Počasí se neptá, ale škody způsobuje

| 17. 6. 2005
Počasí se neptá, ale škody způsobuje
Déšť nepřiláká turisty, zpomaluje práci na stavbách, silný vítr také znemožňuje další ekonomické aktivity. Které země jsou rozmary počasí ohroženy více a které méně? A je na tom lépe Evropa nebo Spojené státy?

ABN AMRO zveřejnila svoji vůbec první studii, která vyčísluje dopad nepříznivých vlivů počasí na průmyslovou výrobu. Studie se zaměřila na země Západní Evropy, Skandinávie a Severní Ameriky. Práce vznikla ve spolupráci s celosvětovým pojišťovacím magazínem Reactions a v podobě povětrnostní mapy ji představilo červnové vydání časopisu Euromoney. Studie vychází ze zdrojů řady vládních úřadů, z dat sesbíraných v letech 1980-2003 a pomáhá pojmenovat země, jejichž průmysl je nejvíce ohrožen ztrátami v důsledku nepřízně počasí.
"Studie ukazuje do jaké míry a v jakém rozsahu může průmysl podléhat nepřízni počasí. Průmysl potřebuje zajistit ochranu svých zisků proti rizikům spojeným s počasím,“ řekl Alex Schippers, vedoucí oddělení pojistných derivátů a derivátů zaměřených na povětrnostní rizika ABN AMRO .

Evropa pod vlivem

V Evropě je největšímu riziku vystaveno Nizozemí a Dánsko, kde ztráty v důsledku nepřízně počasí ohrožují více než 30 % produkce. Dalšími vysoce ohroženými zeměmi jsou Velká Británie, Španělsko, Itálie, Švédsko a Norsko. V těchto zemích je ohroženo 25 - 30 % výroby.
V letech 1980 až 2003 stály větrné bouře a povodně Západní Evropu a Skandinávii 2,8 miliard eur. Francie utrpěla pouze v důsledku větrných bouří ztráty v hodnotě 500 milionů eur.

Z následující mapky vidíte, které severské a západní země jsou ohrožený více či méně. Obdobně se můžete dočíst, který průmysl v těchto zemích vlivům počasí podléhá nejvíce.

Američané také větru dešti neporučí

Kdo se na počasí ohlížet musí?

Do výzkumu byly zahrnuty následující sektory: zemědělství, doprava, stavebnictví, potravinářský, těžební a dřevozpracující průmysl, ropné a uhelné produkty, velkoobchod a maloobchod, trh s nemovitostmi, zdravotnické a asistenční služby, ubytovací a stravovací služby, celostátní a místní úřady, elektrárenství a plynárenský průmysl.

V Severní Americe jsou stále výraznému riziku nepřízně počasí vystaveny rozsáhlé oblasti Spojených států. Ohroženo je tady 25 - 30 % produkce v centrálních a jižních státech a také státy východního pobřeží směrem na sever až po Virginii.  
V období mezi lety 1980 a 2003 stála nepřízeň počasí Severní Ameriku 5,9 miliard eur, přičemž nejhůře zasaženou oblastí byl jihovýchod Spojených států, kde větrné bouře způsobily škody ve výši přibližně 1,73 miliard eur.

Vyspělé státy již dobře ovládají pojistné produkty proti rozmarům počasí. Z průzkumu PriceWaterhouseCoopers provedeného pro organizaci Weather Risk Management Association vyplývá, že derivátový trh zaměřený na produkty a služby spojené s řízením povětrnostního rizika neustále roste a na konci roku 2004 měl hodnotu 4,57 miliard dolarů.

Jak u nás?

"Rovněž v České republice si podniky postupně zvykají na využívání bankovních produktů, které dokáží eliminovat vliv povětrnostních podmínek na zisk. V našich podmínkách se jedná o dvě roviny rizik. Nepřízeň počasí ovlivňující suroviny potřebné pro produkci na jedné straně a na druhé vliv nepříznivého počasí na chování zákazníků, tudíž na samotnou spotřebu," dodala ke studii Vladimíra Kadlecová, manažerka komunikace pražské pobočky ABN AMRO.

Chystáte si pojistit nešvary počasí? Zasahuje vám do chodu vašeho podnikání? Jakou škodu vám již způsobilo?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dolar, euro, odvětví, počasí, produkce, Riziko

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.