Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Penzijní fondy: srovnání 2011

| rubrika: Analýza | 21. 6. 2011 | 17 komentářů
Penzijní fondy: srovnání 2011
Všechny penzijní fondy již ohlásily výši zhodnocení, kterého dosáhly v loňském roce. Ta činí v průměru dvě procenta. Reálné zhodnocení je však po odečtení jedenapůlprocentní inflace na úrovni pouhé poloviny procenta.

Nejvíce zhodnotil prostředky účastníků penzijní fond Allianz, který dlouhodobě připisuje zhodnocení na úrovni tří procent. Naopak nejméně se v loňském roce dařilo penzijnímu fondu Progres od ČSOB, který vydělal jen procento. Polovina z deseti fondů prakticky vůbec neinvestuje do akcií. Nejvíce „odvahy“ má AXA penzijní fond (akcie tvoří zhruba dvě procenta).

Sektor penzijních fondů podle zprávy České národní banky disponuje omezeným kapitálovým polštářem a v případě turbulencí na finančních trzích by akcionáři museli dodat nový kapitál. Kromě připisovaného zhodnocení bychom při výběru penzijního fondu měli zvážit i jeho kapitálovou sílu.

Události roku 2010 ve světě fondů

Dušan Šídlo

Autor článku je analytik společnosti Partners, odborník na pojišťovnictví, publicista a komentátor.

Napsal mimo jiné i oceňovanou knihu o pojišťovnictví a pojištěních Život jako riziko.

  • Allianz penzijní fond i za rok 2010 připisuje nadprůměrný zisk. Je jediným penzijním fondem, který v každém roce připsal klientům nejméně tři procenta.
  • AEGON Penzijní fond poprvé dosáhl kladného hospodářského výsledku, aby fond nepřipsal nižší zhodnocení než dvě procenta, akcionář opět přistoupil k dotaci.
  • ING Penzijní fond v roce 2009 odprodal všechny akcie a realizoval vysokou ztrátu. V roce 2010 se již vrátil ke standardnímu výsledku. Podobná situace byla i u Penzijního fondu Komerční banky.
  • Penzijní fond České spořitelny v roce 2009 odepsal významnou část budoucích nákladů. Stejná operace neproběhla v roce 2010, zisk je tak vyšší.

Kritéria srovnání

Rozdíly mezi fondy se nesnižují, a proto neplatí, že nezáleží na tom, u koho si penzijní připojištění sjednáme. Vyplatí se proto penzijní fondy před uzavřením nové smlouvy důsledně porovnávat, případně přejít k jinému fondu, pokud ten náš vykazuje dlouhodobě podprůměrné výsledky.

Penzijní fondy hodnotíme podle:

  • Kapitálové přiměřenosti: celková aktiva vůči celkovým prostředkům účastníků, které jsou očištěny od nákladů příštích období.
  • Nákladovosti: celkových nákladů vůči průměrným prostředkům účastníků uplynulého roku.
  • Nákladů příštích období: největší položkou jsou neumořené, avšak již vyplacené provize.
  • Historických výnosů.
  • Nabídky služeb: zvýhodněné doplňkové produkty, on-line služby atd.

Kapitálová přiměřenost

Kapitálová přiměřenost hodnotí výši volného kapitálu penzijního fondu ve vztahu k prostředkům účastníků. Kapitálová přiměřenost poměřuje kapitál vůči rizikově váženým aktivům. Je to schopnost pokrýt kapitálem potenciální budoucí ztráty.

Pokud portfolio fondu vykazuje nízkou rizikovost, potom i s nízkým kapitálem lze mít vysokou kapitálovou přiměřenost. Fondy vykazují kapitálovou přiměřenost podle této metodiky ČNB. Mezi kapitálově nejsilnější fondy patří Allianz PF, mezi nejméně kapitálově vybavené Aegon PF.

Nákladovost

S relativně nejnižšími náklady hospodaří Allianz PF, dále Penzijní fond Komerční banky a AXA PF. Nejvyšší náklady má Aegon PF, což je dáno relativně malou velikostí tohoto fondu.

Náklady příštích období

Náklady příštích období tvoří v převážné míře časově rozlišená provize. Počet let, po které penzijní fondy provize časově rozlišují a rozpouštějí tyto náklady do ročního výsledku, se pohybuje v průměru okolo 5–6 let. Nesplacené náklady budou muset být jednou uhrazeny, což bude mít vliv na výnos připisovaný účastníkům. Z pohledu nákladového zatížení vychází nejlépe PF České spořitelny, nejvíce je nesplacenými náklady zatížen Aegon PF.

Historické výnosy

Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Nicméně pohled do minulosti dává obrázek o tom, jak se jednotlivým fondům daří investiční strategie. Za posledních deset let nejlépe dopadl Allianz PF, nejhůře je na tom ČSOB PF Stabilita.

Penzijní fond1 rok5 let10 let
Aegon PF2,11 %n. a.n. a.
Allianz PF3 %3 %3,3 %
PF České spořitelny2,34 %2 %2,9 %
ČSOB PF Progres1,04 %1,4 %3,2 %
ČSOB PF Stabilita1,5 %1,6 %2,6 %
Generali PF2,1 %2,9 %3,3 %
ING PF2,14 %1,7 %2,9 %
AXA PF1,47 %1,6 %2,7 %
PF České pojišťovny2 %1,8 %2,8 %
PF Komerční banky2,23 %1,7 %3,0 %

Nabídka služeb

Penzijní fondy nabízejí celou řadu více či méně důležitých doplňkových služeb. Za nejužitečnější považujeme doplňkové produkty se zvýhodněnými podmínkami. V této kategorii nejlépe hodnotíme PF České spořitelny (cenově výhodné Komplexní pojištění osob, široká dostupnost atd.), Penzijní fond Komerční banky (karta s vratkou na účet u penzijního fondu, Sphere a relax program, on-line služby pro firemní klientelu atd.) a AXA PF (kreditní karta s vratkou na účet u penzijního fondu, asistenční služby, on-line služby atd.).

Vítězové

Anketa

Dát peníze na penzijní připojištění?

Allianz PF: nejvyšší kapitálová přiměřenost, nejnižší náklady, na krátkém i dlouhodobém časovém horizontu připisuje nejvyšší zhodnocení.

PF České spořitelny: nejméně zatížený neuhrazenými náklady, připisuje nadprůměrná zhodnocení, patří k největším fondům v ČR se širokou dostupností, svým klientům nabízí pro některé případy cenově výhodné Komplexní pojištění osob.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+23
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 6. 2011 21:13, vít suchý

vklady v penzijních fondech nejsou pojištěny,státní příspěvek je jen příslib a ne nároková položka, v žádném penzijním plánu žádného penzijního fondu nenajdete garantovanou výši cílové výplaty nebo výše doživotní penze...mám pokračovat ?

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 6. 2011 6:40, žalobníček

Chybí přehled,kolik dostali naši"zákonodárci" od těchto fondů za schválení pokud za to,když ten,co naletěl,musí zaplatit pokutu 800,- za předčasné zrušení svého,mnohdy nevýhodného,členství.

Reagovat

 

-13
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

9. 2. 2012 | 22:48 | Vít Suchý

PAne Kraus, zkuste si ještě jednou přečíst můj příspěvek. Právě i v zemích, na které narážíte má standardně i mladý člověk nějaký garantovaný základ a pak může investovat...samozřejmě nejlépe do vlastního rozvoje... více

7. 11. 2011 | 11:23 | Daniel Kraus

Pane Suchý, nejsem příznivcem penzijních fondů, ale to, co tu říkáte je z mého pohledu blábol. Pokud si spořím na penzi, zajímají mě jistoty pouze v poměru k době, která mě ještě do důchodu čeká. Mladý člověk, který sází...více

6. 9. 2011 | 13:03 | Koutník

Penzijní fond české pojišťovny to je opravdu povedený fond.Dne 28.3. 2011 jsem podal žádost o výplatu dávky ze své smlouvy a do dneška t.j.6.9.11 jsem ještě nic nedostal. více

18. 8. 2011 | 17:06 | Klára

Škoda jen, že tu není uvedena společnost HMI. více

14. 7. 2011 | 23:59 | vít suchý

pane Josefe, pokud si spořím na penzi, tak mne samozřejmě již při podpisu smlouvy zajímá, co garantovaně dostanu. A to v žádném penzijním plánu žádného penzijního fondu nenajdete...A to je podstata věci. PF je jen jednostranný...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK