Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Petr Mach a Strana svobodných občanů

| rubrika: Dotazník | 8. 10. 2013 | 53 komentářů
Poslední víkend tohoto měsíce – 25. a 26. října – nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších. Po Janu Mládkovi z favorizované ČSSD odpovídá na náš dotazník Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

Političtí komentátoři spekulují o tom, jak by mohla vypadat příští vláda, v televizi můžeme sledovat předvolební debaty představitelů jednotlivých stran, v novinách číst rozhovory s volebními lídry. Peníze.cz se rozhodly proklepnout zástupce dvanácti partají, které mají podle předvolebních průzkumů společností STEM/MARK, Median, SC&C, SANEP a CVVM nejvyšší stranické preference a šance – ovšem nejde jen o šance na křesla, o tom víc v boxu pod dotazníkem.

Samozřejmě nás zajímá, kdo bude rozhodovat o našich společných penězích, případně jak nám bude chtít sáhnout na peníze vlastní. Dotazy z oblasti ekonomie a financí jsme kladli tak, aby na ně šlo odpovědět prostým ano nebo ne, ale samozřejmě jsme po respondentech také chtěli, aby své stanovisko v pár větách vysvětlili.

Názory vůdčích představitelů vybraných politických stran vám budeme představovat podle čísel, která jim byla pro tyto volby vylosována.

Petr Mach, předseda a pražský volební lídr Strany svobodných občanů

+113
Líbí
Nelíbí

1. Věříte, že státní pobídky můžou být motorem ekonomického růstu?

Ne. Pobídky pouze berou peníze z jedné hromádky a přesouvají je na jinou hromádku. Věřím, že jen omezení dotací a snížení daní může povzbudit ekonomiku.

+131
Líbí
Nelíbí

2. Věříte v pozitivní dopady pozitivní diskriminace?

Ne. Upřednostňování někoho jen pro jeho barvu pleti nebo pohlaví znamená odmítnutí někoho jiného, kdo by třeba dokázal být lepší. Pozitivní diskriminace pak škodí i protežovaným menšinám, ostatní je pak nebudou mít rádi. Nikdo nemá rád, když druzí mají neoprávněné výhody.

+169
Líbí
Nelíbí

3. Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Ano. Politikům je potřeba svázat ruce v rozhazovačnosti. Ústava by měla zakazovat hospodaření státu na dluh.

+71
Líbí
Nelíbí

4. Mělo by Česko v dohledné době přijmout euro?

Ne. Příští vláda by měla naopak zahájit vyjednávání s Evropskou unií o trvalé výjimce pro naši zemi ze zavedení eura.

+65
Líbí
Nelíbí

5. Jste pro progresivní zdanění příjmů?

Ne. Progresivní zdanění trestá investice do vzdělání i do podnikání.

+316
Líbí
Nelíbí

6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například bankypojišťovny nebo telefonní operátory?

Ne. Zdanění zisku by mělo být jednotné.

+576
Líbí
Nelíbí

7. Jste pro jednotnou sazbu DPH? Jaká by byla ideální sazba (ideální sazby) podle vás?

Ano. Jedna sazba zabraňuje čachrům. Ideální sazba by měla být co nejnižší, určitě pod 15 procent.

+520
Líbí
Nelíbí

8. Jste pro společné zdanění manželů?

Ne. Prosazujeme kompletní zrušení daně z příjmů fyzických osob, takže společné zdaňování manželů nebude dávat smysl.

+565
Líbí
Nelíbí

9. Souhlasil byste s legalizací švarcsystému?

Ano. Švarcsystém by měl být plně legální. Nikdo by neměl být popotahován za to, že pracuje.

+512
Líbí
Nelíbí

10. Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?

Ne. Živnostníci dnes mohou dobrovolně platit vyšší odvody na sociální zabezpečení. Je jejich volba, když volí nízké odvody výměnou za nižší budoucí důchod.

+377
Líbí
Nelíbí

11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?

Ano. Stát by měl prodat také České dráhy, leteckou společnost ČSA, síť čerpacích stanic Eurooil atd. Stát hospodaří ztrátově a privatizace ušetří peníze daňových poplatníků a zvýší konkurenci a kvalitu služeb pro zákazníky.

+498
Líbí
Nelíbí

12. Jste pro povinnost vstoupit do druhého pilíře důchodového systému?

Ne. Naopak bychom umožnili dobrovolné vystoupení z druhého pilíře penzijního systému.

+450
Líbí
Nelíbí

13. Měla by být zavedena absolutní hranice pro vstup do důchodu? Kolik let by měla být hranice, nad kterou už by důchodový věk neměl růst?

Ne. Lidé by měli mít možnost čerpat důchod dřív, pokud souhlasí s jeho snížením.

+432
Líbí
Nelíbí

14. Jste pro zavedení zvýhodněných či bezúročných půjček pro rodiny s dětmi?

Ne. Stát by neměl uměle podporovat zadlužování mladých lidí a vytvářet nové úřady.

+400
Líbí
Nelíbí

15. Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Ne. Regulace úrokových sazeb by vyhnala mnoho chudých lidí na černý trh a všanc černým lichvářům.

+385
Líbí
Nelíbí

16. Souhlasíte regulačními poplatky u lékaře, na pohotovosti a za pobyt v nemocnici?

Ne. Stát nemá regulovat návštěvy u lékaře. Jsme ale pro konkurenci pojišťoven, a tedy i pro to, aby pojišťovny mohly nabízet nižší pojistné těm, kdo budou souhlasit se spoluúčastí a platbami u lékaře.

+467
Líbí
Nelíbí

17. Souhlasíte se zavedením placených nadstandardů ve zdravotnictví?

Ano. Nabídka nadstandardů by ale měla jít od pojišťoven, které by si konkurovaly, a ne jednotně od ministerstva.

+543
Líbí
Nelíbí

18. Měl by stát absolventům škol automaticky zajišťovat pracovní místo nebo další vzdělávací a rekvalifikační kurzy?

Ne. „Umístěnky“ existovaly za socialismu. Nesmíme dopustit jejich návrat. Každý si musí odpovědně najít práci sám. Stát práci lidem hledat neumí.

+359
Líbí
Nelíbí

19. Měly by být vklady v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách nadále stoprocentně jištěné Fondem pojištění vkladů? (Alternativou je zavedení spoluúčasti klienta.)

Ne. Stoprocentní krytí vede k morálnímu hazardu. Banky by měly mít právo nabízet vklady kryté pojistkou se spoluúčastí.

+736
Líbí
Nelíbí

20. Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?

Ne. Minimální mzda by se měla zrušit. Je potřeba dovolit nabízet práci i za méně než 60 korun na hodinu, pak by více nekvalifikovaných lidí našlo práci a méně lidí by záviselo na sociálních dávkách.

Včera odpovídal Jan Mládek z ČSSD.

Zítra Ivan Bartoš z České pirátské strany.

Připomeňte si rovněž naše prezidentské dotazníky.

à propos

Co je volební (ne)úspěch? Hlas má svoji cenu...

Volbami bychom kromě jiného měli vyjádřit svůj názor na to, jak bychom si přáli, aby se hospodařilo s penězi nás všech, tedy jaký by měl být státní rozpočet. Aspoň v těch nejhrubších rysech. Zároveň ale o jistých sumách rozhodujeme až překvapivě přímo, totiž o penězích, které stát vyplatí politickým stranám. Jde o příspěvek na úhradu volebních nákladů a o příspěvek na činnost.

První z nich, příspěvek na úhradu volebních nákladů, je určený všem stranám, které získají ve volbách víc než 1,5 procenta hlasů, a činí sto korun za jeden hlas.

Příspěvek na činnost je určený stranám, které dosáhnou více než tří procent – začíná na šesti milionech a postupně stoupá podle počtu hlasů až k desíti milionům korun ročně, kromě tohoto fixního základu je součástí příspěvku na činnost také takzvaný příspěvek na mandát – za poslance nebo senátora inkasuje partaj 855 000 korun ročně, další peníze jí Ministerstvo financí vyplácí za krajské (resp. pražské) zastupitele.

V roce 2012 šlo ze státního rozpočtu na činnost politických stran bezmála půl miliardy korun, nejvíc inkasovala ČSSD – 161 milionů, následovala ji ODS se 120 miliony, komunisti dostali 63 milionů, TOP 09 53 milionů a Věci veřejné 30 milionů. V řádu desetimilionů ještě inkasovali lidovci. Zemanovci zůstali na devíti, Jana Bobošíková na sedmi milionech.

Každopádně se tedy nedá říct, že hlas pro stranu, která se nedostane do Parlamentu, také nemá svou cenu...

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+287
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 10. 2013 9:44, jp

Opravdu svěží vítr a jediná volitelná strana! Srozumitelný program, který dává ekonomický smysl (jako rakouská ekonomická škola, z které vychází). Žádné sliby, žádné zvýhodňování jedněch na úkor druhých, nastavení férových podmínek pro všechny, zbytek je na lidech, to nevylučuje i solidaritu společnosti, která bude bohatší tím, že bude méně zasílat do státu.

K údajnému "extrémismu":

Vyrovnaný rozpočet? Dobré hospodaření, vyrovnaný rozpočet, snížení dluhů není extremismus, ale zdravý rozum. Lépe učinit hned, než nás ještě větší problémy doženou v budoucnu, jakože doženou!

Zrušení daně z příjmu? Proč ne, když je to výměnou za zrušení dotací. Daně se sníží všem, dotace ubydou jen někomu (hlavně těm, co si ze státního staví hotely a farmy apod.).

Vystoupení z EU? Vystoupili byste ze Sovětského svazu? Tomu se EU stále více blíží svým stále více centrálnějším řízením. Vystoupení z EU neznamená zpřetrhání vazeb, naopak chtějí zachovat volný obchod – to je skvělá myšlenka, na které byla EU původně postavena a od které se notně vzdaluje (bohužel).

A propo, nebojím se ztraceného hlasu a hlas jim dám, i stále více lidí v mém okolí. Šance je! Mnohem horší a vyhozenější hlas je hlasovat proti svému svědomí...

Reagovat

 

+111
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 10. 2013 7:36, mario

Škoda, že některé názory Macha a Svobodných jsou příliš extrémní: vystoupení z EU, legalizace švarcsystému, atp. Tím je pro mě nevolitelný. I když bych si ho do sněmovny v podstatě i přál jako protiváhu všech těch utrácečů.

Reagovat

 

-195
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (53 komentářů)

4. 11. 2013 | 11:36 | Lukáš


Jak by Mach "bez Klause" mohl učit v "Klausově institutu"? Uberte nepodložených emocí a lépe pracujte s fakty, zde si sám protiřečíte..
více

25. 10. 2013 | 10:46 | Mike

Je pravda, ze jsem student a nemam rodinu, ale v Praze ziji obstojne za 6000(nejsem na koleji), na jidle nesetrim, utracim za nadprumerne kvalitni veci, nekourim, nepiju, nekupuji si kraviny - zit jde o mnohem mene nez z...více

21. 10. 2013 | 21:23 | Helena Sasová

Pro mě je tato strana nevolitelná předně pro prosazování školného na VŠ a výrazem: " Nesmíme dopustit". Takové výrazy do demogracice nepatří. Prostě, pokud to většina chce, budou to "muset dopustit", ať se jim to líbí nebo...více

21. 10. 2013 | 12:54 | Petr Ježek

Předně, hodnocení odpovědí jednotlivých dotazovaných námi návštěvníky je absurdní, týká se více nespecifických sympatií a antipatií než schopnosti vyhodnotit odpovědi dotazovaných. Mimochodem, Petr Mach by asi byl ze Skautu...více

11. 10. 2013 | 17:58 | Luděk

Zcela s Vámi souhlasím. Vzhledem k prakticky nevyhnutelné příští vládě levicové lůzy postavené na Komunistech nabízejí tyto volby unikátní příležitost dát najevo svůj názor, aniž by se člověk musel bát, že se možná jemu nejbližší...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK