FinTech už není jen vizí budoucnosti. Naše životy se díky němu mění

PR článek | rubrika: FINEXPO | 11. 1. 2023
FinTech je spojením slov finance a technologie. Před několika lety tento termín označoval spíš vizi budoucnosti, dnes ale již můžeme říct, že jde o označení existujícího oboru, který mění naše životy. V článku se podíváme na několik příkladů.
FinTech už není jen vizí budoucnosti. Naše životy se díky němu mění

Zdroj: Pexels.com

Komerční spolupráce

Co otevřelo FinTechu cestu?

Finance a technologie k sobě patří od nepaměti. Příkladem může být obyčejná kalkulačka nebo třeba bankomaty a platební karty. Termín ale bývá používán zejména ve spojení s internetem a chytrými telefony. Vývoj software na zakázku pro webové a zejména mobilní aplikace je tím, bez čeho by fintech nemohl existovat. Široká uživatelská základna a obliba těchto moderních řešení jsou pak důkazem úspěchu. Jaké jsou příklady úspěšných fintech projektů?

Primárním cílem zkostnatělé banky

Také banky samozřejmě spouští své fintech projekty. Jak již bylo zmíněno, moderní technologie k tomuto oboru odjakživa patří. Jenže pravdou je, že bankovnictví vždy patřilo spíše ke konzervativním oborům. A tak i v době, kdy lidé nosili po kapsách chytré telefony, byly v zámoří stále standardem tradiční šeky. Ani v Evropě jste se pak nevyhnuli návštěvě kamenné pobočky prakticky kvůli libovolnému požadavku nad rámec plateb a výpisů.

Dravé fintech startupy přišly s možným založením účtu přes aplikaci, mladé banky často začaly fungovat bez klasické sítě kamenných poboček. Zákazníci najednou mohli úplně vše vyřešit z pohodlí svého domova. Tradiční banky na tento trend rychle reagují a celý obor tak prochází doslova revolucí.

I drobnosti pomáhají

Trochu jiným příkladem jsou pak aplikace menších vývojářů, které řeší konkrétní životní situace. Skvělým příkladem jsou aplikace na sledování příjmů a výdajů. Místo toho, abyste museli složitě archivovat účtenky a výdaje si zapisovat, můžete vše zadávat do appky. Na dovolených s přáteli pak můžete výdaje evidovat skupinově, přičemž aplikace vám na závěr automaticky spočítá, kdo komu kolik dluží a jak se máte vzájemně vyrovnat.

Investování na dosah pro každého

Velký rozmach zažilo díky fintechu investování na finančních trzích. Zatímco ještě před 10 či 15 lety bylo pro založení investičního brokera v podstatě nezbytné navštívit kamennou pobočku a využít jednoho z lokálních brokerů, dnes máte po ruce brokery z celého světa, u kterých si účet otevřete během několika minut skrz svůj chytrý telefon. Investování je přitom intuitivní, snadno pochopitelné a často můžete narazit na možnost zakoupení pouhých zlomků akcií, což ocení především drobní investoři. Podobně jako nízké poplatky.

Pozadu nezůstávají ani alternativní projekty

Fintech ale není pouze evolucí stávajících řešení. Vznikají i projekty dosud zcela nevídané. Mluvíme například o kryptoměnách, které si sice stále tak trochu hledají své místo ve světě financí, nicméně jde o technologii, která zaujala miliony lidí po celém světě a pravidelně plní sociální sítě i zpravodajské servery.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Poslat peníze na číslo mobilu už umí i Moneta

18. 4. 2024 | Petr Kučera

Poslat peníze na číslo mobilu už umí i Moneta

Moneta Money Bank spouští možnost plateb na telefonní číslo – takzvanou platbu na kontakt. Klientům tak nově stačí znát pouze telefonní číslo příjemce místo čísla jeho bankovního účtu. celý článek

Pošta chce nabídnout vklady a výběry hotovosti pro klienty všech bank

18. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Pošta chce nabídnout vklady a výběry hotovosti pro klienty všech bank

Státní podnik připravuje řešení, které na přepážkách České pošty umožní vložit nebo vybrat hotovost z účtu u jakéhokoliv banky – nejen u ČSOB jako dosud.

Předčasný výběr z termínovaného vkladu. Kolik si nechá banka?

16. 4. 2024 | Petr Kučera

Předčasný výběr z termínovaného vkladu. Kolik si nechá banka?

Zavázali jste se, že na peníze po určitou dobu nesáhnete. Jenže je nečekaně potřebujete dřív. Aspoň část. Jde to? A jakou sankci vám banka naúčtuje? Podmínky v jednotlivých bankách... celý článek

Air Bank a O2 startují Unity, nabídne víc slev od PPF

15. 4. 2024 | Petr Kučera

Air Bank a O2 startují Unity, nabídne víc slev od PPF

Air Bank a operátor O2 rozšíří výhody pro společné zákazníky z řad běžných spotřebitelů. Nově je nabídnou pod značkou Unity, do programu se později zapojí i další partneři ze skupiny... celý článek

Partners Financial Services