Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Miroslav Kalousek a TOP 09

| rubrika: Dotazník | 10. 10. 2013 | 28 komentářů
Už jen něco přes dvě neděle zbývá do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších. Mohlo by se zdát zbytečné ptát se čerstvého exministra financí, jak by rád hospodařil – když to máme v živé paměti. Ale za optání jeden nic nedá.

Političtí komentátoři spekulují o tom, jak by mohla vypadat příští vláda, v televizi můžeme sledovat předvolební debaty představitelů jednotlivých stran, v novinách číst rozhovory s volebními lídry. Peníze.cz se rozhodly proklepnout zástupce dvanácti partají, které mají podle předvolebních průzkumů společností STEM/MARK, Median, SC&C, SANEP a CVVM nejvyšší stranické preference a šance – ovšem nejde jen o šance na křesla, o tom víc v boxu v předchozím dotazníku.

Samozřejmě nás zajímá, kdo bude rozhodovat o našich společných penězích, případně jak nám bude chtít sáhnout na peníze vlastní. Dotazy z oblasti ekonomie a financí jsme kladli tak, aby na ně šlo odpovědět prostým ano nebo ne, ale samozřejmě jsme po respondentech také chtěli, aby své stanovisko v pár větách vysvětlili.

Názory vůdčích představitelů vybraných politických stran vám budeme představovat podle čísel, která jim byla pro tyto volby vylosována. Dnes tu máme asi nejsilnější partaj z těch, které se deklarují jako pravicové. Hovoří za ni

Miroslav Kalousek, místopředseda a středočeský volební lídr TOP 09

+132
Líbí
Nelíbí

1. Věříte, že státní pobídky můžou být motorem ekonomického růstu?

Ne, motorem zdravého a udržitelného ekonomického růstu může být jen iniciativa poctivých podnikatelů a soukromé investice. Stát má za úkol vytvářet vhodné podmínky, zajistit vzdělanou populaci, vyhovující infrastrukturu a snižovat administrativní zátěž.

+151
Líbí
Nelíbí

2. Věříte v pozitivní dopady pozitivní diskriminace?

Ne, pravidla by měla být pro všechny stejná. Pozitivní diskriminace menšiny znamená skutečnou negativní diskriminaci všech ostatních. 

-66
Líbí
Nelíbí

3. Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Ne, ale chceme zavést takzvanou finanční ústavu a přistoupit k evropskému fiskálnímu paktu, což k vyrovnání veřejných rozpočtů postupně vede.

-18
Líbí
Nelíbí

4. Mělo by Česko v dohledné době přijmout euro?

Ano, v okamžiku, kdy to bude pro Českou republiku výhodné. Budeme-li pokračovat v odpovědné rozpočtové politice, vyhneme se socialistickým experimentům a eurozóna vyřeší své potíže, je podle nás z dnešního pohledu reálné období 2018–2020.

+8
Líbí
Nelíbí

5. Jste pro progresivní zdanění příjmů?

Ne, pokud se ptáte na rozdílné sazby. Ano, pokud máte na mysli efektivní progresivní zdanění, které již v současnosti existuje vlivem vysokých daňových slev, díky kterým daň z příjmů vůbec neplatí nízkopříjmoví poplatníci a středněpříjmové rodiny s více dětmi.

+80
Líbí
Nelíbí

6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například bankypojišťovny nebo telefonní operátory?

Ne, protože tím diskriminujeme určitá odvětví a pokřivujeme svobodnou hospodářskou soutěž. Daň by se navíc přenášela do účtů pro spotřebitele.

-137
Líbí
Nelíbí

7. Jste pro jednotnou sazbu DPH? Jaká by byla ideální sazba (ideální sazby) podle vás?

Ano, ta je dle současné legislativy účinná od roku 2016 na úrovni 17,5 %. Výjimku bychom chtěli pro léky, tisk a knihy.

+50
Líbí
Nelíbí

8. Jste pro společné zdanění manželů?

Ne, to má smysl jen v prostředí více sazeb daně z příjmů a navíc diskriminuje ty manžele, jejichž příjem se nachází v jednom pásmu. Jsme ale pro zavedení společného základu pro důchodové pojištění manželů, aby jejich zabezpečení na stáří bylo mezi oba poctivě rozděleno bez ohledu na to, kdo z nich měl vyšší příjmy a kdo pečoval o domácnost a děti.

-136
Líbí
Nelíbí

9. Souhlasil byste s legalizací švarcsystému?

Ne, protože hrozí obrovské daňové úniky a zneužívání formy OSVČ.

+94
Líbí
Nelíbí

10. Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?

Ne. Vedlo by to jen k růstu nezaměstnanosti. 

-106
Líbí
Nelíbí

11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?

Ano tam, kde důvodem k vlastnictví je pouze podnikatelská činnost. Nikoli tam, kde vlastnictví kromě podnikání zajišťuje také jiný veřejný zájem, například energetickou bezpečnost či důležitou veřejnou službu. Takže u konkrétních dotazovaných titulů (pošta, dráhy, lesy) je možné uvažovat jen o dílčí privatizaci po předcházející restrukturalizaci, nikoli o prodeji jako celku.

-128
Líbí
Nelíbí

12. Jste pro povinnost vstoupit do druhého pilíře důchodového systému?

Ano, protože chceme důchodovou reformu pro všechny, což je i doporučením NERVu. Dobrovolný pilíř byl náš ústupek odborům a levicovým stranám při diskuzi o důchodové reformě.

+21
Líbí
Nelíbí

13. Měla by být zavedena absolutní hranice pro vstup do důchodu? Kolik let by měla být hranice, nad kterou už by důchodový věk neměl růst?

Ano, ale až v momentu, kdy budeme moci vyhodnotit účinnost úprav průběžného pilíře a kdy budeme mít jasnější demografické prognózy.

+109
Líbí
Nelíbí

14. Jste pro zavedení zvýhodněných či bezúročných půjček pro rodiny s dětmi?

Ne, jednak už takové půjčky existují, jednak rodiny s dětmi již podporujeme slevami na dani, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dále prostřednictvím dávek státní sociální podpory.

+26
Líbí
Nelíbí

15. Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Ne, jsme pro důsledné trestání lichvy, naši poslanci navrhovali novelu, podle které by byla lichva trestná pro právnické osoby. Jsme však proti takovým zásahům do trhu, které by vedly k růstu nelegálních půjček a uvedly by některé osoby do daleko větších problémů. Již jsme to zažili při stropu u nájemného v rámci jeho regulace.

+117
Líbí
Nelíbí

16. Souhlasíte regulačními poplatky u lékaře, na pohotovosti a za pobyt v nemocnici?

Ano, poplatky se osvědčily, přímá spoluúčast je navíc stále velmi nízká v rámci Evropy, její zvýšení považuji za rozumnější, než abychom zvyšovali zdravotní pojištění, tedy zdanění práce, které způsobuje nezaměstnanost. Kromě toho nechci, aby nemocnice dotovaly hotelové služby na úkor kvality a dostupnosti lékařské péče.

+33
Líbí
Nelíbí

17. Souhlasíte se zavedením placených nadstandardů ve zdravotnictví?

Ano, místo pokoutných obálek do kapsy lékařů chceme transparentní systém úhrad, kdy peníze navíc budou použity na zkvalitnění léčby pro všechny. K nadstandardu však vždy musí existovat bezplatná (pojišťovnou plně hrazená) varianta léčby, která vede ke stejnému výsledku léčby jako nadstandard. 

+98
Líbí
Nelíbí

18. Měl by stát absolventům škol automaticky zajišťovat pracovní místo nebo další vzdělávací a rekvalifikační kurzy?

Ne automatickému místu, které by vedlo k propouštění nezvýhodněných skupin.

Ano pro rekvalifikace a vzdělávací kurzy. Nikoli však automaticky. 

-118
Líbí
Nelíbí

19. Měly by být vklady v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách nadále stoprocentně jištěné Fondem pojištění vkladů? (Alternativou je zavedení spoluúčasti klienta.)

Ne, jsem pro určitou mírnou úroveň spoluúčasti, jako např. u povinného ručení, aby zde nebyla stoprocentní garance státu. Zamezilo by to riziku morálního hazardu. Jsem si však vědom závazku v rámci EU z roku 2009. Musela by k tomu proto přistoupit celá EU. 

+67
Líbí
Nelíbí

20. Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?

Ne, protože způsobuje nezaměstnanost u málo kvalifikovaných skupin obyvatelstva. Mzda by měla být určena na základě svobodné dohody zaměstnanců a zaměstnavatele.

Dosud odpovídali:

Zítra Jana Bobošíková a blok Hlavu vzhůru

Připomeňte si rovněž naše prezidentské dotazníky.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2013 11:32, Krušnohorec

No, kdyby Myrda byl nový, neznámý politik, tak bych mu za jeho odpovědi zatleskal, ale protože je starý, známý, bezpáteřní oportunista a lhář, tak je za to lhaní na kopanec do zadnice.

Reagovat

 

+25
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 10. 2013 8:23, Fredy

Citace / 10.10.2013 07:43

Nesouhlasim. Byvala vlada musela delat kompromisy. Stejne jako bude delat ta pristi, at uz tam bude kdokoliv.

Víte, kompromis, je takové zaklínadlo, spíše výmluva. Stačí jen tři problémy bývalé koalice a jejich následné řešení. Všechny strany měly v programu nezvyšování daní (případně spíše snižovaní), snížení byrokracie a boj proti korupci. Tady nebylo třeba nijakého složitého kompromisu a přesto dělaly pravé opaky.

Netvrdím, že vše bylo špatné, ale mohli udělat daleko více. Měli k tomu jedinečnou příležitost, která se, jak se zdá, již nikdy opakovat nebude. Nyní přijde vlna budování socialismu, což může trvat i více než 2 volební období a až skutečně dojdou peníze/zdroje (což je u socialismu zásadní problém), tak pak se muže opakovat nějaký pokus o liberálně-konzervativní politiku.

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 10. 10. 2013 07:43)

Další příspěvky v diskuzi (28 komentářů)

22. 10. 2013 | 13:29 | DD

Mojžo, procento DPFO se nemění. Ale díky zastropování odvodů na SP a ZP od jisté úrovně dochází k tomu, že celkové "daňové" zatížení práce klesá, místo aby bylo stabilní, či levicově rostlo. V penězích nezaplatíte méně,...více

22. 10. 2013 | 11:31 | Mojža

...zdanění nejbohatších bylo díky zastropení pojistného prakticky degresivní...
Takže když jsem vydělal víc, tak jsem zaplatil méně na dani? Prosím o příklad.
více

18. 10. 2013 | 8:47 | bam

Ze stávajících stran mi je zle. ČSSD kvůli sobě, korupci a blahu národa zadluží stát.
ODS s TOP09 má plnou pusu pravicovosti a místo toho nemám pocit, že bychom byli oddlužování, spíše mazali med kolem pusy. MPSV má...
více

15. 10. 2013 | 14:25 | jarda

Lžete, jako vždy.
Čechům hrozí nejméně z celé EU chudoba. Nejhůře na tom jsou v Bulharsku
Na 121 milionů Evropanů žijí na hranici bídy. Nejpříznivější situace je v tomto ohledu v Česku, které předstihlo i západoevropské...
více

13. 10. 2013 | 19:48 | eďa

Několika násobně usvědčený lhář, profesionální demagog, pokrytec a asociál Kalousek, ve čtvrtek 3. října 2013 uvedl : „Nemáme se za co stydět, prohlásil Kalousek o české ekonomice“. Dnes většinu svých bludů zopakoval. Kalousek...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK