Roušky budou povinné i při výuce. Od druhého stupně

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 17. 9. 2020 13:29 aktualizováno 17. 9. 2020 16:00 | 12 komentářů
Roušky budou povinné i při výuce. Od druhého stupně

Zdroj: Shutterstock

Od pátku 18. září budou roušky povinné ve školách od druhého stupně výše i při výuce. A od sobotní půlnoci bude platit pro restaurace a hospody zákaz mít otevřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Nová opatření v reakci na rostoucí počet nákaz nemocí Covid-19 oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Už dnes jsou roušky ve školách povinné ve společných prostorách mimo třídy a probíhající vyučování. Počet nakažených ve školách ale přibývá a proto ministerstvo vydává nové mimořádné opatření. Od čtvrtka 10. září platí v celém Česku také obecná povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov.

Nové opatření pro stravovací zařízení, která budou muset mít od sobotní půlnoci zavřeno od půlnoci do šesté hodiny ranní, zase podle Vojtěcha vychází z toho, že nejvíce nakažených je ve věkové skupině 20 až 29 let.

„Pro tuto skupinu sice není Covid-19 podle dosavadních zjištěních nějak zvláště rizikový, hrozí ale přenos nemoci třeba v rámci rodiny na rodiče či prarodiče,“ vysvětlil Vojtěch.

Upozornil také, že pokud lidé nebudou sami dodržovat preventivní opatření, například pokud nebudou nosit roušky tam, kde mají, bude se situace dále zhoršovat a ministerstvo na to bude muset reagovat dalšími opatřeními.

„Šíření epidemie chceme zpomalit především proto, abychom rozložili zátěž v čase a uchránili zdravotnický systém před zahlcením kapacit. Zabráníme tak i ekonomicky citlivým opatřením a restrikcím,“ vysvětlil Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Již včera ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že od pátečních 18:00 hodin se budou moci konat vnitřní akce s účastí více jak deseti osob, jen pokud se na ně budou prodávat pouze vstupenky na sezení na konkrétním místě. Opatření se týká nejen organizovaných akcí, ale také restaurací, barů, klubů a podobných provozoven. Ve vnitřních prostorech provozovny stravovacích služeb tedy provozovatel nemá připustit víc zákazníků, než je tam míst k sezení.

„Smyslem je omezit úzký kontakt stojících osob v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi akce znamená vytvoření určitého distancu od ostatních. To však neznamená, že by se v prostoru nemohlo například tančit. Lidé, kteří mají své přidělené místo, se mohou v roušce normálně pohybovat po provozovně. I nadále tak bude možné pořádat například plesy, taneční a další akce,“ upřesňuje Roman Chlíbek, vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví.

Včera přibylo 2139 potvrzených případů onemocnění Covid-19. V současnosti se s nemocí léčí 17 619 lidí. Od počátku epidemie v ČR se vyléčilo 22 931 osob a celkem onemocnělo 41 032 osob, z nichž 482 zemřelo. V nemocnici je nyní hospitalizováno 413 osob, z toho na JIP je 71 lidí, na umělé plicní ventilaci je 46 osob a na ECMO dvě. Doposud bylo provedeno 1 104 893 testů, z toho 17 249 za včerejší den. Kapacita laboratoří je nyní 20 700 testů denně, postupně by během podzimu měla vzrůst na 25 tisíc testů denně.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 9. 2020 18:34, mp

Nesouhlasím s rouškami při výuce. Raději, ať je distanční výuka.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 9. 2020 23:23, Andrea

Lidi co se bojíte, pojďte do Prahy na náměstí a ukažte svůj názor tam, nebo nechte své děti celý týden doma sice budou hloupé jak ta naše vláda, ale aspoň si nebudou kazit zdraví v rouskach celý den

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

koronavirus

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Penny začíná s rozvozem potravin, zatím v jediném městě

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Penny začíná s rozvozem potravin, zatím v jediném městě

Obchodní řetězec Penny spustil v Česku e-shop. Po internetu objednané nákupy zatím dováží jen zákazníkům v Plzni. Penny tam svůj online supermarket testuje v pilotním provozu. Pokud... celý článek

Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

26. 10. 2021 | Jakub Vávra | 2 komentáře

Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

Analytici antivirové společnosti Avast objevili nové podvodné stránky, které se vydávají za Českou poštu. Stránky jsou stále aktivní, uživatele před nimi proto důrazně varují. Jen od... celý článek

Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

26. 10. 2021 | Petr Kučera | 17 komentářů

Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

Novela v praxi dopadne hlavně na cizince, u nichž je vymahatelnost pokut nízká.

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. října

26. 10. 2021 | Petr Kučera

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. října

Zákaz prodeje o některých svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Na Portálu občana už najdete i registr vozidel

26. 10. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Na Portálu občana už najdete i registr vozidel

Internetový Portál občana se rozšířil o záznamy z Registru silničních vozidel. Zájemci tam najdou informace o aktuálně i historicky vlastněných nebo provozovaných vozidlech.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.