Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla o druhém zvýšení úrokových sazeb v řadě. Základní dvoutýdenní repo sazbu zvedá na 0,75 % a lombardní sazbu na 1,75 %. První sazba roste o 0,25 procentního bodu, druhá o 0,5. Nové sazby začnou platit zítra. Diskontní sazba zůstává na 0,05 %.
Vzhledem k inflaci, která v posledních měsících zůstává u tříprocentní úrovně, se zvýšení úroků očekávalo. Bankovní rada ČNB sazby zvedla podruhé za sebou, zopakovala svůj krok z letošního června.
Předtím sazby zvyšovala naposled loni v únoru, kdy ještě brzdila rozjetou ekonomiku a základní repo sazbu zvýšila z 2 na 2,25 %. Pak ale v západním světě nastoupila pandemie koronaviru, na pár týdnů se zastavila globální ekonomika a centrální banka poslala postupně své úroky ke dnu. Od loňského května tak repo sazba do letošního konce června byla na 0,25 %.
Ekonomové se shodují, že zvyšování úrokových sazeb plní zatím především signalizační úlohu: bankovní rada ukazuje odhodlanost dostat inflaci zpět ke dvěma procentům, což je její dlouhodobý cíl. Inflaci ke třem procentům ale tlačí nákladové tlaky související se znovu nastartovanou globální ekonomikou.
„Inflaci stále ovlivňují administrativní zásahy a zejména pak situace na zahraniční komoditních trzích, na kterou centrální banka nemá žádné páky. Snad jen kurz, který by mohl při dalším posílení koruny alespoň část cenového růstu v zahraničí posléze na domácím trhu vstřebat,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.
„Dopady drahých komodit (včetně energií) však budou výrobci stále ve větší míře přenášet na konečné zákazníky (jak už je vidět třeba ve stavebnictví) a jediné, co centrální banka v takové chvíli může udělat je to, že zvýší sazby, aby zabrzdila poptávku. Přitom alespoň podle předběžného odhadu HDP se nezdá, že bychom už nějaký nezřízený postcovidový boom poptávky zažívali,“ dodává Dufek.
Centrální banky zvyšují úroky v situaci, kdy chtějí ekonomiku přibrzdit. Vyšší úroky totiž znamenají dražší úvěry a v ideálním světě, kde se vyšší úroky propíší i do úroků na spoření, také větší chuť lidí držet peníze na bankovních účtech, tedy nižší ochotu utrácet.
„Základní sazby ČNB mají vliv na cenu krátkodobých finančních nástrojů a úvěrů s pohyblivou úrokovou sazbou jako jsou podnikatelské úvěry, mohou zvýšit cenu úvěrů s kratší splatností a mohou se dotknout i spotřebitelských úvěrů,“ říká Marcela Mazáková, hypoteční analytička společnosti Partners.
Růst ceny peněz už je vidět nějakou dobu na hypotečním trhu. Průměrný úrok u hypoték už není pod dvěma procenty a nabídkové sazby běžně začínají kolem úrovně 2,5 %.
Na růst úroků u spoření jsou sazby naopak stále nízko. Po červnovém zvýšení sazeb od ČNB banky vklady nijak nezvýhodnily, i když samy na vyšších sazbách okamžitě vydělávají, když přebytečnou hotovost u centrální banky ukládají s vyšším úrokem.
Další růst úroků má následovat. „Podle naší prognózy dojde ke zvýšení sazeb v letošním roce ještě v září a v listopadu. Základní repo sazba by tak koncem roku měla dosáhnout 1,25 % a příští rok ji již čekáme mírně nad dvěma procenty,“ říká Martin Gürtler, ekonom Komerční banky. Když v roce 2019 byla repo sazba kolem 2 %, byly spořicí účty v řadě případů dostupné s úrokem nad 1,5 %.
„Skutečnost, že ČNB zahájila poměrně rychlé zvyšování úrokových sazeb, zatímco Evropská centrální banka stále vyčkává, by měla hrát do karet kurzu české měny. Ostatně i s tím prognóza ČNB počítá, když pro rok 2022 uvádí průměrný kurz 24,5 CZK/EUR,“ říká David Marek, ekonom společnosti Deloitte. Nyní je na mezibankovním trhu kurz kolem 25,4 koruny za euro.
Historický vývoj repo sazby v grafu:
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 8. 2021 14:46, Zdenek
Tak která banka jako první začne zvedat úrok u spořících účtů? Pochlapte se!
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
5. 8. 2021 15:56
plny souhlas
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.