Nebankovní půjčky a jejich tajemství – jak fungují a na co dát pozor?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 14. 9. 2021
Není žádné tajemství, že podmínky pro získání nebankovní půjčky jsou v mnoha případech velmi mírné. Půjčku tak získá například i člověk s nízkým příjmem nebo se záznamem v registru. Jak nebankovní půjčky bez doložení příjmu a/nebo kontroly registru fungují a proč je lepší se jim vyhnout?
Nebankovní půjčky a jejich tajemství – jak fungují a na co dát pozor?

Zdroj: PIxaba

Komerční spolupráce

Hned zkraje je třeba podotknout, že ne každá nebankovní půjčka je automaticky nebezpečná. Společnosti nabízející jistou půjčku bez registru a příjmu však určitě nelze považovat za solidní. Často jde o firmy bez licence ČNB, což znamená, že k poskytování úvěrů nejsou oprávněny.

Druhů nebankovních půjček je celá řada. Kromě výše zmíněných existuje například víkendová půjčka ihned, kterou je možné získat ihned během víkendu, nebo půjčka v hotovosti, k jejímuž sjednání není potřeba bankovní účet.

Nebankovní společnosti nabízejí také různé účelové půjčky, například půjčku na auto. Před sjednáním úvěru na financování vozidla se určitě vyplatí použít kalkulačku pro nejlevnější půjčku na auto a nevolit hned první úvěr, který se naskytne. Přes kalkulačku je možné porovnat nabídky a najít skutečně nejlepší a nejlevnější nabídku.

Nebankovní půjčky bez doložení příjmu

Jak napovídá již sám název, nebankovní půjčka bez doložení příjmu je půjčka, pro jejíž schválení není požadováno potvrzení o příjmu. Mohou ji tak získat i lidé, kteří mají nízký nebo nulový příjem.

S nebankovními půjčkami bez doložení příjmu je spojeno riziko toho, že dlužník nebude schopen půjčku splatit. Každému je zřejmě jasné, že následovat nebude nic jiného než vysoké úroky z prodlení, poplatky za zaslané upomínky apod.

Člověk, který není bonitní (neboli úvěruschopný), by žádnou půjčku získat neměl. Banky i solidní nebankovní poskytovatelé půjček bonitu klientů prověřují, a pokud seznají, že není dostatečná, úvěr jednoduše neposkytnou.

Nebankovní půjčky bez registru a příjmu

Dalším často nabízeným nebankovními úvěrem je půjčka bez registru a doložení příjmu. Bývá označována také jako jistá půjčka bez registru a příjmu, půjčka bez prokázání příjmu a registru nebo půjčka pro dlužníky bez příjmu.

Takové půjčky jsou obecně ještě nebezpečnější než výše zmíněné půjčky bez doložení příjmu. Jsou totiž zacílené na lidi s nízkým příjmem, kteří měli nebo mají také dluhy. Některé společnosti poskytnou půjčku pouze v případě, že byl člověk zadlužen v minulosti, pro jiné nejsou překážkou ani současné exekuce nebo dluhy.

Obecně u nebankovních půjček bez doložení příjmu a kontroly registru stačí zaslat kopii občanského průkazu, mít trvalé bydliště v ČR a být plnoletý. Žádné jiné podmínky často není třeba splňovat.

Nebankovní víkendová půjčka ihned

Žadateli o víkendovou půjčku s okamžitou výplatou jsou většinou lidé, kteří se potýkají s náhlými finančními problémy. Většina bank i nebankovních společností o víkendu půjčky nenabízí, proto lze tento produkt označit za nadstandardní službu.

Jelikož bankovní transakce nemusí o víkendu proběhnout, jsou víkendové půjčky často vypláceny v hotovosti. To znamená, že zájemce podá online žádost, počká na její vyhodnocení a poté si peníze vyzvedne například na čerpací stanici nebo v trafice, která s danou společností spolupracuje.

S víkendovými půjčkami bývá spojená vysoká RPSN, stejně jako je tomu u většiny ostatních nebankovních půjček. Pokud je to jen trochu možné, je určitě lepší vyřešit špatnou finanční situaci jinak. V každém případě platí, že žadatel by si měl být absolutně jistý, že úvěr splatí včas.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

PPF prodává Home Credit na Filipínách a v Indonésii

24. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

PPF prodává Home Credit na Filipínách a v Indonésii

Společnost Home Credit Group, divize skupiny PPF poskytující spotřebitelské financování, dnes podepsala dohodu o prodeji svých aktiv na Filipínách a v Indonésii. Celková hodnota transakce,... celý článek

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

23. 11. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

První banky půjčí hotovost z bankomatu zdarma

Výběr kreditkou z bankomatu je za běžných podmínek nevýhodný. Banky si za něj účtují buď vyšší poplatek, nebo ho hned úročí, někdy i obojí současně. ČSOB teď u všech karet umožní půjčit... celý článek

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Na půjčkách můžete ušetřit desítky tisíc. Kdo má nejlepší refinancování?

24. 10. 2022 | Valerie Koubová, Michal Mošnička

Na půjčkách můžete ušetřit desítky tisíc. Kdo má nejlepší refinancování?

Máte několik půjček a rádi byste snížili své pravidelné výdaje? Sloučením úvěrů můžete výrazně ušetřit. Takzvané refinancování neboli konsolidaci lze využít na spotřebitelské úvěry,... celý článek

Úvěry Sberbank má koupit Česká spořitelna

14. 10. 2022 | Olga Skalková

Úvěry Sberbank má koupit Česká spořitelna

Úvěry zkrachovalé Sberbank CZ by měla koupit Česká spořitelna. Insolvenční správkyně Jiřína Lužová dnes oznámila, že o kupní smlouvě na prodej úvěrového portfolia bude jednat exkluzivně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.