Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jan Mládek a ČSSD

| rubrika: Dotazník | 7. 10. 2013 | 21 komentářů
Poslední víkend tohoto měsíce – 25. a 26. října – nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Peníze.cz přichystaly rychlý ekonomicko-finanční dotazník pro strany, které se ucházejí o vaše hlasy – a které chtějí rozhodovat o vašich penězích. Komu svěříte svůj hlas a co to bude znamenat pro vaši tobolku? První je na řadě – s volebním číslem jedna – favorizovaná ČSSD.

Političtí komentátoři spekulují o tom, jak by mohla vypadat příští vláda, v televizi můžeme sledovat předvolební debaty představitelů jednotlivých stran, v novinách číst rozhovory s volebními lídry. Peníze.cz se rozhodly proklepnout zástupce dvanácti partají, které mají podle předvolebních průzkumů společností STEM/MARK, Median, SC&C, SANEP a CVVM nejvyšší stranické preference a šance – ovšem nejde jen o šance na křesla, o tom víc v boxu pod dotazníkem,

Samozřejmě nás zajímá, kdo bude rozhodovat o našich společných penězích, případně jak nám bude chtít sáhnout na peníze vlastní. Dotazy z oblasti ekonomie a financí jsme kladli tak, aby na ně šlo odpovědět prostým ano nebo ne, ale samozřejmě jsme po respondentech také chtěli, aby své stanovisko v pár větách vysvětlili.

Názory vůdčích představitelů vybraných politických stran vám budeme představovat podle čísel, která jim byla pro tyto volby vylosována. Začneme od jedničky, kterou má ČSSD, a skončíme číslem dvacet tři, které los přiřkl Straně zelených.

Jako první tedy odpovídá...

Jan Mládek, ekonomický expert ČSSD, stínový ministr financí, kandidát v Jihočeském kraji

-75
Líbí
Nelíbí

1. Věříte, že státní pobídky můžou být motorem ekonomického růstu?

Toto je naprosto špatně položená otázka. Státní investiční pobídky jsou cenou za nefunkční veřejnou správu, soudnictví, za nedostatečnou infrastrukturu atd. Země, která má vše v pořádku, žádné pobídky dávat nemusí. Česká republika bohužel ano.

-277
Líbí
Nelíbí

2. Věříte v pozitivní dopady pozitivní diskriminace?

Nevím, kam přesně je otázka směrována. V USA pozitivní diskriminace pomohla s integrací tzv. American Africans. To ještě neznamená automatické pozitivní dopady u nás, ale šance tu je.

-67
Líbí
Nelíbí

3. Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Nesmysl z dílny pravicových ideologů. Vláda potřebuje pružnost, a ne rigidní zákon, a za příští konjunktury přebytky státního rozpočtu, abychom konečně začali splácet dluhy.

-146
Líbí
Nelíbí

4. Mělo by Česko v dohledné době přijmout euro?

Ano, zhruba v letech 2019–2021.

-78
Líbí
Nelíbí

5. Jste pro progresivní zdanění příjmů?

Ano, jsem pro progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Znovu ho zavedla již vláda Nečase a Kalouska od 1. ledna 2013. Jenom tomu z pokryteckých důvodů říkali solidární daň.

-19
Líbí
Nelíbí

6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například banky, pojišťovny nebo telefonní operátory?

Ano, jsou to oligopolní odvětví s vysokými zisky, na kterých by se měl více podílet český stát.

-57
Líbí
Nelíbí

7. Jste pro jednotnou sazbu DPH? Jaká by byla ideální sazba (ideální sazby) podle vás?

Jednotná sazba DPH je dlouhodobý cíl Evropské unie, ale v současné době k němu máme daleko. Sami bychom tímto směrem jít neměli a dnes bychom měli nechat delší dobu současné sazby 15 procent a 21 procent a případně některé položky nově osvobodit (léky, knihy).

-45
Líbí
Nelíbí

8. Jste pro společné zdanění manželů?

Obecně ano, ale v současné chvíli to není potřebné.

-85
Líbí
Nelíbí

9. Souhlasil byste s legalizací švarcsystému?

To je stejné, jako otázka, zda souhlasíte s rozvratem penzijního systému a českého zdravotnictví. A já nesouhlasím – ani s rozvratem penzijního systému, ani s rozvratem českého zdravotnictví!

-139
Líbí
Nelíbí

10. Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?

V tuto chvíli jde především o to, aby platili daně, které mají. Proto chceme registrační pokladny s fiskální pamětí, což zvýší výběr daní z příjmů fyzických a právnických osob, DPH, sociálního a zdravotního pojištění.

+62
Líbí
Nelíbí

11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?

Ne.

+120
Líbí
Nelíbí

12. Jste pro povinnost vstoupit do druhého pilíře důchodového systému?

Představa, že úlohou státu je nahánění klientů soukromým subjektům, je jedním z vrcholů selhání české pravice. Druhý pilíř by měl být zlikvidován sloučením s třetím pilířem.

-68
Líbí
Nelíbí

13. Měla by být zavedena absolutní hranice pro vstup do důchodu? Kolik let by měla být hranice, nad kterou už by důchodový věk neměl růst?

Ano, navrhujeme strop 67 let a za 20 let je možné to znovu debatovat.

-209
Líbí
Nelíbí

14. Jste pro zavedení zvýhodněných či bezúročných půjček pro rodiny s dětmi?

Je to námět na pozitivní debatu.

+87
Líbí
Nelíbí

15. Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Jsme pro komplexní ochranu spotřebitele. Nelze vytrhávat jednotlivé parametry. Již dnes fungují některé firmy s přijatelným RPSN a nemravné zisky dělají na sankčních úrocích.

+88
Líbí
Nelíbí

16. Souhlasíte regulačními poplatky u lékaře, na pohotovosti a za pobyt v nemocnici?

Ne.

-148
Líbí
Nelíbí

17. Souhlasíte se zavedením placených nadstandardů ve zdravotnictví?

Ne.

-108
Líbí
Nelíbí

18. Měl by stát absolventům škol automaticky zajišťovat pracovní místo nebo další vzdělávací a rekvalifikační kurzy?

Nevím, zda automaticky, ale stát by se měl o mladé starat, aby nevznikla „ztracená generace“ dlouhodobě nezaměstnaných.

+67
Líbí
Nelíbí

19. Měly by být vklady v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách nadále stoprocentně jištěné Fondem pojištění vkladů? (Alternativou je zavedení spoluúčasti klienta.)

Spoluúčast klienta ve výši desíti procent, která byla před krizí, byla správná. Problém je v tom, že ke změně by muselo dojít simultánně v celé Evropské unii. A to se v nejbližší době nepovede. Individuální akce jednotlivé země by byla kontraproduktivní. Nejspíše by přišla o velkou část vkladů.

-77
Líbí
Nelíbí

20. Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?

Minimální mzdy by měla být na úrovni 40 procent průměrné mzdy. Tedy by dnes klidně mohla být 10 000 Kč. Později může růst s růstem průměrné mzdy.

Zítra Petr Mach a Strana svobodných občanů

à propos

Co je volební (ne)úspěch? Hlas má svoji cenu...

Volbami bychom kromě jiného měli vyjádřit svůj názor na to, jak bychom si přáli, aby se hospodařilo s penězi nás všech, tedy jaký by měl být státní rozpočet. Aspoň v těch nejhrubších rysech. Zároveň ale o jistých sumách rozhodujeme až překvapivě přímo, totiž o penězích, které stát vyplatí politickým stranám. Jde o příspěvek na úhradu volebních nákladů a o příspěvek na činnost.

První z nich, příspěvek na úhradu volebních nákladů, je určený všem stranám, které získají ve volbách víc než 1,5 procenta hlasů, a činí sto korun za jeden hlas.

Příspěvek na činnost je určený stranám, které dosáhnou více než tří procent – začíná na šesti milionech a postupně stoupá podle počtu hlasů až k desíti milionům korun ročně, kromě tohoto fixního základu je součástí příspěvku na činnost také takzvaný příspěvek na mandát – za poslance nebo senátora inkasuje partaj 855 000 korun ročně, další peníze jí Ministerstvo financí vyplácí za krajské (resp. pražské) zastupitele.

V roce 2012 šlo ze státního rozpočtu na činnost politických stran bezmála půl miliardy korun, nejvíc inkasovala ČSSD – 161 milionů, následovala ji ODS se 120 miliony, komunisti dostali 63 milionů, TOP 09 53 milionů a Věci veřejné 30 milionů. V řádu desetimilionů ještě inkasovali lidovci. Zemanovci zůstali na devíti, Jana Bobošíková na sedmi milionech.

Každopádně se tedy nedá říct, že hlas pro stranu, která se nedostane do Parlamentu, také nemá svou cenu...

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 10. 2013 17:20, Dusan

Mladek, to je ten hlupak, co tvrdil, ze zivnostnici jsou paraziti, a lide by meli chodit do duchodu asi jen pet let pred smrti. Takovyho vola radeji ani nectu.

Reagovat

 

+91
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 10. 2013 14:11, Jiri

K CSSD mam mnoho vyhrad ,nicmene dam jim tentokrat sanci. Porad lepsi nez ten bordel co delal kral hazardu Kalousek. Bejvala koalice to byl pruser na pruser...

Reagovat

 

-79
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

19. 10. 2013 | 17:45 | Richard

Je fakt, že většina lidí reaguje na stejné odpovědi různých lidí různě. To je zajímvé. Vypovídá to cosi o tom, že když dva mluví o tomtéž - není to totéž. To, že pana Mládka většina přispěvovatelů již prokoukla to je sympatické....více

12. 10. 2013 | 18:31 | ferda2

Žiju na malém městě. Je tady Tesco a Coop + řada malých obchodů a řemeslných provozoven. V kterém z nich mi dávají platný, registrovaný, čitelný a dohledatelný pokladní doklad? Myslíte si, že se manželka odváží říct si o...více

11. 10. 2013 | 2:23 | Mirek

Mně to nepřipadá, že by odpovídali stejně. Mach by umožnil vystoupit z druhého pilíře a nechce někomu organizovat jeho úspory. Mládek by Vaše úspory převedl do 3. pilíře, ze kterého sice můžete předčasně vystoupit, ale...více

10. 10. 2013 | 18:46 | carlos

Je zajímavé, že Mládek na otázku s druhým pilířem důchodů odpovídá v podstatě stejně jako Mach. Mládek má ale 10 mínus a Mach několik set plus. Zjevně tu lidé nehodnotí podle odpovědi, ale podle svého politického přesvědčení....více

10. 10. 2013 | 7:41 | Roman Lipek

Je to jenom zpocený ukecaný tlustoch. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK