Nová pravidla Dešťovky: dotace pro celé Česko

Šetřit pitnou vodou. Všude. Dotační program Dešťovka na zalévání zahrad a splachování WC dešťovou vodou má nová pravidla. Především je od teď určený celému Česku, nejen suchým oblastem. Co dalšího se v dotacích od října mění a kolik peněz je v programu připravených? Poradíme.
Nová pravidla Dešťovky: dotace pro celé Česko

Dešťovka, společný projekt Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí, odstartoval loni v květnu. Teď došlo na změnu pravidel, novinky platí od prvního října. Kromě rozšíření okruhu domácností, které se smí o dotaci přihlásit, ministerstvo o sto milionů korun navýšilo objem peněz v programu. Aktuálně je tak v Dešťovce připravených zhruba 207 milionů.

„Naše ambice je investovat každou korunu co nejefektivněji do celoročního využití jiných vodních zdrojů, než je pitná voda. Posíláme tedy dotace tam, kde lidé skutečně potřebují vodu každý den a kde je efekt vynaložených peněz a úspora vody největší,“ komentoval nová pravidla ministr životního prostředí Richard Brabec. Na co konkrétně lze příspěvek od státu využít, kdo může žádost podat a jak si poradit s papírováním?

Pro rodinu dobré, ale…

… ale krajinu to nespasí. 

„Dešťovku vnímám jako prostředek k tomu, aby si společnost začala uvědomovat cenu vody. Na celkovou spotřebu vody v Česku ale zalévání zahrádek a splachování toalet dešťovou vodou nemá významný vliv. Řešením je zvýšení pestrosti krajiny – cokoli dalšího je podružné,“ říká agrární analytik Petr Havel.

Sucho v Česku. Vytrhne nás dešťová voda?

Nejen suché oblasti

Patrně nejzásadnější změnou je rozšíření okruhu příjemců: dosud se o dotaci ucházely pouze domácnosti z úřady vyhlášených suchých oblastí, od prvního října je příspěvek dostupný majitelům obytných domů z celé republiky. „Letošní extrémně suchá sezóna ukázala, že nedostatkem vody je postižena v podstatě celá republika. Letošní srpen byl třetím nejteplejším od roku 1961, zásoby podzemních vod ubývají, podobně je na tom i povrchová voda v řekách či přehradách. Celkový roční úhrn srážek sice výrazně neklesá, zásadně se ale mění rozložení srážek v roce, kdy extrémní sucha střídají silné přívalové lijáky. Zásadní je proto dešťovou vodu akumulovat a poté hospodárně využít v době sucha,“ vysvětlil ministr Brabec.

Nově můžou o dotaci žádat také majitelé rekreačních objektů. Podmínkou pro přiklepnutí peněz ovšem je, že žadatel v dané chalupě či chatě trvale bydlí. Podání žádosti se v tomto případě neobejde bez papíru, který trvalé bydliště v rekreačním objektu doloží: účtu za vodu, energie nebo dokladu o platbě za pravidelný odvoz odpadu. Kdo nemá účet za popelnice nebo plyn, může trvalé bydliště prokázat potvrzením od starosty obce.

Zalévání, splachování i čištění odpadních vod

Vedle zařízení na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady přispívá Dešťovka také na systémy, díky kterým lze srážkovou vodou splachovat, nebo na recyklaci odpadní vody. Maximum, které lze na jednotlivé systémy získat, přitom dělá:

  • 55 tisíc korun na zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady
  • 65 tisíc korun na akumulaci srážkové vody pro zalévání zahrady i splachování v domácnosti
  • 105 tisíc korun na využití přečištění odpadní vody jako vody užitkové s možným využitím vody srážkové

Kromě pořízení zcela nových nádrží lze z dotace financovat také úpravu nepoužívané jímky, do které se bude dešťová voda zachytávat. Peníze od státu se vztahují nejen na nákup zařízení, ale i instalaci, zemní práce a úpravu rozvodů. Pokud jde o projekty zaměřené na přečištění odpadních vod, je součástí dotace také deset tisíc korun na úhradu nákladů na projektovou dokumentaci.

O výše uvedené sumy můžou žádat majitelé stávajících domů i vlastníci novostaveb. Pro majitele novostaveb navíc od října platí delší lhůta pro realizaci – 24 měsíců. „K prodloužení lhůty jsme přistoupili proto, aby měli stavitelé dostatek času na zapsání stavby do katastru nemovitostí. Fond se stabilně snaží zjednodušit a urychlit žadatelům cestu k dotaci,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Majitelé stávajících domů mají na realizaci jeden rok, o případné prodloužení musí Státní fond životního prostředí písemně požádat. Co se konkrétních systémů týče, je výběr zcela na žadatelích. Oficiální seznam přípustných technologií ministerstvo ani Fond nevydaly.

Návratnost investice se pak liší v závislosti na konkrétním projektu. Například při náhradě pitné vody v běžném domě se – alespoň podle modelových příkladů ministerstva a Státního fondu – začne investice vyplácet přibližně za deset let. Bez dotace dělá návratnost zhruba 20 let. Jak ale ministerstvo upozorňuje, primárním cílem Dešťovky je dostupnost vody v suchých obdobích.

Nevyhazujte prachy!

Kdo požádá o dotaci, ušetří za vodu. Kdo si přečte náš článek, bude vědět, jak při vaření neplýtvat energií a ušetřit.

10 + 1 tip, jak v kuchyni ušetřit na energiích

Jak na žádost?

Součástí každé podané žádosti (formuláře a vzorové dokumenty stahujte zde) musí být především odborný posudek. Pokud jde o jednodušší systémy, které dešťovou vodu využívají pro zálivku zahrady nebo splachování toalet, může posudek zpracovat dodavatel systému nebo realizační firma. Kdo chce žádat o dotaci na přečištění odpadní vody, neobejde se bez posudku od autorizované osoby. Odborný posudek slouží jako podklad pro určení maximální výše příspěvku, proto z něj musí být zřejmý rozsah a způsob provedení i splnění podmínek pro získání dotace.

Samotnou žádost lze podat prostřednictvím elektronického informačního systému na webu dotacedestovka.cz. Další možností je odeslání skrze datovou schránku – ID datové schránky je favab6q. Nezapomeňte také na další dokumenty: plnou moc, pokud vás zastupuje třetí osoba, souhlasné prohlášení ostatních spoluvlastníků (pokud jsou) nebo dokumenty prokazující, že je stavba určená pro rodinnou rekreaci nebo využívaná k trvalému bydlení. Novinkou je doklad prokazující vlastnictví bankovního účtu, naopak doklad o dokončení novostavby nebo doklad o právní subjektivitě se už k žádosti přikládat nemusejí.

Kdo nechce nebo nemůže podat žádost elektronicky, má možnost doručit vyplněné lejstro společně s povinnými přílohami na podací místo krajského pracoviště Fondu – osobně nebo doporučeně poštou. Kontakty na jednotlivé krajské pobočky najdete zde. Během tří týdnů byste měli vědět, jestli jste žádost odevzdali bez chyb, případně obdržíte výzvu k doplnění chybějících údajů či dokumentů. Jakmile Fond žádost schválí, peníze na váš bankovní účet dorazí do tří týdnů.

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

3. 8. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

Podmínka společné domácnosti s největší pravděpodobností skončí. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

29. 7. 2021 | Petr Kučera

Máte voucher od cestovky? Blíží se klíčový termín

Na výměnu poukazu, který jste dostali podle zákona zvaného Lex voucher, zbývá měsíc. O peníze nepřijdete ani v případě, že si náhradní zájezd nevyberete. Ale pozor: Pro vlastní vouchery... celý článek

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

26. 7. 2021 | Petr Kučera

Mall Pay chce být samostatnější, mění logo

Fintechová společnost Mall Pay mění svou vizuální identitu. Stylizovanou platební kartu v ní nahrazuje NFC symbol pro bezkontaktní placení. Slovo Mall sice v názvu zůstává, graficky... celý článek

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Dynamický zloděj řádí dál. Pozor na karetní trik v cizině

Banky varují před nevýhodným kurzem v cizině při využití služby DCC. Většina z nich ale pořád odmítá nabídnout klientům snadnou ochranu. Proč?

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.