Nebankovní půjčky a jejich tajemství – jak fungují a na co dát pozor?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 14. 9. 2021
Není žádné tajemství, že podmínky pro získání nebankovní půjčky jsou v mnoha případech velmi mírné. Půjčku tak získá například i člověk s nízkým příjmem nebo se záznamem v registru. Jak nebankovní půjčky bez doložení příjmu a/nebo kontroly registru fungují a proč je lepší se jim vyhnout?
Nebankovní půjčky a jejich tajemství – jak fungují a na co dát pozor?

Zdroj: PIxaba

Komerční spolupráce

Hned zkraje je třeba podotknout, že ne každá nebankovní půjčka je automaticky nebezpečná. Společnosti nabízející jistou půjčku bez registru a příjmu však určitě nelze považovat za solidní. Často jde o firmy bez licence ČNB, což znamená, že k poskytování úvěrů nejsou oprávněny.

Druhů nebankovních půjček je celá řada. Kromě výše zmíněných existuje například víkendová půjčka ihned, kterou je možné získat ihned během víkendu, nebo půjčka v hotovosti, k jejímuž sjednání není potřeba bankovní účet.

Nebankovní společnosti nabízejí také různé účelové půjčky, například půjčku na auto. Před sjednáním úvěru na financování vozidla se určitě vyplatí použít kalkulačku pro nejlevnější půjčku na auto a nevolit hned první úvěr, který se naskytne. Přes kalkulačku je možné porovnat nabídky a najít skutečně nejlepší a nejlevnější nabídku.

Nebankovní půjčky bez doložení příjmu

Jak napovídá již sám název, nebankovní půjčka bez doložení příjmu je půjčka, pro jejíž schválení není požadováno potvrzení o příjmu. Mohou ji tak získat i lidé, kteří mají nízký nebo nulový příjem.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

S nebankovními půjčkami bez doložení příjmu je spojeno riziko toho, že dlužník nebude schopen půjčku splatit. Každému je zřejmě jasné, že následovat nebude nic jiného než vysoké úroky z prodlení, poplatky za zaslané upomínky apod.

Člověk, který není bonitní (neboli úvěruschopný), by žádnou půjčku získat neměl. Banky i solidní nebankovní poskytovatelé půjček bonitu klientů prověřují, a pokud seznají, že není dostatečná, úvěr jednoduše neposkytnou.

Nebankovní půjčky bez registru a příjmu

Dalším často nabízeným nebankovními úvěrem je půjčka bez registru a doložení příjmu. Bývá označována také jako jistá půjčka bez registru a příjmu, půjčka bez prokázání příjmu a registru nebo půjčka pro dlužníky bez příjmu.

Takové půjčky jsou obecně ještě nebezpečnější než výše zmíněné půjčky bez doložení příjmu. Jsou totiž zacílené na lidi s nízkým příjmem, kteří měli nebo mají také dluhy. Některé společnosti poskytnou půjčku pouze v případě, že byl člověk zadlužen v minulosti, pro jiné nejsou překážkou ani současné exekuce nebo dluhy.

Obecně u nebankovních půjček bez doložení příjmu a kontroly registru stačí zaslat kopii občanského průkazu, mít trvalé bydliště v ČR a být plnoletý. Žádné jiné podmínky často není třeba splňovat.

Nebankovní víkendová půjčka ihned

Žadateli o víkendovou půjčku s okamžitou výplatou jsou většinou lidé, kteří se potýkají s náhlými finančními problémy. Většina bank i nebankovních společností o víkendu půjčky nenabízí, proto lze tento produkt označit za nadstandardní službu.

Jelikož bankovní transakce nemusí o víkendu proběhnout, jsou víkendové půjčky často vypláceny v hotovosti. To znamená, že zájemce podá online žádost, počká na její vyhodnocení a poté si peníze vyzvedne například na čerpací stanici nebo v trafice, která s danou společností spolupracuje.

S víkendovými půjčkami bývá spojená vysoká RPSN, stejně jako je tomu u většiny ostatních nebankovních půjček. Pokud je to jen trochu možné, je určitě lepší vyřešit špatnou finanční situaci jinak. V každém případě platí, že žadatel by si měl být absolutně jistý, že úvěr splatí včas.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Víc než desetina lidí si půjčuje rizikově, zjistil průzkum

Více než desetina lidí (11 procent) v Česku se zadlužuje výrazně problematicky. Oproti loňsku se situace mírně zhoršila, a to o jeden procentní bod. Ukázal to Index rizikového zadlužování České... celý článek

Půjčí vám 50 tisíc, za rok chtějí 180. Žebříček radí, na koho si dát pozor

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Půjčí vám 50 tisíc, za rok chtějí 180. Žebříček radí, na koho si dát pozor

Kolik zaplatíte, když si na rok půjčíte 50 tisíc korun? To zjišťoval Index odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni. Porovnal třicet nabídek od bank i nebankovních... celý článek

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

26. 9. 2023 | Petr Kučera

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

Hello bank bude poskytovat platební účty a spotřebitelské úvěry už jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které od minulého týdne rozesílá klientům.

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

V současnosti dluží peníze v rámci hypoték, spotřebitelských úvěrů, kontokorentu a dalších produktů či nedoplatků 46 procent Čechů. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního... celý článek

Partners Financial Services