Akcie dvou evropských bankovních obrů se teď obchodují na extrémně nízkých hodnotách, jaké trhy neviděly od finanční krize v roce 2008. Akcie Credit Suisse se kupují za 0,23násobek účetní hodnoty banky na akcii a Deutsche Bank za 0,3násobek. Naopak cena pojištění proti úpadku pro obě banky prudce roste.
Pro banky je to hodně stresující ohodnocení, upozorňuje finanční server Seeking Alpha. Může některá z nich padnout jako před 14 lety američtí Lehman Brothers? Jejich bankrot tenkrát odstartoval světovou ekonomickou krizi.
Credit Suisse: Šéf neuklidnil, rozpoutal spekulace
Credit Suisse doplácí na řadu skandálů z posledních let a jen během letošního roku ztratila 60 procent své hodnoty. Dnes ráno se akcie banky obchodovaly za 3,52 švýcarského franku, před rokem za cenu okolo deset franků. Před finanční krizí v roce 2007 stála akcie téměř 90 franků.
Nový generální ředitel Credit Suisse Ulrich Körner – nastoupil koncem července – se teď musí vypořádat s nepříznivou náladou trhů, spekulanty, odchody bankéřů i pochybnosti o kapitálové vybavenosti banky. Zaměstnance i trhy se kvůli rostoucí ceně pojištění proti úpadku snažil uklidnit v pátek zveřejněným prohlášením.
V něm Körner varoval před přílišným upnutím na momentální ceny a jejich mezidenní pohyb na burzách, mluvil o solidním kapitálovém zajištění a likviditě, zároveň ale ohlásil restrukturalizaci. Při ní by mohlo přijít o místo až pět tisíc zaměstnanců a navíc bude podle odhadů analytiků potřebovat několik miliard dolarů. Plán restrukturalizace chce banka oznámit 27. října.
Uklidňování ale přes pečlivou volbu slov mělo spíš opačný efekt, zejména asi kvůli té části, ve které Körner prohlásil, že se banka nachází „v kritickém okamžiku“. Sociální sítě ta slova celý víkend zesilují v proudu nespočitatelných komentářů i výkřiků a paralel s Lehman Brothers.
Už v pátek přilil do ohně spekulací olej australský ekonomický novinář veřejnoprávní stanice ABC David Taylor. Ten na svém twitteru napsal, že ho důvěrný zdroj varoval před krachem velké investiční banky. Dnes Taylor svůj tweet smazal a stanice ABC vydala jeho oficiální dementi, jenže tou dobou už měl podle serveru Financial Review přes šest tisíc retweetů a víc než 27 tisíc lajků.
Nenecháme nikoho padnout. Tedy někoho určitě
Spekuluje se i o potížích Deutsche Bank. Ta za poslední rok zaznamenala propad ceny akcií o 40 procent. Rostou i ceny pojistek proti úvěrovému selhání v posledních dnech taky rostou, protože analytici se na finanční zdraví německé banky vyptávají podobně jako u švýcarského protějšku.
Po čtrnácti letech se tedy svět ptá, jestli nemůže dojít k pádu některé z velkých bank, který by stejně jako pád Lehman Brothers v roce 2008 spustil dominový efekt a krizi obřích rozměrů. Ekonomové to ale zatím spíš odmítají s tím, že obě banky jsou považovány za to-big-to-fail, tedy za banky příliš veliké a příliš důležité pro finanční systém, že by je vlády nenechaly padnout a spustily by případně záchranný projekt.
Také řada obchodníků zůstává stále optimistická a věří, že banky nejsou v bezprostředním ohrožení. Například vedoucí partner investiční společnosti Complete Circle Gurmeet Chadha si nemyslí, že svět stojí před další finanční katastrofou a ve svém tweetu poukazuje na to, že takové spekulace o Credit Suisse a Deutsche Bank se opakují při každé korekci. Ostatně minimálně v případě Deutsche Bank by problémy neměly být tak velké, jako když se spekulovalo o jejím pádu před pěti lety.
Na to, že poplašné zprávy nečteme poprvé, poukazuje i hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. „O obou bankách se tak spekuluje už delší dobu, ale nikdy to nebylo podloženo skutečně důvěryhodnými daty. Jedná se o gigantické společnosti, a tak je pravděpodobné, že zvládnou provést potřebné změny a na trhu se udrží,“ říká ekonom pro Peníze.cz.
Také analytici JP Morgan podle Reuters ve své zprávě uvádějí, že na základě finannčích výsledků na konci druhého čtvrtletí považují kapitál a likviditu Credit Suissse za „zdravé“.
Na konci dnešního dne jsou pak i trhy klidnější. „V průběhu dne se sice akcie Credit Suisse výrazně propadaly, v závěru obchodování ale byly ztráty téměř odmazány,“ konstatuje Štěpán Křeček.
Jana Divinová
Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem