Dozorčí radu ČSOB povede Tůma, vystřídá Kavánka

pk | rubrika: Aktuality | 24. 6. 2019

Zdeněk Tůma

Dozorčí radu ČSOB povede od poloviny letošního října Zdeněk Tůma, bývalý guvernér České národní banky v letech 2000 až 2010. „Vystřídá sedmdesátiletého Pavla Kavánka, který vyjádřil svůj záměr ukončit funkční období předsedy dozorčí rady,“ uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle.

„Chtěl bych vyjádřit svou hlubokou vděčnost Pavlu Kavánkovi za jeho dlouholetou kariéru a vynikající práci, kdy po více než 20 let působil jako generální ředitel ČSOB a následně posledních pět let jako předseda dozorčí rady,“ komentoval změnu Johan Thijs, generální ředitel skupiny KBC, do níž ČSOB patří.

„Jsem rád, že se nám ve Zdeňku Tůmovi podařilo najít vynikajícího nástupce, který má bohaté znalosti a zkušenosti z mezinárodních finančních trhů, regulačního prostředí, české ekonomiky i obchodní scény,“ dodal mimo jiné Thomas Leysen, předseda představenstva KBC Group.

Zdeněk Tůma se narodil 19. října 1960 v Českých Budějovicích. Po promoci na Vysoké škole ekonomické v Praze nastoupil do Prognostického ústavu Československé akademie věd jako vědecký pracovník, pak se stal vedoucím katedry makroekonomie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 1993 do roku 1995 působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu. Později pracoval v soukromém sektoru (Patria Finance) jako hlavní ekonom. V letech 1998 až 1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně zastupujícím Česko, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Po návratu do Prahy v roce 1999 se stal viceguvernérem České národní banky, na začátku prosince 2000 byl jmenován guvernérem. Byl také členem Generální rady Evropské centrální banky, zastupoval Českou republiku v MMF a v Bance pro mezinárodní platby. Odstoupil 30. června 2010.

V komunálních volbách na podzim 2010 byl Tůma kandidátem TOP 09 na post pražského primátora, tím se ale nakonec nestal. V roce 2011 se vrátil do soukromého sektoru – pracuje v tuzemské KPMG jako partner zodpovědný za finanční služby.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

Air Bank začíná nabízet pojištění osobních věcí a platebních prostředků. Služba, na které spolupracuje s Maxima pojišťovnou, je dostupná v bankovní aplikaci My Air.

Partners Financial Services