Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Kdo počká, vydělá

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 10. 11. 2021 | 6 komentářů
I přes mimořádnou valorizaci se letos nevyplatí odcházet do důchodu na konci roku. Počkejte na začátek příštího roku a vyděláte na tom, ukazují výpočty.
Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Kdo počká, vydělá

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří jsou těsně před odchodem do starobního důchodu, na konci roku pravidelně řeší, jak ho kvůli valorizaci správně načasovat. Doporučení je letos jasné: kdo si počká na začátek roku 2022, vydělá. A to i když si pobírání důchodu o pár týdnů odloží. Ukazují to výpočty expertů.

„Důchody přiznané v roce 2022 budou výrazně vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2021. Je to zcela opačná situace, než nastala loni,“ říká Jiří Šafařík ze společnosti Freedom Financial Services, která se zabývá problematikou sociálního zabezpečení a jeho dopadu na správu privátních financí.

„Každý, kdo uvažuje o přiznání starobního důchodu do konce roku 2021, ať řádného nebo předčasného, by měl zvážit přiznání důchodu nejdříve od 1. ledna 2022. Naopak ti, kterým vznikne nárok na starobní důchod počátkem roku 2022, by v žádném případě neměli žádat o předčasný starobní důchod s počátkem ve zbývajících dnech roku 2021,“ doplňuje Šafařík.

„Je to tak. Výrazné rozdíly, zejména u vyšších důchodů, jsou způsobeny praktickou eliminací zásluhovosti v letošní valorizaci,“ dodává důchodový poradce Pavel Trenda.

Každému, kdo už důchod pobírá, ho valorizace zvedne přinejmenším o 650 korun. Z toho o 350 korun roste základní výměra, která je stejná u všech důchodů, a dalších 300 korun měsíčně přidá každému mimořádný bonus, který ve volebním roce prosadila vláda ANO a ČSSD. Zásluhová složka ve valorizaci příští rok roste jen o 1,3 %. U průměrného důchodu, který je nyní 15 475 korun, to bude 155 korun.

„Rozdíly mezi valorizovanými důchody přiznanými v roce 2021 a nově vypočítanými důchody v roce 2022, budou nezvykle vysoké,“ říká Šafařík. A přidává konkrétní výpočty pro několik úrovní příjmů a pro lidi, kteří získali dobu pojištění v délce 46 let, což zhruba odpovídá obvyklé době pojištění u nově přiznávaných důchodů.

Například u lidí, kteří mají průměrný příjem, z něhož se bude důchod vypočítávat, na úrovni letošní minimální mzdy (15 200 korun), bude důchod přiznaný v roce 2022 o 582 korun vyšší, než valorizovaný důchod přiznaný v roce 2021. U průměrné mzdy je rozdíl už 954 korun.

Zdroj: Freedom Finacial Services

Kdo si počká, ten na přelomu let 2021 a 2022 dostane vyšší důchod. Rozdíl mezi výší měsíční penze u přiznaných důchodů v roce 2021 a 2022 pro jednotlivé kategorie předchozích pracovních příjmů ukazují poslední dva sloupce.

Samozřejmě: lidé, kteří důchod mohou začít čerpat už na konci roku 2021, ale odsunou si ho až na začátek roku 2022, budou ze začátku v minusu. Přijdou totiž na konci letošního roku o penzi, která by jim jinak už byla vyplácena. Konkrétní výše prvotní ztráty bude záviset na době (na počtu dnů, týdnů nebo měsíců) přesluhování, poměrně rychle se ale celková bilance odložení pobírání důchodu na začátek roku 2022 může vrátit do plusu – pokud dotyčný brzo nezemře.

„Návratnost se logicky prodlužuje s délkou přesluhování, přesto je velmi příznivá, zejména u vyšších důchodů. Protože záleží na každém dnu, je rozumné posunout datum přiznání starobního důchodu už na první den nového roku, tedy na 1. ledna 2022,“ doporučuje Šafařík.

Návratnost lze jednoduše spočítat tak, že nevyplacenou částku důchodu 2021 vydělíme rozdílem mezi vyšším důchodem 2022 a valorizovaným důchodem 2021. Například u důchodu z roku 2021 ve výši 14 032 Kč při jednom měsíci přesluhování je to 14 032/582 = cca 24 měsíců, při dvou měsících přesluhování 28 064/582 = cca 48 měsíců.

Zdroj: Freedom Finacial Services

Druhá tabulka ukazuje, za kolik měsíců se vám vrátí ztráta z přesluhování - tedy z toho, že si na důchod měsíc až dva počkáte.

Existuje i situace, kdy je výhodnější posunout datum přiznání důchodu v roce 2022 o několik dnů na pozdější dobu. Týká se lidí, kterým do získání dalšího celého roku pojištění zbývá menší počet dnů. S každým získaným rokem doby pojištění totiž roste výpočtový základ o 1,5 %, což může podstatně navýšit penzi pro celou dobu jejího pobírání.

Doba pojištění se eviduje a počítá na dny. Celkový získaný počet dnů se vydělí číslem 365 a zaokrouhlí se dolů na celé roky, přičemž zbývající dny se do doby pojištění nezahrnou. Například získaných 17 120 dnů znamená dobu 46 let a 330 dnů. Do výpočtu výše důchodu se započte pouze 46 let a 330 dnů propadne. Do dalšího celého roku zbývá 35 dnů. Při pokračování výdělečné činnosti o alespoň uvedených 35 dnů lze zvýšit dobu pojištění na 47 let.

„Důležité je vědět, že i po přiznání důchodu, lze do 30 dnů po oznámení rozhodnutí ČSSZ o důchodu požádat písemně o změnu data přiznání důchodu a pokračovat ve výdělečné činnosti například o uvedených 35 dnů,“ radí Šafařík. A přidává výpočty, které ukazují vliv dodatečného roku doby pojištění.

Zdroj: Freedom Finacial Services

Poslední tabulka ukazuje, o kolik vám vyroste měsíční penze, když na začátku roku 2022 ještě budete několik dnů či týdnů pracovat, abyste získali rok doby pojištění navíc.

„Příklady dokazují, že rok navíc znamená další významné zvýšení důchodu a tím pádem i zkrácení návratnosti „ztráty“ způsobené odložením výplaty důchodu,“ říká Šafařík.

Výpočet důchoduVěk odchodu do důchodu

Jak vysoký by mohl být váš budoucí důchod

+

Další kalkulačky

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 11. 2021 8:08, DRSG

Mám důchod jen 9800, zametal jsem chodníky a nemám ani na pivo. :(

+15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Důchodci dostanou doplatek k valorizaci. Mění se pravidla

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 103 komentářů

Důchodci dostanou doplatek k valorizaci. Mění se pravidla

Všechny důchody se od roku 2022 nově valorizují hned od 1. ledna. Penzisté tak v lednu dostanou víc, než by dostali podle dosavadních pravidel.

Nová čísla o důchodech: Čtrnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

20. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Nová čísla o důchodech: Čtrnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku. celý článek

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

27. 9. 2021 | Petr Kučera | 110 komentářů

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

Valorizace penzí 2022: Vláda schválila bonus 300 korun měsíčně nad rámec standardního zvýšení podle zákona. Tady jsou podrobnosti a kalkulačka.

Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

9. 9. 2021 | Petr Kučera | 43 komentářů

Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

Průměrný důchod se od roku 2022 zvýší o 805 korun. Konečné číslo oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace.

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

30. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

Mimořádný bonus 300 Kč měsíčně k valorizaci dostane jen ten, kdo bude důchod pobírat už letos, případně o něj ještě letos zažádá. Nových důchodů přiznaných po začátku roku 2022 se už... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.