé následky) nebo vaši blízcí (zemřete a máte nezaopatřené děti, hypotéku). Zhodnocování finančních prostředků je až na druhém místě. Pokud chcete jen spořit peníze, jděte raději jinam. Na životním pojištění se zbytečně okrádáte o peníze za poplatky spojené se vznikem smlouvy, navíc nejde o spoření, ale o formu investice.
Dva scénáře, každý dobrý
Pravidelně pojišťovně platíte peníze. Možná je nikdy neuvidíte. Možná vám jich dá pojišťovna zpět mnohem víc. Pokud jen platíte, ale nic z toho nemáte, buďte šťastní, znamená to totiž, že jste zdraví! A jestli vám pojišťovna peníze vyplatí (a teď se bavíme hlavně o penězích za vážná rizika, ne jen za modřiny a oteklé kotníky), děkujte, že jste se pojistili.
Kuchařka životního pojištění na Peníze.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
30. 8. 2014 11:45, vrtal
z webu Partners, kterým peníze.cz patří :
...Životní pojištění AXA – T100E
Investiční životní pojištění Comfort Exclusive je životní pojištění nabízející kombinaci pojistné ochrany s možností dlouhodobě výhodné investice...
...Životní pojištění ALLIANZ – F1 je investiční životní pojištění s nejmodernější investiční složkou...
...Ve vyspělých zemích investiční životní pojištění reagovalo na změnu přístupu k životnímu pojištění v průběhu 70. let 20. století, kdy životní pojištění začalo být chápáno i jako zajímavý investiční instrument. V 90. letech se investiční pojištění stává jednoznačně nejoblíbenější formou životního pojištění, a to především díky růstu akciových trhů....
Je třeba pokračovat ? Nenéí to schizofrenie ?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
27. 8. 2014 19:48, eďa
V dnešní době vlády exekutorské mafie je čirým bláznovstvím mít spoření, životní pojistku a vůbec jakýkoliv majetek či příjem. O všechno lze přijít během jednoho dne.
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.