Počet lidí bez práce poprvé v tomto století klesl pod 200 tisíc

| rubrika: Aktuality | 9. 7. 2019 10:04

Trh práce si v červnu připsal další rekordní zápis. Počet uchazečů o zaměstnání v evidenci Úřadu práce ČR klesl pod hranici 200 tisíc. Na konci června tak bylo celkem 195 723 uchazečů o zaměstnání. To je o 4952 méně než v květnu a o 28 063 osob méně než před rokem.

„Zároveň jde o nejnižší hodnotu od května 1997, kdy bylo bez práce 193 442 lidí,“ dodává Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce ČR.

Červnová míra nezaměstnanosti zůstala na květnových 2,6 procentech, před rokem, v červnu roku 2018, byla na 2,9 procentech.

V uplynulém měsíci evidoval Úřad práce ČR celkem 342 510 volných pracovních míst, což je o 4042 méně než v květnu a o 40 994 více než před rokem.

„K poklesu volných pracovních míst došlo naposledy v prosinci 2016, když od začátku roku 2017 až doposud počet volných pracovních míst nepřetržitě rostl. Situace na pracovním trhu zůstává z pohledu zaměstnanců však i nadále příznivá,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Míra nezaměstnanosti podle okresů v červnu 2019

Míra nezaměstnanosti podle okresů v červnu 2019; Zdroj: Úřad práce ČR

O tom, že trh práce už nevysílá jen pozitivní signály, svědčí i další data. „Podíl nezaměstnaných, pobírajících podporu v nezaměstnanosti, se zvýšil na dlouho nevídaných 34,7 procenta. To interpretujeme jako známku, že v posledních měsících přibylo případů propouštění,“ říká Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Trh práce tedy podle něj čím dál víc ukazuje dvě rozdílné tváře, což bude pokračovat. „V červenci se podíl nezaměstnaných zvýší na odhadovaných 2,7 procenta s tím, jak se začnou do pracovního procesu hlásit čerství absolventi škol. Během podzimu předpokládáme u podílu nezaměstnaných stagnaci a na konci roku možná uvidíme zvýšení na tři procenta. Část volných pracovních míst postupně zmizí, a to nejen jejich obsazením, ale i zrušením,“ dodává Sobíšek.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.