ČNB brání korunu za miliardy eur. Hrozí recese i další růst úroků

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 8. 7. 2022 | 17 komentářů
Intervence na měnovém trhu jsou teď největší od ukončení kurzového závazku v roce 2017. A budou pokračovat, inflační tlaky nepolevují.
ČNB brání korunu za miliardy eur. Hrozí recese i další růst úroků

Zdroj: Shutterstock

Česká národní banka za poslední dva měsíce vydala na obranu koruny před oslabením zhruba 8,5 miliardy eur ze svých devizových rezerv. Ukazují to čerstvě zveřejněná data od centrální banky.

Kompletní statistiku ČNB zveřejnila za květen, kdy na trhu nakoupila koruny za 3,5 miliardy eur. „Byl to vůbec nejvyšší objem intervencí od ukončení kurzového závazku v roce 2017. Tehdy však ČNB naopak bránila koruně v posílení, což její rezervy navyšovalo. Momentálně se ČNB snaží zabránit oslabení koruny, které by dále přilévalo olej do ohně zvýšených inflačních tlaků prostřednictvím zdražování dovozů,“ vysvětluje Jaromír Gec, ekonom Komerční banky.

Ještě větší byl objem intervencí podle analytiků KB v červnu. „Včera zveřejněná desetidenní bilance ČNB ze závěru června indikuje, že tuzemská centrální banka mohla za celý měsíc intervenovat ve výši více než pět miliard eur. Dnes zveřejněný stav devizových rezerv ukazuje, že ke konci června poklesly oproti květnu o zhruba 5,2 miliardy eur,“ vypočítává Gec.

A korunu před dalším oslabením podle Gece centrální banka brání i v červenci. „Tomu, že intervence pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července, podle nás nasvědčují v prostředí zvýšené averze k měnám rozvíjejících se trhů nejen minimální pohyby spotového kurzu, ale i denní data o likviditě v tuzemském bankovním sektoru,“ říká ekonom.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Koruna letos oslabovala těsně po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy v první půlce března atakovala hranici 25,80 koruny za euro. Už tehdy ČNB intervenovala, a to ve výši přes sto milionů eur. Koruna se pak vrátila někam k 24,50 za euro, v první půlce května ale opět oslabila až ke kurzu 25,40 koruny za euro. Od té doby centrální banka kurz drží zhruba v rozmezí 24,60 až 24,80 koruny za euro.

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

„Z vývoje kurzu koruny je zřejmé, že ČNB musela zasahovat v době okolo jmenování nového guvernéra a od té doby je na trhu zřejmě přítomná nepřetržitě. Finanční trhy si situaci nesjpíš vyložily tak, že s novým vedením bude centrální banka méně důrazná v boji s inflací, a proto se koruna v době nepříznivé konstelace na mezinárodních trzích dostala pod tlak,“ vysvětluje Petr Dufek, ekonom Banky Creditas.

České měně podle něj nesvědčí ani zvýšená averze k riziku či ochota amerického Fedu rychle zvyšovat úrokové sazby, a přitom i stahovat dolarovou likviditu z mezinárodních finančních trhů. „Koruně nesvědčí ani aktuálně hrané scénáře ekonomického ochlazení či recese a už vůbec ne domácí ekonomické fundamenty,“ dodává Dufek.

Bude-li chtít ČNB udržet korunu alespoň tam, kde je nyní, bude muset podle Dufka dál intervenovat. Na brzké zklidnění situace na trzích to totiž stále nevypadá. „Anebo bude muset přistoupit k dalšímu navýšení sazeb, což by v situaci šestnáctiprocentní inflace bylo adekvátní. Nic jiného než sazby, kurz a svoji důvěryhodnost v rukou centrální banka totiž nemá,“ říká Dufek.

Že tlaky na oslabení koruny ještě nějakou dobu vydrží, si myslí i Gec. „Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností a případná další eskalace situace s narušenými dodávkami plynu do Evropy může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese. Problémy v dodavatelských řetězcích přitom dál brzdí tuzemský export, který za normálních okolností vytváří přirozenou poptávku po koruně. Dovozní stranu současně nafukují vysoké ceny energií,“ říká ekonom.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,425+0,05 Kč
Americký dolar23,032+0,10 Kč
Britská libra28,064+0,02 Kč
Švýcarský frank25,241+0,05 Kč
Turecká lira0,845+0,00 Kč

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+70
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 7. 2022 20:46, X.Y.

ČNB hasí požár který sama založila když v letech 13-17 cíleně znehodnocovala korunu tím, že "nakupovala" eura za uměle vytvořené (naklikané), ničím nepodložené koruny. Tehdy takhle "vytvořili" přes dva biliony korun, tím výrazně znehodnotili českou měnu a zadělali na současnou výši inflace, takže současné "intervence" ve prospěch koruny ve výši několika miliard jsou jen alibistickým plivnutím do moře.

+40
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 7. 2022 18:20

tak bytu byl hladomor dejsi par facek

Zobrazit celé vlákno

-15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

3. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

Každá země eurozóny si nechává razit svoji variantu mincí, některé mají í víc variant. Zkuste, kolik jich poznáte. Většinou to na nich bývá napsané – ale to by bylo příliš jednoduché,... celý článek

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

26. 7. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

Máme pro vás peníze z celého světa. Koruny, libry, pesa, marky, rupie, dolary... Vynechali jsme snad jen jen. A na vás je, abyste ukázali, jak je znáte. Do toho.

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

17. 7. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

Kurz hraje českým návštěvníkům do karet. Turecká měna je nejslabší v historii, a naopak koruna jako by celou zimu chodila do fitka. Jak s tím ale správně naložit? Měnit peníze v Česku?... celý článek

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

4. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

Banky ve Skandinávii přestávají od cizích bank vykupovat své domácí měny. V českých bankách už proto norské, švédské ani dánské koruny až na jedinou výjimku neseženete.

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

3. 7. 2023 | Petr Kučera, Ivana Novotná | 5 komentářů

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

Vyměnili byste si před dovolenou ve směnárně, která chce za jedno euro o dost víc než jiná? Nejspíš jenom v krajním případě. Jenže když platíte v cizině bezhotovostně, nevidíte kurz... celý článek

Partners Financial Services