Budeme rozdávat. Ať to stojí, co to stojí…

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 16. 7. 2018 | 15 komentářů
Nikdo nám nemůže splnit tolik, kolik toho Andrej Babiš a Jan Hamáček naslibovali.
Budeme rozdávat. Ať to stojí, co to stojí…

Namátkou: vyšší platy, vyšší důchody, placenou nemocenskou od prvního dne, vyšší rodičovskou, levné úvěry na bydlení pro mladé rodiny, dotované jízdné pro studenty a důchodce, zálohované výživné... V jejich dárkovém koši, pardon, programovém prohlášení, se skvěle vyjímá taky Babišovo „nejsociálnější opatření“: Nižší daň z přidané hodnoty na točené pivo – pouhých deset procent!

Z výčtu je patrné, že chléb a hry byly dobré leda pro staré Římany. Češi si zaslouží vylepšenou verzi pro 21. století – prachy, pivo a hry. I na ně totiž vláda v programu pamatuje. Ujišťuje v něm, že se bude zasazovat o „pořádání významných mezinárodních sportovních akcí“ a slibuje „jejich podporu ze státního rozpočtu“.

Obchod a politika

Vláda zkrátka plánuje hodokvas. Co na tom, že ekonomická pohoda může skončit třeba už příští měsíc. Že vám to nikdo neřekl? Nejspíš to je tím, že spoléháte na ekonomy. Ti však až na výjimky žádný hospodářský malér, žádnou recesi předpovědět nedokážou.

Tentokrát je nicméně situace čitelnější, protože rizikem je nejen nadbytečná likvidita nafukující se bubliny. Do obchodu se začíná plést vysoká politika, a to v míře vyšší, než je obvyklé a způsobem, který pro zemi s otevřenou ekonomikou může mít neblahé následky: Donald Trump vyhlašuje cla, Evropa a Čína odpovídají stejnou mincí. Stojíme na prahu obchodní války.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dopady takové války analyzovala investiční společnost Pictet Assets Management. Její model, který zveřejnila agentura Reuters, popisuje, jaké by mělo důsledky desetiprocentní clo na (všechny) výrobky Made in USA. Zásadní… Společnost dospěla k závěru, že by globální ekonomiku stihla stagflace – stav, kdy je současně vysoká inflace a ekonomika stagnuje.

Pictet zároveň odhaduje, že by se firmám snížil zisk v průměru o 2,5 procenta.

Dopady by přitom nebyly rozložené rovnoměrně. Cla by nejtvrději dopadla na ekonomiky zemí silně navázaných na globální hodnotové řetězce, které jsou definovány jako součet přidané hodnoty ze zahraničí k exportu a přidané hodnoty dodávané do zahraničí.

Přišla zima a s ní i nový Finmag. Co v něm najdete?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

KNIHY JSOU BYZNYS

• Jak zacloumal knižním trhem nástup komiksu? • Proč si za sebe slavné osobnosti nechávají psát knihy? • Investice do knih se vyplatí, ale pro byznys se to dělat nedá.

BYZNYS JE HRA

• Než úspěšní podnikatelé zestárnou, musí vyřešit, co bude dál. Kdo převezme Pradu? • Hřbitovy mají problém: Velká poptávka nepřináší víc peněz. • Kolik platů stojí byt?


Mezi tyto země patří Česko. Pictet Asset Management ho řadí na pátou příčku v žebříčku závislosti na hodnotových řetězcích – za Lucembursko, Tchaj-wan, Slovensko a Maďarsko. To všechno jsou malé státy, které jsou na plynulém toku zboží a služeb přes hranice závislé silněji než ty velké.

Co víc, českou ekonomiku by navíc mohla poškodit nejen celní válka, ale také kontroly na hranicích. Ty se dají se předpokládat v případě, že se Evropská unie neshodne na způsobu, jak si rozdělit migranty.

Souběh obchodní války a hraničních kontrol by byl pro Česko tím nejhorším scénářem.

Kdepak úspory

Tyto hrozby, jakkoli jsou reálné, však kabinet ve svém prohlášení nebere na vědomí. Optimisticky si naplánoval trvalý růst téměř všeho – včetně svých mandatorních výdajů (důchody, nemocenská, státní sociální podpora…), které sám nemůže omezit. Jsou dány zákonem a v parlamentu bývá téměř nemožné najít většinu pro škrty v sociálních výdobytcích.

Je přitom nasnadě, že s vyšším podílem mandatorních výdajů bude rozvaha (bilance) rozpočtu méně odolná vůči případnému propadu příjmů státu.

A co dluh? Výnosy z daní rostou, patřilo by se tedy dluhy splácet, a tak si vytvořit polštář pro horší časy, kdy se příjmy rozpočtu propadnou.

Jistě, nahlíženo evropskými měřítky, patříme co do výše dluhu mezi premianty, jak Babiš rád připomíná. S relativní výší státního dluhu vůči hrubému domácímu produktu 32 procenta jsou před námi v Evropské unii pouze Estonci, Lucemburčané a Bulhaři. To však neznamená, že dluh je zanedbatelný. Pořád je výrazně vyšší než v roce 2007 před nástupem krize.

Z programu Babišovy a Hamáčkovy vlády vyplývá, že cílem vlády není snížit absolutní hodnotu státního (nebo veřejného) dluhu, ale „stabilizovat dluh ve vztahu k hrubému domácímu produktu“ a „držet ho na nízké úrovni“. Nízká úroveň ale v programovém prohlášení (pro jistotu) definována není.

Babišova první vláda každopádně nalinkovala strategický rozpočtový plán s deficity ve výši 50 miliard korun až do roku 2021. Premiér i jeho ministryně financí Alena Schillerová ho chtějí „plnit“ i v koaliční vládě. A sotva se dá předpokládat, že je sociální demokraté budou tlačit k vyrovnanému rozpočtu.

Murphy měl pravdu

Letecký technik Edward Murphy proslul formulací zákonů schválnosti. Ten základní, z něhož jsou ostatní zákony odvozeny, je tvrzení „co se může pokazit, to se pokazí“.

V ekonomice i obchodu se jeho platnost potvrdila nesčíslněkrát. Kdyby ho vlády měly na paměti, nemusely mít krize tak vážné následky. Slibovat „prachy, pivo a hry“ je však snazší.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+48
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 7. 2018 16:12, slovak

Každý národ ma svojho kokota.
Len vy čehuni mate aji toho nášho.

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 7. 2018 18:28, Ramesse II.

Z pohledu státního rozpočtu je 50 miliard nula - úplně stejně to může být kladná nula i záporná nula, nebavíme se o 15000 Kč měsíčně na straně příjmů a inkasu a stravenkách pro děti na straně výdajů, což lze odhadnout na stokorunu na rok dopředu, tady desetina procenta generuje plus nebo mínus více než miliardu.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

13. 10. 2023 | Petr Kučera, Kateřina Hovorková

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

Desítky novel, které mají snížit zadlužení státu, jsou definitivně schválené. Projděte si, co konsolidační balíček obsahuje hlavně z pohledu osobních financí.

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

13. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

Poslanci dnes rozhodují o zjednodušení daně z přidané hodnoty. Místo tří sazeb budou jen dvě – základní a snížená. Ekonom Vít Hradil ale tvrdí, že by se vyplatilo radikálnější řešení:... celý článek

Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

26. 7. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

Zvyšování důchodů nebude tak rychlé jako v posledních letech. Od roku 2025 se změní pravidla pro řádnou valorizaci. Místo mimořádné valorizace by důchodci dostali dočasný příspěvek.... celý článek

Místo u dětí a seniorů skončily peníze v asfaltu. Neziskovky je chtějí zpět

18. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Místo u dětí a seniorů skončily peníze v asfaltu. Neziskovky je chtějí zpět

Část peněz z evropských fondů, které měly zamířit do sociálních služeb, použila vláda Andreje Babiše na stavbu dálnic. Teď 270 milionů eur chybí v řadě projektů, které pomáhají dětem,... celý článek

Jak stoupne daň z nemovitostí? O výnos se přetahují stát a obce

27. 6. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Jak stoupne daň z nemovitostí? O výnos se přetahují stát a obce

Za daň z nemovitosti zaplatí Češi od ledna v průměru o dvě třetiny víc než dosud. Počítá s tím konsolidační balíček vlády. Veřejné rozpočty si díky tomu mají polepšit o devět miliard... celý článek

Partners Financial Services