Do důchodu v 65 letech. Politici se shodují na stropu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuálně.cz | 5. 10. 2014 | 10 komentářů
Dnes narozené děti by podle současných pravidel měly jít do důchodu až v 73 letech. Zástupci parlamentních stran se ale shodují na znovuzavedení nižšího stropu.
Do důchodu v 65 letech. Politici se shodují na stropu

Věk odchodu do důchodu by měl být ještě za současné vlády zastropován na hranici 65 let. Shoduje se na tom nejen většina stran vládní koalice, ale i většina ostatních stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Žádná z nich nepodporuje zachování dosavadního pravidla, podle něhož má důchodový věk neomezeně růst.

Bez omezení horní hranice narůstá důchodový věk po takzvané malé důchodové reformě z roku 2011, kterou prosadila tehdejší koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, vedeného Jaromírem Drábkem (TOP 09). Podle současných pravidel půjdou dnešní třicátníci do důchodu v 68 letech a dnes narozené děti až v 73 letech. 

„Je nesmyslné posouvat hranici do věku, kdy již lidé nebudou schopni pracovat. Zdá se, že v odborné komisi pro důchodovou reformu směřujeme k doporučení stropu na úrovni 65 let,“ říká šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Společně s dalšími politiky a experty je členem komise, která má vládě navrhnout změny penzijního systému.

Stejný názor má i hnutí ANO. „Chceme strop na úrovni 65 let s tím, že by se ale měl pravidelně revidovat a případně upravovat podle aktuální situace,“ uvedla už v červnovém rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz Radka Maxová, poslankyně a členka důchodové komise za hnutí vedené Andrejem Babišem.

Kalkulačka: důchodový věk

Musíme být realisté

Pro strop ve výši 65 let jsou také opoziční ODS a KSČM. On-line deníku Aktuálně.cz to potvrdili jejich zástupci v důchodové komisi Adolf Beznoska a Miroslav Opálka.

„Musíme být realisté. I když by si každý přál co možná nejnižší věk pro odchod do důchodu, stárnutí populace a další problémy nám v tom brání. Důchodový věk se proto bude muset postupně navyšovat. Podle mých propočtů by cílovým stavem mělo být sjednocení věku odchodu do důchodu u mužů i žen na 65 letech. Tohoto stavu by mohlo být dosaženo kolem roku 2030,“ říká Beznoska, poslanec ODS.

Nyní mohou lidé v Česku odcházet do důchodu kolem šedesátého roku života. Stále se přitom liší hranice pro muže a ženy: Zatímco muži teď mají nárok na starobní důchod v 62 letech, ženy se dvěma dětmi jdou do důchodu už v necelých 60 letech. Podle už dříve schválených pravidel má důchodový věk u mužů stoupnout v roce 2030 na 65 let věku. V roce 2041 se pak má důchodový věk sjednotit u mužů i žen na 66 letech a osmi měsících.

Důchodová komise nyní tedy mimo jiné řeší i to, jak rychle bychom se na limit 65 let měli dostat.

Podle náročnosti práce?

Pro zastropování důchodového věku je i KDU-ČSL, tedy třetí strana vládní koalice. Její zástupce ale zatím neříká, kde konkrétně by se měl strop nastavit. Podobný postoj zaujala i největší opoziční strana TOP 09.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 10. 2014 17:27, Zdena Bílková

Do duchodu v 65 letech vy jste se zbláznili člověk je tak nemocný že sotva leze a vy ho budete týrat prací kdyby jste to nechali tak jak to bylo už jsem mohla být v duchodu a mít svůj klid .žente mladý a co berou dávky do práce nechce se jim dělat a mají víc peněz než např.já která pracuji je mi 57 let do práce chodím ráda ale co s námi děláte je vrchol

+103
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 10. 2014 21:57, Limburák

Předpokládám, že jste paranoidní persona a že posíláte obden štos udání na sousedy. Léčení stojí za pokus.

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Velký investiční seriál: Spořte, investujte, důchod není jistota

17. 9. 2014 | Daniel Tácha | 28 komentářů

Velký investiční seriál: Spořte, investujte, důchod není jistota

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo metodický návrh, podle kterého by se jednou mohlo určovat, kdy budeme odcházet do starobního důchodu. Vycházet by se mělo z průměrné... celý článek

Vladimír Bezděk: Deficit penzijního systému nebude tragický. Když se bude zvyšovat důchodový věk

29. 7. 2014 | Ondřej Tůma | 28 komentářů

Vladimír Bezděk: Deficit penzijního systému nebude tragický. Když se bude zvyšovat důchodový věk

Deficit důchodového systému je zhruba 1,2 procenta HDP. Podobná úroveň deficitu by díky malé penzijní reformě neměla být překročena ani v demograficky nejhorších letech,“ říká předseda... celý článek

Martin Potůček: Žijeme v kapitalismu, ale důchody máme pořád socialistické

26. 6. 2014 | Ondřej Tůma | 33 komentářů

Martin Potůček: Žijeme v kapitalismu, ale důchody máme pořád socialistické

Proč našemu penzijnímu systému začal ujíždět vlak už v devadesátých letech? A proč je dnešní výpočet věku odchodu do důchodu nesmyslný? To se dozvíte v pokračování rozhovoru s šéfem... celý článek

Sedmdesátníci jdou do práce. Sci-fi, nebo realita?

10. 11. 2011 | Ondřej Tůma | 37 komentářů

Sedmdesátníci jdou do práce. Sci-fi, nebo realita?

Průměrný věk se prodlužuje, a tak dnešní mimina půjdou do penze až po sedmdesátce. Jenže – prodlužuje se s délkou života také doba, kdy jsme schopni plnohodnotně pracovat? A budou zaměstnavatelé... celý článek

Partners Financial Services