Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Česko zůstane i příští rok na černé listině

| rubrika: Daně | 14. 6. 2007 | 5 komentářů
Česko zůstane i příští rok na černé listině
Schodky vládních rozpočtů v Evropě sice klesají, ale vzhledem k rychlému ekonomickému růstu by se mohly snižovat rychleji. Nejvíce v reformách zaostává Česko a Maďarsko, tvrdí Evropská komise, která chce tuto situaci změnit.

Česká republika a Maďarsko jako jediné dvě země Evropské unie nestlačí do roku 2008 schodky veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu. Předpovídá to Evropská komise na základě poslední aktualizace stabilizačních a konvergenčních programů členských zemí. Ty stanoví nejen střednědobé cílové hodnoty deficitu či přebytku veřejných financí, ale rovněž nástroje pro jejich dosažení.

Rozpočtová situace v členských státech EU se rok od roku zlepšuje. Loni se průměrný schodek rozpočtů snížil z 2,4 procenta v roce 2005 na 1,7 procenta HDP. Podíl veřejného dluhu na hrubém domácím produktu klesl poprvé od roku 2002.

K tomuto výsledku pomohlo snižování rozpočtových schodků v zemích, které Komise v minulosti za přílišnou rozhazovačnost kárala. Minulý týden Komise zrušila řízení kvůli nadměrnému deficitu přesahujícímu tři procenta HDP v případě Německa, Řecka a Malty. Sedm států na pranýři zůstává. Jsou jimi kromě České republiky ještě Itálie, Portugalsko, Velká Británie, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Kromě Česka a Maďarska však ostatních pět zemí schodky pod tři procenta HDP v příštím roce dostanou, soudí Komise v nové osmé výroční zprávě o veřejných financích.

Snížení rozpočtových deficitů v roce 2006 umožnil podle Komise překvapivý růst daňových příjmů v jednotlivých státech díky vyššímu tempu růstu ekonomiky. Více peněz z daní pomohlo snížit deficity v průměru o jeden procentní bod. Komise nicméně upozorňuje, že spolu s růstem daňových příjmů se zvyšovaly i vládní výdaje, a to v řadě států rychleji, než vlády plánovaly. Tento vývoj může nynější pozitivní trend rychle obrátit v okamžiku, kdy se růst evropských ekonomik zpomalí a vlády už nebudou na daních vybírat tolik peněz jako dříve.

Hrozí tak, že se veřejné rozpočty dostanou do podobné situace jako na začátku desetiletí. Vlády nedokázaly na přelomu století využít ekonomického růstu k rozpočtovým reformám a následně po ochlazení ekonomik musely bojovat s nadměrnými deficity. Ekonomové proto varují, aby se podobná chyba neopakovala a vlády členských států využily nynější rozmach k takovým rozpočtovým opatřením, aby zajistily udržitelný vývoj veřejných financí a klesající podíl veřejného dluhu na HDP. Unijní exekutiva totiž odhaduje, že i přes nadprůměrný hospodářský růst nesplní na konci příštího roku své střednědobé rozpočtové cíle sedmnáct z 27 členských států.

Komise chce tomuto nebezpečí čelit. Ve zprávě Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie navrhuje, aby mohla více a účinněji rozpočtová opatření členských států kontrolovat. Ráda by například do hodnocení promítla i vnitřní a vnější ekonomické faktory, které mohou výši rozpočtového deficitu ovlivnit. Mimo jiné se jedná o dopad stárnutí populace na vývoj rozpočtů. Navrhuje rovněž, aby se do přípravy střednědobých rozpočtových výhledů zapojily národní parlamenty. Ty by měly následně své vlády samy tlačit ke splnění stanovených cílů.

Mělo by být Česko potrestáno Evropskou unií za špatnou rozpočtovou disciplínu?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

6. 12. 2007 | 9:46 | Člověk s myslícím mozkem

Dokud budou tuto zemi ovládat lidé, kteří do politiky přicházejí s holým zadkem a odcházet jako nabobové s ulitými konty v zahraničí a kamarádíčky , kterým umožnili vyprat zisky z lumpáren, do té doby budou dluhy narůstat...více

30. 6. 2007 | 1:16

http://7f3735b9df3f46 c028dc8863105e9cc2-t. fgtoft.org 7f3735b9df3f46c028dc8 863105e9cc2 [url]http://7f3735b9d f3f46c028dc8863105e9c c2-b1.fgtoft.org[/url ] [url=http://7f3735b9d f3f46c028dc8863105e9c c2-b2.fgtoft.org]7f37...více

15. 6. 2007 | 1:26 | hink

Kdyby místo handrkování o penzijní reformu oddělili už dávno penzijní pojištění od státního rozpočtu, byl by klid. Teď ale máme schodek, ve kterém mnozí nevidí, že zahrnuje i rozkrádání pojistného na penze. Do penzijní reformy...více

14. 6. 2007 | 22:52 | hink

Obávám se, že ses zbláznil a to hodnocení sis tam dal sám. Největším trestem pro politika je, když ho ostatní příště nedají na kandidátku. Ale to se stává jen ve výjimečných případech, když se některý odváží zaútočit na základní...více

14. 6. 2007 | 10:50 | Petr

Myslim, ze nejlepsim trestem pro vahajici ceske politiky by byl rostouci kurs eura, coz poslednich par let nenaznacuje, ale kdo vi, treba nas ceka obrat (viz poslednich mesic, kdy euro pomalu zdrazilo az o 50hal). více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK