ČNB brání korunu za miliardy eur. Hrozí recese i další růst úroků

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 8. 7. 2022 | 17 komentářů
Intervence na měnovém trhu jsou teď největší od ukončení kurzového závazku v roce 2017. A budou pokračovat, inflační tlaky nepolevují.
ČNB brání korunu za miliardy eur. Hrozí recese i další růst úroků

Zdroj: Shutterstock

Česká národní banka za poslední dva měsíce vydala na obranu koruny před oslabením zhruba 8,5 miliardy eur ze svých devizových rezerv. Ukazují to čerstvě zveřejněná data od centrální banky.

Kompletní statistiku ČNB zveřejnila za květen, kdy na trhu nakoupila koruny za 3,5 miliardy eur. „Byl to vůbec nejvyšší objem intervencí od ukončení kurzového závazku v roce 2017. Tehdy však ČNB naopak bránila koruně v posílení, což její rezervy navyšovalo. Momentálně se ČNB snaží zabránit oslabení koruny, které by dále přilévalo olej do ohně zvýšených inflačních tlaků prostřednictvím zdražování dovozů,“ vysvětluje Jaromír Gec, ekonom Komerční banky.

Ještě větší byl objem intervencí podle analytiků KB v červnu. „Včera zveřejněná desetidenní bilance ČNB ze závěru června indikuje, že tuzemská centrální banka mohla za celý měsíc intervenovat ve výši více než pět miliard eur. Dnes zveřejněný stav devizových rezerv ukazuje, že ke konci června poklesly oproti květnu o zhruba 5,2 miliardy eur,“ vypočítává Gec.

A korunu před dalším oslabením podle Gece centrální banka brání i v červenci. „Tomu, že intervence pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července, podle nás nasvědčují v prostředí zvýšené averze k měnám rozvíjejících se trhů nejen minimální pohyby spotového kurzu, ale i denní data o likviditě v tuzemském bankovním sektoru,“ říká ekonom.

Koruna letos oslabovala těsně po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy v první půlce března atakovala hranici 25,80 koruny za euro. Už tehdy ČNB intervenovala, a to ve výši přes sto milionů eur. Koruna se pak vrátila někam k 24,50 za euro, v první půlce května ale opět oslabila až ke kurzu 25,40 koruny za euro. Od té doby centrální banka kurz drží zhruba v rozmezí 24,60 až 24,80 koruny za euro.

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

„Z vývoje kurzu koruny je zřejmé, že ČNB musela zasahovat v době okolo jmenování nového guvernéra a od té doby je na trhu zřejmě přítomná nepřetržitě. Finanční trhy si situaci nesjpíš vyložily tak, že s novým vedením bude centrální banka méně důrazná v boji s inflací, a proto se koruna v době nepříznivé konstelace na mezinárodních trzích dostala pod tlak,“ vysvětluje Petr Dufek, ekonom Banky Creditas.

České měně podle něj nesvědčí ani zvýšená averze k riziku či ochota amerického Fedu rychle zvyšovat úrokové sazby, a přitom i stahovat dolarovou likviditu z mezinárodních finančních trhů. „Koruně nesvědčí ani aktuálně hrané scénáře ekonomického ochlazení či recese a už vůbec ne domácí ekonomické fundamenty,“ dodává Dufek.

Bude-li chtít ČNB udržet korunu alespoň tam, kde je nyní, bude muset podle Dufka dál intervenovat. Na brzké zklidnění situace na trzích to totiž stále nevypadá. „Anebo bude muset přistoupit k dalšímu navýšení sazeb, což by v situaci šestnáctiprocentní inflace bylo adekvátní. Nic jiného než sazby, kurz a svoji důvěryhodnost v rukou centrální banka totiž nemá,“ říká Dufek.

Že tlaky na oslabení koruny ještě nějakou dobu vydrží, si myslí i Gec. „Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností a případná další eskalace situace s narušenými dodávkami plynu do Evropy může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese. Problémy v dodavatelských řetězcích přitom dál brzdí tuzemský export, který za normálních okolností vytváří přirozenou poptávku po koruně. Dovozní stranu současně nafukují vysoké ceny energií,“ říká ekonom.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,565+0,03 Kč
Americký dolar24,167-0,06 Kč
Britská libra29,173+0,03 Kč
Chorvatská kuna3,273+0,00 Kč
Turecká lira1,3450,00 Kč

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+60
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 7. 2022 20:46, X.Y.

ČNB hasí požár který sama založila když v letech 13-17 cíleně znehodnocovala korunu tím, že "nakupovala" eura za uměle vytvořené (naklikané), ničím nepodložené koruny. Tehdy takhle "vytvořili" přes dva biliony korun, tím výrazně znehodnotili českou měnu a zadělali na současnou výši inflace, takže současné "intervence" ve prospěch koruny ve výši několika miliard jsou jen alibistickým plivnutím do moře.

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 7. 2022 18:20

tak bytu byl hladomor dejsi par facek

Zobrazit celé vlákno

-15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Proč se Řekové smějou euru. Peníze píchací a sekací. Pikanterie z dějin měn

16. 7. 2022 | Gabriel Pleska | 4 komentáře

Proč se Řekové smějou euru. Peníze píchací a sekací. Pikanterie z dějin měn

Staré peníze lákají i sběratele historek. Máme jich pro vás hrst. Maďarské peníze se třeba jmenují po italském městě. Koruna měla v Československu platit jen dočasně, ale trochu se... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

12. 7. 2022 | Jana Divinová

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Vstup Chorvatska do eurozóny od začátku roku 2023 definitivně schválili ministři financí Evropské unie.

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

12. 7. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

Společná evropská měna je vůči americkému dolaru aktuálně nejslabší za posledních téměř dvacet let. Dnes poprvé od roku 2002 klesla na takzvanou paritu – jedno euro se prodávalo za... celý článek

Kuna, lev a ulita. Proč se peníze jmenují po zvířatech

6. 7. 2022 | Gabriel Pleska

Kuna, lev a ulita. Proč se peníze jmenují po zvířatech

Každý baží po tvrdé valutě. Byly ale doby, kdy se platilo měkoučkým a heboučkým, totiž kožešinami. Anebo doslova měkkýši. Ty doby jsou pryč, ale zůstává po nich památka v podobě názvů... celý článek

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.