Ztráta dokladů v cizině. Máme návod, co dělat

Monika Veselíková | rubrika: Jak na to | 13. 8. 2019
Jak v zahraničí řešit ztrátu občanky nebo pasu, kde žádat o nové a jak je to s poplatky? Peníze.cz přináší pár dobrých rad.
Ztráta dokladů v cizině. Máme návod, co dělat

Přijít v cizině o hotovost nebo platební kartu znamená pro každého turistu nepříjemnou komplikaci. Nedávno jsme vám proto radili, co dělat, když se na dovolené ocitnete bez peněz.

Jenže může být ještě hůř, když společně s peněženkou ztratíte i důležité doklady – ať už vlastní nepozorností, nebo rukou nenechavce. Dneska se proto podíváme, jak v zahraničí řešit ztrátu cestovního pasu, občanského průkazu nebo řidičáku.

Hlaste to

Jakmile zjistíte, že jste o doklady přišli, jděte to nahlásit na místní policii. Tam s vámi sepíší protokol a vydají potvrzení o ztrátě nebo krádeži. Lejstro budete později potřebovat při jednání s úřady – konkrétně zastupitelským úřadem České republiky v dané zemi. V praxi může jít o konzulát či velvyslanectví. Kontakty na jednotlivé úřady najdete na webu ministerstva zahraničních věcí. Pokud v místě vaší dovolené Česko zastupitelský úřad nemá, obraťte se na zastupitelství některého z členských států Evropské unie, který v zemi sídlí.

Srovnání cestovního pojištění

Srovnáme cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat. A když budete chtít, můžete si ho u nás i objednat. Stačí říct, jakým způsobem byste ho nejraději kupovali: chcete ho objednat přes počítač, s přítelem na telefonu, nebo si pro něj chcete dojít osobně.

Na zastupitelském úřadě pak můžete požádat o vydání cestovního průkazu nebo standardního biometrického cestovního pasu. Rozdíl mezi oběma doklady je především v rychlosti vydání: zatímco cestovní průkaz vydá zastupitelský úřad co nejrychleji, na cestovní pas se čeká až 120 dní. Takže: pokud jste se za hranice vydali jenom na pár dní či týdnů, vystačíte si s cestovním průkazem. Ten slouží jako doklad k jednotlivé cestě – jeho územní a časová platnost je omezená účelem cesty, tedy vaším návratem do Česka.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Cestovní průkaz

Žádost o cestovní průkaz se podává na předepsaném formuláři, který dostanete na zastupitelském úřadě. Při podání žádosti potřebujete dvě fotografie o rozměru 35 na 45 milimetrů (s přesnými požadavky na jejich kvalitu vám poradí pracovníci zastupitelského úřadu).

Další nezbytným krokem při vydání cestovního průkazu je vaše ztotožnění. To probíhá ideálně na základě předložení dokladu totožnosti, z něhož je zřejmá vaše státní příslušnost. Právě pro takové případy se hodí pořídit si před cestou kopii cestovních dokladů.

„Kopie cestovních dokladů proces ztotožnění značně zjednoduší. Obecně se doporučuje nechávat cestovní doklady například v hotelovém trezoru a u sebe mít vždy právě kopii,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová.

Co dělat, když kopii nemáte? Vaši totožnost může potvrdit jiný český občan, který doklad totožnosti má.

Míříte pryč?

Pokud se chystáte vzít na cesty ratolesti, nezapomeňte, že cestovní doklady musíte zařídit i jim. Jak rychle vydají vašemu děcku občanku nebo pas a kolik zaplatíte?

S dítětem do ciziny


Máte při cestách po Evropě dobrý přehled, nebo vám hrozí zbytečné komplikace? Vyzkoušejte náš kvíz.

Těžko při kvízu, lehko na dovolené. Otestujte si, jak jste na tom

Když splníte všechny uvedené formality, měli byste cestovní průkaz obdržet v co možná nejkratší době – podle Štíchové jej zastupitelské úřady vydávají na počkání.

Trochu déle si počkáte na cestovní doklad Evropské unie v případech, kdy v dané zemi nemá Česko vlastní zastupitelský úřad. „Vyřízení takové žádosti je zpracováno řádově do dvou až tří pracovních dní,“ upozorňuje mluvčí.

Zároveň je potřeba počítat se správním poplatkem za vydání průkazu, který dělá 400 korun, respektive ekvivalentem této částky v tamní měně.

Žádat o klasický cestovní pas (místo cestovního průkazu) má smysl především pro toho, kdo se v cizině zdržuje trvale nebo aspoň dlouhodobě. Žádost se (stejně jako v případě cestovního průkazu) podává na zastupitelském úřadě. Samotný pas pak ale vydávají tuzemské úřady a mají na to lhůtu 120 dní. Osoby starší patnácti let za vydání pasu zaplatí 1200 korun, mladší 400 korun.

Bez řidičáku?

Trochu jinak se to má s řidičskými průkazy. V cizině vám bohužel nový řidičák nevystaví, zároveň nejde požádat ani o dočasný průkaz.

Jestliže tedy během dovolené o řidičák přijdete a čeká vás cestování autem, neobejdete se bez návštěvy místní policie. Tam vám vystaví potvrzení o ztrátě či krádeži řidičáku, kterým se následně můžete prokázat případné policejní hlídce.

O nový řidičák pak požádáte až po návratu domů. Nezapomeňte, že od loňska už není potřeba obracet se pouze na úřad v místě trvalého bydliště. O nový řidičák můžete žádat na kterémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. Na vydání řidičáku se čeká kolem dvaceti dní. Za rychlejší postup – do pěti pracovních dní – se platí 700 korun.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Kurzy měn na Peníze.cz

Pokud se chystáte do země, jejíž měnu běžně v bance ani směnárně nekoupíte, dobře vám pro orientaci poslouží

Kurzy exotických měn na Peníze.cz

Monika Veselíková

Autor článku Monika Veselíková

Bakalářské studium odstartovala na Technické univerzitě v Liberci, magisterské v oboru Mediální studia dokončila na Fakultě sociálních věd UK. Pro Finmag a Peníze.cz píše od konce roku 2014. Ve volném čase běhá, kde se dá.... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

7. 12. 2023 | Petr Kučera

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

6. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Policie rozbila dva gangy bazarových podvodníků

Čeští a ukrajinští policisté rozkryli dva gangy takzvaných bazarových podvodníků. Při operacích s krycími názvy RIP a Victory zadrželi na Ukrajině několik desítek lidí, nyní už obviněných. celý článek

Občanka v mobilu už v lednu. Ale nečekejte, že ji úřady hned uznají

6. 12. 2023 | Gabriel Pleska

Občanka v mobilu už v lednu. Ale nečekejte, že ji úřady hned uznají

Zákon, který umožní používat osobní doklady nahrané v mobilu, už čeká jen na schválení senátem a prezidentem. I když ale klasický občanský průkaz nemáte rádi, od žluté nádoby na tříděný... celý článek

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

5. 12. 2023 | PR text

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

Rok 2021 s sebou přinesl podstatné změny pro všechny provozovatele vozidel. Jednou z těch nejpodstatnějších byl konec typických nalepovacích dálničních známek. Jak a kde pořídíte modernější... celý článek

Partners Financial Services