Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Martin Kuba a ODS

| rubrika: Dotazník | 14. 10. 2013 | 17 komentářů
Předvolební průzkumy nevěstí druhdy nejsilnější politické straně hlásící se v Česku k pravici nic moc dobrého. Jaké je ekonomické smýšlení ODS model 2013? Pokračujeme v naší sérii předvolebních dotazníků a za ODS odpovídá úřadující předseda Martin Kuba.

Volební výsledky za pár neděl můžou být všelijaké. Pokud jde o Občanskou demokratickou stranu, je však vysoce pravděpodobné, že nedosáhne ani na svůj nijak oslnivý výsledek – 20 procent – z voleb minulých, natož rekord z roku 2006. Tehdy dostala ODS přes 35 procent platných hlasů. To dnes věru zní jak příběh z dávných bohatýrských dob. 

Je samozřejmě možné, že právě teď prochází ódéeska očistnou krizí a že se odrazí ode dna. A je samozřejmě možné, že už se jí to nikdy nepodaří. To nám nijak nepřísluší odhadovat, jiní a jinde to dělají jistě zasvěceněji a lépe. My jen zjišťujeme, jak se v těch nejzákladnějších rysech dívají na ekonomiku, daně, rozpočet zástupci těch partají, které mají reálnou šanci dostat se do Sněmovny. (Nebo aspoň získat pěkné příspěvky za volby a zvýšit tak své šance na úspěch ve volbách příštích.) Zkrátka nás zajímá, kdo bude rozhodovat o našich společných penězích, případně jak nám bude chtít sáhnout na peníze vlastní. Dotazy z oblasti ekonomie a financí jsme kladli tak, aby na ně šlo odpovědět prostým ano nebo ne, ale samozřejmě jsme po respondentech také chtěli, aby své stanovisko v pár větách vysvětlili.

Názory vůdčích představitelů vybraných politických stran vám budeme představovat podle čísel, která jim byla pro tyto volby vylosována. Dnes odpovídá

Martin Kuba, úřadující předseda a jihočeský volební lídr ODS

+39
Líbí
Nelíbí

1. Věříte, že státní pobídky můžou být motorem ekonomického růstu?

NE. Ekonomický růst v prvé řadě zajišťují zdravé veřejné finance státu, flexibilní pracovní trh či dobře nastavená exportní politika. Stát by měl rozumně investovat, státní pobídky ovšem nepovažujeme za hlavní motor ekonomického růstu.

+50
Líbí
Nelíbí

2. Věříte v pozitivní dopady pozitivní diskriminace?

NE.

+65
Líbí
Nelíbí

3. Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

ANO. Již v minulém volebním období jsme ve vládě prosadili a do Sněmovny podali návrh finanční ústavy, jejímž cílem je vytvořit závazná pravidla pro politickou reprezentaci, která zabrání nadměrnému zadlužování České republiky. O její prosazení budeme usilovat i nadále.

+42
Líbí
Nelíbí

4. Mělo by Česko v dohledné době přijmout euro?

NE. Nedomníváme se, že by bylo přijetí eura v tuto chvíli pro Českou republiku přínosem, věříme v silnou českou korunu. O případném přijetí eura v budoucnu musí rozhodnout občané v referendu.

+23
Líbí
Nelíbí

5. Jste pro progresivní zdanění příjmů?

NE. Trváme na zachování rovné daně. Progresivní zdanění nepovažujeme za spravedlivé, neboť trestá lidi za úspěch, snahu a úsilí o vyšší kvalifikaci.

+9
Líbí
Nelíbí

6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například bankypojišťovny nebo telefonní operátory?

NE. Nápady na zavádění dalšího daňového pásma 30 procent pro firmy v různých sektorech, jako je energetika či telekomunikační služby, považujeme za nesmysl. Firmy přenesou zátěž na zákazníka, omezí své investiční aktivity a budou buď přesouvat své podnikání mimo Českou republiku, nebo daňově optimalizovat.

-87
Líbí
Nelíbí

7. Jste pro jednotnou sazbu DPH? Jaká by byla ideální sazba (ideální sazby) podle vás?

NE. V tuto chvíli v daňové oblasti upřednostňujeme především stabilitu. Chceme tedy zachovat současné daňové sazby DPH, tedy 15 a 21 procent.

-138
Líbí
Nelíbí

8. Jste pro společné zdanění manželů?

NE. Neuvažujeme o společném zdanění manželů.

-38
Líbí
Nelíbí

9. Souhlasil byste s legalizací švarcsystému?

NE. Naprostou legalizaci nikoliv, chceme ale velmi významně zmírnit pohled na švarcsystém a odstranit nejnižší úroveň pokuty, která je dnes u švarcsystému nastavena – je to 250 tisíc Kč – a která byla dána na návrh pana ministra Drábka. Nulová spodní hranice umožní kontrolnímu orgánu, aby on rozhodl o výši pokuty a nemusel se řídit takto striktně nastavenou hranicí.

-26
Líbí
Nelíbí

10. Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?

NE. Trváme na zachování výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění, tak jak jsou dnes pro živnostníky nastaveny. Nebudeme podporovat jakoukoliv změnu.

-34
Líbí
Nelíbí

11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?

ANO. V případě vybraných státních podniků podporujeme jejich další privatizaci. Domníváme se, že stát má spravovat jen ty agendy a být účasten jen těch vztahů, které jsou pro něj strategicky dlouhodobě prospěšné.

+22
Líbí
Nelíbí

12. Jste pro povinnost vstoupit do druhého pilíře důchodového systému?

NE. Povinný vstup nepodporujeme. Spíše chceme více zatraktivnit druhý pilíř, například jeho otevřením, a nalákat tak občany k dobrovolnému zapojení.

-72
Líbí
Nelíbí

13. Měla by být zavedena absolutní hranice pro vstup do důchodu? Kolik let by měla být hranice, nad kterou už by důchodový věk neměl růst?

NE. Současný systém k určení věku nástupu do důchodu považujeme za správný.

-64
Líbí
Nelíbí

14. Jste pro zavedení zvýhodněných či bezúročných půjček pro rodiny s dětmi?

NE. Chceme ovšem pomoci mladým párům v jejich životních začátcích, například u mladých lidí do 30 let, kteří si pořizují první nemovitost k trvalému bydlení do osobního vlastnictví v hodnotě do tří milionů Kč, navrhneme osvobození od daně z převodu nemovitosti.

-71
Líbí
Nelíbí

15. Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

NE. Byl by to nepřístojný zásah státu do svobody podnikání a bankovního systému.

+5
Líbí
Nelíbí

16. Souhlasíte regulačními poplatky u lékaře, na pohotovosti a za pobyt v nemocnici?

ANO, souhlasíme. Poplatky podle našeho názoru splnily svůj účel.

-4
Líbí
Nelíbí

17. Souhlasíte se zavedením placených nadstandardů ve zdravotnictví?

ANO. Považujeme to za důležitou součást možnosti pacienta rozhodnout o svém zdraví.

-44
Líbí
Nelíbí

18. Měl by stát absolventům škol automaticky zajišťovat pracovní místo nebo další vzdělávací a rekvalifikační kurzy?

NE. Stát tuto roli plnit zcela jistě nemá. Navrhujeme pro lepší uplatnění mladých lidí na trhu práce, například prosazení odvodového zvýhodnění pro firmy ve výši 80 procent platby sociálního pojištění, pokud zaměstnají absolventa, který je registrován šest a více měsíců na pracovním úřadě.

-60
Líbí
Nelíbí

19. Měly by být vklady v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách nadále stoprocentně jištěné Fondem pojištění vkladů? (Alternativou je zavedení spoluúčasti klienta.)

ANO. Současný stav je vyhovující.

-30
Líbí
Nelíbí

20. Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?

NE. Další zvyšování minimální mzdy by bylo ve svém důsledku asociální. Zvýšila by neúměrně náklady firem, a tím i cenu práce u nejvíce ohrožených skupin, kterým má údajně pomáhat: u mladých lidí, lidí s nižším vzděláním nebo pracujících na částečné úvazky.

Dosud odpovídali:

Zítra Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL

Připomeňte si rovněž naše prezidentské dotazníky.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 10. 2013 10:31

Voliči ODS, nejen ti zklamaní, by na tom byli lépe, kdyby dali hlas Svobodným.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 10. 2013 15:51, nadezda

Zdravím všechny. Lidi by se měli už konečně probudit a uvědomit si, že jsou to všechno zloději. Bohužel je mnoho mamonu a ten se jen tak nevzdá, ale spoléhá na nízkou úroveň národa. A oni to ví, proto budou nerušeně ve zlodějně pokračovat dál, protože taky ví, kam strhnout pozornost, aby jim ty zlodějny prošly.Stačí se podívat do dnešních moderních průmyslových zón, jak se tam zachází z lidma, jako s otrokama a kdo to řídí? Lidi, kteří umí jen buzerovat a serfovat na v pracovní době na internetu. Tak jak to má vypadat ve společnosti.

Reagovat

 

-59
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

17. 10. 2013 | 8:52 | eďa

Vy volíte pravici, Fredy : http://a2larm.cz/2013/10/video-volim-pravici/ více

17. 10. 2013 | 8:07 | eďa

Aneb jak z bláta do louže, no tak si to užívejte, Fredíku. více

16. 10. 2013 | 0:53 | Gabriel Pleska

Pane Stehlíku, ano smazal jsem vám nejeden příspěvek, obávám se, že vaše koprolálie by mohla další čtenáře uvádět do rozpaků. Pokud ji dokážete ovládnout, je tu jistě místo i pro vaše podivuhodné názory. více

15. 10. 2013 | 18:52

HAHA, Stehlíku, když už sem chceš spamovat pod více identitama, tak si aspoň vypni ten Caps lock, ať to není tak nápadný :-) více

15. 10. 2013 | 18:51 | Fredy

Když si sám sobě odpovídáte, tak si alespoň vypněte Caps Lock ... :) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK