Reklamě po tlamě: dobře zašité RPSN

Banky před vánočními svátky zintenzivnily reklamní kampaně na spotřebitelské půjčky. Řinčí slevami, nabízejí bonusy, zdůrazňují svou flexibilitu. Ve všem tom lomozu ovšem tak nějak zapomínají na pořád dokola omílanou, ale pro klienty pořád důležitou transparentnost.

Podívejme se na jeden konkrétní případ. Nejmenovaná česká banka inzeruje možnost bezplatného snížení či zvýšení splátek spotřebitelského úvěru. Z časopisů, televize a billboardů na nás útočí reklama s následujícím sloganem: Naše půjčka Vás poslechne na povel, popřípadě K půjčce nyní 3000 Kč jako dárek. Vypadá to hezky, že? Jenže nic víc se už z reklamy nedozvíme. Je zarážející, že v reklamě banky není uvedena výše úroku či RPSN (roční procentuální sazby nákladů), tedy to nejdůležitější: kolik nás spotřebitelský úvěr vlastně stojí. Tato informace není uvedena ani drobným písmem, jak bývá běžným zvykem. Výše úroku není uvedena ani v letáku Tipy a aktuality, rozesílaném klientům finanční skupiny. V něm se klienti najdou jen nic neříkající sdělení, že se jde o půjčku s výhodnou úrokovou sazbou. To, že je nutné mít běžný účet u dané banky, aby byl vyplacen uvedený bonus, asi nikoho nepřekvapí...   

Dušan Šídlo

Autor článku je lektor a analytik společnosti Partners, odborník na pojišťovnictví, publicista a komentátor.
Kromě stovek článků napsal mimo jiné i oceňovanou knihu o pojišťovnictví a pojištěních Život jako riziko. V těchto dnech mu vychází encyklopedie finančních triků a podvodů s názvem Jak nás podvádějí.

Dušan Šídlo. Jak nás podvádějí
Dušan Šídlo. Život jako riziko

Ukázat se z lepší stránky

Z reklamy tedy roční procentní sazbu nákladů nevyčteme. A tak se ji vydejme hledat na internetové stránky banky. A tam nalezneme následující reprezentativní příklad: „Úvěr ve výši 200 000 Kč se splatností 7 let a úrokovou sazbou 13,5 % p. a. má měsíční splátku 3709 Kč. Jednorázový poplatek za zpracování úvěru činí 2000 Kč, měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu činí 59 Kč měsíčně, RPSN je 15,6 % p. a. a celková částka splacená spotřebitelem je 318 560 Kč.“ Takže až nyní víme, že jedna taková flexibilní půjčka nás může stát 15,6 procenta ročně. To není rozhodně málo, ale především: to není všechno. Banka záměrně vybrala ten přívětivější příklad, neboť čím kratší dobu splácíme a menší částku si půjčujeme, tím vyšší úrok zaplatíme. Pokud bychom chtěli dvě stě tisíc korun jen na jeden rok, zaplatíme už 18,87 procenta ročně. Kdo by si však půjčoval takovou částku? Před Vánoci si lidé půjčují jen pár desítek tisíc. Padesát tisíc korun na jeden rok by nás stálo 26,31 procenta a dvacet tisíc neskutečných 35,25 procenta ročně. Taky se vám protočily panenky?

Nic naplat, jaké je ponaučení? Pokud banka neinzeruje úrok, má k tomu pádné důvody. O to víc se musí snažit tvořit „mlhu“ a klást důraz na jiné parametry půjčky. To by nás však nemělo odradit od hledání odpovědi na otázku, kolik nás půjčka vlastně stojí.  

Dobrým pomocníkem při hledání skutečné ceny za úvěr vám může být kalkulačka RPSN od Peníze.cz:

Výpočet RPSN

Další kalkulačky

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 12. 2012 6:36, Milan

Koukám, že přesně na takové jako jste Vy právě banky čekají. S heslem "na nic se neptejte, však my Vám to naúčtujem"

Zobrazit celé vlákno

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 12. 2012 0:25

Šídlo je stejnej mimoň jako většina kritiků, co se ohánějí rpsn. Když už je člověk přitlačenej (objektivními důvody nebo jen vlastní touhou) k tomu, aby si půjčil, tak hledá: 1. kdo mu vůbec půjčí, 2. jak rychle se půjčka vyřídí, 3. jestli se mu splátka vejde do měsíčních výdajů.

-35
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.