Kam tečou peníze z hazardu

Táňa Chadrabová | rubrika: Daně | 15. 6. 2007 | 21 komentářů
Kam tečou peníze z hazardu
Loterijní společnosti loni vydělaly skoro 22 miliardy korun. Z toho zaplatily státu a obcím zhruba šest miliard a na veřejně prospěšné účely odvedly kolem dvou miliard korun. Příjmy rozpočtů z odvodů ovšem rostou podstatně pomaleji než zisky provozovatelů hazardu.

Na základě údajů ministerstva financí bylo v loňském roce vsazeno do loterií a jiných podobných her 98,04 miliardy korun. Sázkaři vyhráli zpět 76,2 miliardy. Provozovatelé loterií a her tak vydělali 21,88 miliardy korun. Z této sumy zaplatili na správních poplatcích zhruba 2,3 miliardy a přibližně stejnou částku odvedli na veřejně prospěšné účely, převážně na sport.

Právě sport byl důvodem přestřelky v Senátu, který projednával daňovou výjimku, která by sázkovým firmám umožnila uplatňovat odpočet zaplacené daně z přidané hodnoty. Tu vložili do Zákona o správě daní a poplatků poslanci. Nyní platí, že provozování loterií je osvobozeno od daně z přidané hodnoty bez nároku na odpočet této daně na vstupu. Největší hráč na trhu - Sazka - by díky výjimce ušetřil více než 250 milionů korun ročně. Nejde však jen o Sazku. Na udělení výjimky by vydělalo i dalších 95 provozovatelů loterií a sázkových her. Právě tolik jich bylo zapsáno v obchodním rejstříku k 1. září 2006.

Hlavním argumentem zastánců vratky bylo tvrzení, že sportovní svazy, kluby, děti a mládež přicházejí o stovky milionů pro financování svých aktivit, protože si je vybere na DPH stát. Poslanci chtěli, aby se peníze získané díky odpočtu daně automaticky odváděly na dobročinné účely.

V některých zemích Evropské unie je běžné, že odvod na veřejně prospěšné účely je stanoven procentuálně z celkových příjmů provozovatele sázek a her. Například ve Velké Británii je to 28 procent z příjmů loterie.

V Česku je podle současného zákona o loteriích stanoven povinný odvod na veřejně prospěšné účely procentem z částky, kterou tvoří rozdíl příjmů firmy z her a sázek, od nichž se odečtou vyplacené výhry, správní poplatky a náklady státního dozoru. Provozovatel sázek či her, který dosáhl této částky nepřevyšující padesát milionů korun, z ní musí odvést šest procent. Tento podíl stoupá až na dvacet procent při částce přesahující miliardu korun. Odvody od všech provozovatelů dohromady se v Česku pohybují okolo dvou miliard ročně. A není to vždy jen na sport.

Mnohé peníze často končí na kontech pseudonadací a podobných organizací, které si provozovatelé loterií sami zřizují. Peníze pak mohou využívat k hrazení rekreace svých rodin, které vykazují jako školení, čerpání a výměnu zkušeností, konstatují představitelé nevládních organizací sdružených kolem Rady vlády pro neziskové organizace. Nebo může kasino investovat peníze určené na veřejně prospěšný účel například do vydání publikace o architektuře českých kasin.

Další příklad dokumentuje paradox stávající úpravy a praxe. V jednom pražském domě sídlí herna, jejíž provozovatel je zároveň majitelem zábavního klubu ve stejném objektu a peníze určené na veřejně prospěšné účely používá na honoráře účinkujících.

Výnosy veřejných rozpočtů z provozování loterií a her představují ročně šest miliard korun a rostou dlouhodobě sotva polovičním tempem než obrat hazardu. Nejnovější údaje za loňský rok, které Ministerstvo financí zveřejnilo koncem května, jsou horší než čísla, která předpokládala původní prognóza. Při nárůstu vsazených částek o 9 procent se odvody státu zvýšily pouze o 3 procenta a odvody obcím stagnovaly. Pokles odvodů z hazardu umožňují daňové úlevy či nezdanitelné položky.

Spor o případné vracení odpočtu DPH u peněžitých loterií, losů či kurzových sázek a debata o odvodech jejich provozovatelů na veřejně prospěšné účely se vrací do dolní komory parlamentu. Jak hlasování, naplánované na podzimní zasedání sněmovny dopadne, si sotva kdo troufne odhadnout. Ruku pro právo na odpočet daně v minulosti svorně zvedali komunisté, sociální demokraté a třináct lidoveckých poslanců.

Ministerstvo financí zatím nemá přesně spočítanou částku, o kterou by státní rozpočet přišel, kdyby návrh prošel. Rezortní experti pouze odhadují, že by mohlo jít až o miliardu korun.

Dávají firmy provozující hazardní hry na veřejně prospěšné účely dost peněz?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2007 14:22, bob

Jestli se nemýlím, tak letecká přeprava osob (tedy letenky) domácích i zahraničních přepravců jsou osvobozeny od DPH s nárokem na odpočet. Letecké společnosti přitom nic veřejně prospěšného nepodporují. U sázkových kanceláří bych podobnou úpravu neviděl jako příliš prospěšnou, ale proč nemohou přímo sportovní oddíly, kluby, ale i třeba divadla mít stejnou výhodu jako aerolinie? Tj. vlastní příjmy mít osvobozeny od DPH, ale uplatnit si DPH na vstupu. Koupě míčů, antuky nebo dresů či kostýmů by tak vyšla levněji a tyto subjekty by pak potřebovali nižší dotace, které jsou navíc téměř výhradně z veřejných rozpočtů. Méně na daních odvedu = méně dotací potřebuji mi přijde rozumější rovnice, než současný stav, kdy dostávám dotaci i na to, co pak na DPH vrátím státu.

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 6. 2007 8:53, Fana

Ano, proto jsem se odnaučil říkat, že jsme zvítězili my, Češi. Protože já jsem k tomu z donucení přispěl maximálně nějakou kačkou z daní.
Je příliš chlácholivé a zavádějící si říct "jsem příslušníkem hrdinského nadnároda" a myslet si, že su dobrej borec, a zapomenout na ty ostatní, kteří se bojí, jsou hloupí, nevychovaní nebo bezohlední.

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy... celý článek

EET definitivně končí, rozhodla vláda

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET definitivně končí, rozhodla vláda

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Koaliční vláda ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů... celý článek

Zrušit podporu stavebního spoření? Škrty očima expertů

28. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Zrušit podporu stavebního spoření? Škrty očima expertů

Čtyři miliardy ročně může státní rozpočet ušetřit, když se zruší podpora pro stavební spoření. Mělo by se to udělat?

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.