Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 7. 2021 | 5 komentářů
Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték počtvrté v řadě stoupl – v červnu na 2,13 % z květnových 2,06 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Loni v červnu dosahoval průměrný úrok 2,21 %.

„Lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 procentního bodu vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle hypoindexu,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky.

Skutečné sazby mají za těmi nabídkovými zatím zpoždění, protože banky teprve postupně odbavují nahromaděné úvěry z předchozích týdnů. Zájem o klasickou hypotéku je v posledních měsících rekordní a banky mají oproti běžnému režimu u vyřizování úvěrů často i několikatýdenní zpoždění.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Banky, které hlásí svá čísla do Hypoindexu, v červnu sjednaly 14 069 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 44,5 miliardy korun. Před rokem to bylo zhruba o polovinu méně. O pár stovek hypoték víc si lidé sjednali jen letos v březnu a v listopadu roku 2016.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to zaplatit? Hypotéka? Úvěr ze stavebního spoření? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Za první polovinu letošního roku banky poskytly hypoteční úvěry za téměř 224 miliard korun, což odpovídá celoroční produkci z rekordních let 2016 a 2017. Nejpozději po letních prázdninách překonají i současné maximum: do objemu sjednaných hypoték za loňský rok chybí letos už jen zhruba 30 miliard korun. Navíc by v roce 2021 mohl padnout i rekord v celkovém počtu sjednaných smluv, který zatím drží rok 2016 se 114 tisíci. Letos za první pololetí banky sjednaly zhruba 72 tisíc smluv.

Průměrná hypotéka v červnu dělala 3 161 080 korun, oproti květnu tak byla vyšší o víc jak 37 tisíc. za poslední rok vyrostla o víc jak 400 tisíc. Před pěti lety, v červnu 2016, dosahovala 1 929 207 korun.

A ještě poznámka na konec: Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na hypotečním trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Partners Financial Services