Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Aleš Tůma: Kdo jsou viníci finanční krize? No přece staří známí!

| rubrika: Komentář | 31. 1. 2011 | 7 komentářů
Aleš Tůma: Kdo jsou viníci finanční krize? No přece staří známí!
Tak už je to oficiální. Za finanční krizi může bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan. Přesněji řečeno, je na seznamu viníků, se kterým přišla zvláštní vyšetřovací komise amerického Kongresu.

Výsledkem 700 hodin slyšení je více než 600stránková zpráva . Kromě bývalého šéfa americké centrální banky Fed Alana Greenspana zmiňuje roli jeho následovníka Bena Bernankeho, Bushovy i Clintonovy administrativy a samozřejmě bankéřů - zkrátka tak nějak všech. Asi aby se nikdo neurazil, že ho tam také nepřipsali.

Finanční krizi se podle zprávy dalo zabránit, kdyby regulátoři správně regulovali a manažeři bank správně menedžovali. To jsme se tedy dozvěděli novinku.

Zpráva zmiňuje, že politika levných peněz praktikovaná Fedem v závěru Greenspanova působení nafoukla realitní bublinu, ale nízké  sazby samy o sobě prý nemusely krizi způsobit.

Ano, kdyby regulátoři správně regulovali a politici si nekupovali hlasy podporou hypoték, možná by se nenafoukla bublina v subprime hypotékách a na ně navázaných finančních produktech. Jenže peníze by jednoduše "vybublaly" na jiném trhu. Důsledkem "levných peněz" je vždy zdánlivý hospodářský růst, po kterém nutně přichází vystřízlivění v podobě slabší či silnější recese.

Navíc sebedokonalejší a sebeosvícenější regulace nebude nikdy moc platná, pokud mají banky od státu garantováno, že v případě potíží přispěchá na pomoc. Stát si samozřejmě nedovolí nepřispěchat, zhroucení bankovního systému si nevezme na triko nikdo. Finanční systém se stává začarovaným kruhem morálního hazardu.

A zatímco Ben Bernanke i Jean-Claude Trichet se dál snaží spasit svět injekcemi nových peněz, prezident Nicolas Sarkozy na sletu ekonomických potentátů bouchá botou do stolu (zatím jen obrazně), že zakroutí krkem spekulantům, kteří zvyšují ceny potravin (a ještě k tomu útočí na euro, merde!). Jistě pane prezidente, množství peněz v oběhu a ceny komodit spolu vůbec, ale vůbec, ani vzdáleně nesouvisí.

Mezitím levicoví intelektuálové dál recyklují výkřiky o tom, že selhal kapitalismus a blábolí o "bezhlavém snižování daní". Ano, bezhlavé snižování míry státního přerozdělování je skutečně cestou do horoucích ekonomických pekel.

Kapitalismus je jen jiné slovo pro ekonomickou svobodu. Jistě, každý jsme v pokušení svobodu zneužít. Někomu v tom zabrání morálka, někomu policajt. V současnosti ovšem policajt sám krade a pak ukazuje obuškem na všechny kolem.

Tvrdit že za krizi může kapitalismus je stejné jako tvrdit, že za nehodu letadla může gravitace.

P. S.: Pokud jste si někdy kladli otázku, jak vlastně centrální banky stanovují ty správné a ekonomicky optimální úrokové sazby, teď to víte. 

Autor pracuje jako analytik společnosti Partners

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 1. 2011 8:44, Radek

Myslím, že autor vůbec neměl úmysl obhajovat centrální banky a nefungující regulaci bank. Problém skutečně nastává v regulaci a dohledu bank, ale kdyby banky používaly ke svým obchodním aktivitám pouze vlastní prostředky naapříklad vytvořené ze zisku, asi by na politickou zakázku jen horko těžko slyšeli. Zahrávali by si s vlastní podstatou banky a na to by vlastník zřejmě nikdy nepřistoupil.Levné peníze, no jistě, ale kde se berou tyto levné peníze. Je to pouze produkt virtuální tvorby na základě multiplikace vkladů. tady máme viníka.. co teď s ním?? Obávám se že zase nic.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

17. 1. 2015 | 12:24 | vrabec

Ještě se to oficiálně furt neví? Co takhle ten spolek Change America Now! Nebo tak nějak, a jeho právníci. více

21. 9. 2011 | 21:54 | Karel

S tím kapitalismem jste to ale značně odbyl, kapitalismus není synonymem pro svobodu, je společenským systémem s určitými pravidly. Z historického hlediska již přinesl zhruba 70 krizí, vcelku v pravidelných cyklech cca 7...více

31. 1. 2011 | 11:34 | Radek

Krach banky je problem predevším ve vztahu k jejich klientům, protože banka má reálně finanční prostředky pouze v míře povinných bankovních rezerv, zbytek do 100% kladů jsou rozpučované, tedy potom je potřeba aby někdo vkladatele...více

31. 1. 2011 | 11:11 | benzin

No otazka je proc je krach banky takovy problem. Neni to tim, ze jeji stabilita ma prilis velky vliv na celou spolecnost? Nestalo by za to regulovat pouze tohle? Jenze to ne, zavede se spousta dalsi regulaci a opatreni, takze...více

31. 1. 2011 | 8:44 | Radek

Myslím, že autor vůbec neměl úmysl obhajovat centrální banky a nefungující regulaci bank. Problém skutečně nastává v regulaci a dohledu bank, ale kdyby banky používaly ke svým obchodním aktivitám pouze vlastní prostředky...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK