Dozorčí radu ČSOB povede Tůma, vystřídá Kavánka

| rubrika: Aktuality | 24. 6. 2019 18:05

Zdeněk Tůma

Dozorčí radu ČSOB povede od poloviny letošního října Zdeněk Tůma, bývalý guvernér České národní banky v letech 2000 až 2010. „Vystřídá sedmdesátiletého Pavla Kavánka, který vyjádřil svůj záměr ukončit funkční období předsedy dozorčí rady,“ uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle.

„Chtěl bych vyjádřit svou hlubokou vděčnost Pavlu Kavánkovi za jeho dlouholetou kariéru a vynikající práci, kdy po více než 20 let působil jako generální ředitel ČSOB a následně posledních pět let jako předseda dozorčí rady,“ komentoval změnu Johan Thijs, generální ředitel skupiny KBC, do níž ČSOB patří.

„Jsem rád, že se nám ve Zdeňku Tůmovi podařilo najít vynikajícího nástupce, který má bohaté znalosti a zkušenosti z mezinárodních finančních trhů, regulačního prostředí, české ekonomiky i obchodní scény,“ dodal mimo jiné Thomas Leysen, předseda představenstva KBC Group.

Zdeněk Tůma se narodil 19. října 1960 v Českých Budějovicích. Po promoci na Vysoké škole ekonomické v Praze nastoupil do Prognostického ústavu Československé akademie věd jako vědecký pracovník, pak se stal vedoucím katedry makroekonomie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 1993 do roku 1995 působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu. Později pracoval v soukromém sektoru (Patria Finance) jako hlavní ekonom. V letech 1998 až 1999 byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně zastupujícím Česko, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Po návratu do Prahy v roce 1999 se stal viceguvernérem České národní banky, na začátku prosince 2000 byl jmenován guvernérem. Byl také členem Generální rady Evropské centrální banky, zastupoval Českou republiku v MMF a v Bance pro mezinárodní platby. Odstoupil 30. června 2010.

V komunálních volbách na podzim 2010 byl Tůma kandidátem TOP 09 na post pražského primátora, tím se ale nakonec nestal. V roce 2011 se vrátil do soukromého sektoru – pracuje v tuzemské KPMG jako partner zodpovědný za finanční služby.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.