Roušky budou povinné i při výuce. Od druhého stupně

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 17. 9. 2020 13:29 aktualizováno 17. 9. 2020 16:00 | 12 komentářů
Roušky budou povinné i při výuce. Od druhého stupně

Zdroj: Shutterstock

Od pátku 18. září budou roušky povinné ve školách od druhého stupně výše i při výuce. A od sobotní půlnoci bude platit pro restaurace a hospody zákaz mít otevřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Nová opatření v reakci na rostoucí počet nákaz nemocí Covid-19 oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Už dnes jsou roušky ve školách povinné ve společných prostorách mimo třídy a probíhající vyučování. Počet nakažených ve školách ale přibývá a proto ministerstvo vydává nové mimořádné opatření. Od čtvrtka 10. září platí v celém Česku také obecná povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov.

Nové opatření pro stravovací zařízení, která budou muset mít od sobotní půlnoci zavřeno od půlnoci do šesté hodiny ranní, zase podle Vojtěcha vychází z toho, že nejvíce nakažených je ve věkové skupině 20 až 29 let.

„Pro tuto skupinu sice není Covid-19 podle dosavadních zjištěních nějak zvláště rizikový, hrozí ale přenos nemoci třeba v rámci rodiny na rodiče či prarodiče,“ vysvětlil Vojtěch.

Upozornil také, že pokud lidé nebudou sami dodržovat preventivní opatření, například pokud nebudou nosit roušky tam, kde mají, bude se situace dále zhoršovat a ministerstvo na to bude muset reagovat dalšími opatřeními.

„Šíření epidemie chceme zpomalit především proto, abychom rozložili zátěž v čase a uchránili zdravotnický systém před zahlcením kapacit. Zabráníme tak i ekonomicky citlivým opatřením a restrikcím,“ vysvětlil Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Již včera ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že od pátečních 18:00 hodin se budou moci konat vnitřní akce s účastí více jak deseti osob, jen pokud se na ně budou prodávat pouze vstupenky na sezení na konkrétním místě. Opatření se týká nejen organizovaných akcí, ale také restaurací, barů, klubů a podobných provozoven. Ve vnitřních prostorech provozovny stravovacích služeb tedy provozovatel nemá připustit víc zákazníků, než je tam míst k sezení.

„Smyslem je omezit úzký kontakt stojících osob v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi akce znamená vytvoření určitého distancu od ostatních. To však neznamená, že by se v prostoru nemohlo například tančit. Lidé, kteří mají své přidělené místo, se mohou v roušce normálně pohybovat po provozovně. I nadále tak bude možné pořádat například plesy, taneční a další akce,“ upřesňuje Roman Chlíbek, vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví.

Včera přibylo 2139 potvrzených případů onemocnění Covid-19. V současnosti se s nemocí léčí 17 619 lidí. Od počátku epidemie v ČR se vyléčilo 22 931 osob a celkem onemocnělo 41 032 osob, z nichž 482 zemřelo. V nemocnici je nyní hospitalizováno 413 osob, z toho na JIP je 71 lidí, na umělé plicní ventilaci je 46 osob a na ECMO dvě. Doposud bylo provedeno 1 104 893 testů, z toho 17 249 za včerejší den. Kapacita laboratoří je nyní 20 700 testů denně, postupně by během podzimu měla vzrůst na 25 tisíc testů denně.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 9. 2020 18:34, mp

Nesouhlasím s rouškami při výuce. Raději, ať je distanční výuka.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 9. 2020 23:23, Andrea

Lidi co se bojíte, pojďte do Prahy na náměstí a ukažte svůj názor tam, nebo nechte své děti celý týden doma sice budou hloupé jak ta naše vláda, ale aspoň si nebudou kazit zdraví v rouskach celý den

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

koronavirus

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

26. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

Od dubna začne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších deset let obdrží lidé, kterým v letošním roce vyprší platnost... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Partners Financial Services