Akcie: sazby v USA pomalu porostou

Akcie: sazby v USA pomalu porostou
Apple Computers přestane po 21 letech používat čipy IBM, nahradí je čipy Intel. Siemens prodá svoji neziskovou divizi mobilních telefonů. Dow Jones Industrial Average i S&P 500 překonaly své psychologické hranice, evropský Dow Jones Euro Stoxx 50 klesl naopak ze svého tříletého maxima.

Spojené státy

První den v týdnu zakončily trhy mírně výše, přestože se většinu dne nacházely v mínusu. Poklesla ceny ropy. Během dne se sice dostala ne nejvyšší denní hodnotu od 25. dubna (vystoupala na 55,55 dolarů za barel), na konci obchodování ale končila na hodnotě 54,49 dolarů. To pomohlo maloobchodním společnostem. Obchodní aktivita se snížila na 75 % průměrné denní aktivity, protože se vyčkávalo na úterní vystoupení šéfa americké centrální banky Alana Greenspana před Kongresem.
Společnost Apple Computers (profil, názory) oznámila, že bude od roku 2006 používat čipy Intel (profil, názory) namísto současných čipů společnosti IBM (ta je dodávala posledních 21 let). Akcie IBM klesly o 1 %.

V úterý se obchodování vyvíjelo opačným směrem. Po zahájení obchodování začaly ceny výrazně růst, důvodem byl optimismus, že se úrokové sazby nebudou výraznějším tempem zvyšovat. Během posledních dvou obchodních hodin šly ale ceny akcií dolů v obavách o výši zisků technologických firem jako např. Intel a Texas Instruments (profil, názory). Indexy však udržely mírný zisk. Akcie společnosti Texas Instruments oslabily o 1,7 %, ale firma po závěru obchodování uvedla, že prodeje za druhé čtvrtletí dosáhnou blízko horní hranice očekávání. Koncern General Motors (profil, názory) oznámil, že plánuje snížit počet pracovních míst o 25 000, jeho akcie povyrostly o 4 % na cenu 32,02 dolarů.

Středeční seance byla ve znamení lehkých ztrát, protože šéf centrální banky uvedl, že úrokové sazby bude potřeba dále ještě zvyšovat vzhledem k trvajícímu nebezpečí růstu inflace. Lepší výsledky Texas Instruments přinesly akciím společnosti 2,2 %. Miliardář Kirk Kirkorian řekl, že ještě nekoupil zamyšlených 28 milionů kusů akcií General Motors, za které chtěl zaplatit 31 dolarů za akcii. Trh tak očekává, že zvýší svoji nabídku.

Předposlední den v týdnu končil Wall Street výše, a to díky komentáři Alana Greenspana, že americká ekonomika stojí na pevných základech. Index Dow Jones Industrial Average (profil, názory) končil na 10 503 bodech a S&P 500 (profil, názory) na úrovni 1 201 bodů, což je nad jejich psychologickými hranicemi.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy byly jejich hodnoty výše. Předpokládalo se zveřejnění snížení amerického obchodního deficitu za květen.

Evropa

Úvod se evropským burzám příliš nevydařil, dolů je táhly především telekomunikační společnosti - francouzská vláda prodala podíl ve France Telekom za 4,53 miliardy euro, proto klesaly i akcie Deutsche Telekom a Belgacom. Očekává se totiž, že vlády i v jejich případě budou prodávat část svých podílů. Prodej státního podílu France Telekom byl jedním z prvních kroků ke snížení dluhu země pod taktovkou nového francouzského předsedy vlády.

Druhý den se situace obrátila a burzy zaznamenaly první zisk ve třech dnech. Koncern Siemens (profil, názory) oznámil, že prodá svoji neziskovou divizi mobilních telefonů. Ve svém příznivém trendu pokračovaly akcie německých společností E.ON a RWE potom, co jim analytici UBS (profil, názory) zvýšili cílovou cenu.

Uprostřed týdne však ceny akcií klesly a evropský index Dow Jones Euro Stoxx 50 (profil, názory) klesl ze svého tříletého maxima. Akcie společností Boots Group a Enterprise Inns poklesly. Zprávy z britského průmyslu ukazují, že vývoj druhé největší ekonomiky v EU nenabírá výraznější zrychlení.

Čtvrteční seance nepřinesla větší změny, akcie společností závislých na exportu jako jsou např. Volkswagen nebo Akzo Nobel klesaly a vyvažovaly tak vzestup cen společností, jež jsou závislé na exportu méně. Na burzách tak panovaly obavy, že zvyšování úrokových sazeb povede ke snižování výdajů a to povede k poklesu zisků.

V pátek v poledne se evropské burzy nacházely v růstu, který na ně přenesl pozitivní vývoj v USA.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu Nasdaq
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Akcie: euro se vůči dolaru propadá

6. 6. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: euro se vůči dolaru propadá

Euro se dostalo na 7měsíční minimum vůči dolaru. Podnikatelská důvěra v květnu v Evropě klesla na 21měsíční minimum, také spotřebitelé jsou více pesimističtí. Americká inflace se zdá... celý článek

Akcie: cena ropy klesá

23. 5. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: cena ropy klesá

Polovina minulého týdne přinesla největší třídenní růst cen amerických akcií za šest měsíců. Příčinou se stal příznivý vývoj inflace a klesající cena ropy. Ta se dostala na nejnižší... celý článek

Akcie: konkurenceschopnější USA

16. 5. 2005 | Jiří Pospíšil | 1 komentář

Akcie: konkurenceschopnější USA

Po 5denním růstu začala minulý týden cena ropy opět klesat. Na burzách se příznivě projevilo snížení obchodního deficitu USA. Evropské trhy naopak nepříznivě ovlivnila zpráva o snížení... celý článek

Akcie: americké sazby podle očekávání vyšší

9. 5. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: americké sazby podle očekávání vyšší

Americká centrální banka podle očekávání zvýšila základní sazbu na 3,0 %. Cena ropy v New Yorku se dostala na nejnižší hodnotu za dva měsíce. Střed týdne přinesl jeden z nejlepších... celý článek

Akcie: konečně posílení

25. 4. 2005 | Jiří Pospíšil

Akcie: konečně posílení

Po delší době mohli investoři zase usínat spokojeni, Wall Street ve čtvrtek zažila největší zisk za rok a půl. Hodnota indexů Dow Jones Industrial Average a S&P 500 vylétla o 2,0 %... celý článek

Partners Financial Services