Schwarzenberg je český Obama

| rubrika: Komentář | 21. 1. 2013 | 20 komentářů
Lidé zvyklí vybírat superstár a zlatého slavíka volí prezidenta. Výsledek vypadá podle toho. Základní problém není v tom, že bychom nebyli dost chytří, pokládáme si však špatnou otázku.

Zatímco při volbě miss se ptáme, kdo je sympatičtější, při volbě prezidenta bychom si měli pokládat otázky úplně jiné: „Co volba toho či onoho prezidenta znamená pro můj život? Jak ovlivní moji šanci udržet si zaměstnání? A jak ovlivní šanci mých dětí dostat dobré vzdělání?“ Jenže právě takové otázky se nekladou. To bylo vidět i v prvním kole, kde ve většině internetových kalkulaček vyhrával Přemysl Sobotka. Tentýž kandidát přitom v internetových hlasováních (tedy u stejných lidí) končil mezi posledními. Ve druhém kole, tentokrát již pouze se Zemanem a Schwarzenbergem, je to stejné. Odpovědi na zásadní otázky nepřicházejí.

Proto se pak nesmíme divit, že vyhraje kandidát s plnou mocí realizovat španělskou cestu. Co tím myslím? Co nejrychlejší zavedení eura, neustálé zvyšování daní, ničení ekonomiky regulacemi, skutečnou masovou nezaměstnanost a úsporná opatření selektivně zaměřená na nižší vrstvy. Mladí lidé, kteří dnes nosí placku s Karlem, se do tří let stanou ztracenou generací bez možnosti získat práci, bez možnosti založit rodinu, bez možnosti vést smysluplný život.

Prezidentské dotazníky na Peníze.cz

Peníze.cz připravily standardizovanou sadu otázek pro uchazeče o prezidentskou sesli. Protože jsme se začali ptát dřív, než se odevzdávaly petiční archy na podporu kandidátů, dostaly se nám do ankety i osobnosti, které nakonec o úřad bojovat nebudou. Jen s jednou kandidátkou se nám nějak nepodařilo získat spojení...

A potom jsme si vymysleli ještě jednu ptákovinku. Vybrali jsme některé z odpovědí na naše otázky a sestavili pro vás test. Poznali byste své favority podle toho, co říkají? Poznáte pana Zemana? A pana Schwarzenberga?

Kníže s čírem

Také se ptáte, proč v médiích chybí články na téma: „Co se pro vás konkrétně změní volbou toho nebo onoho prezidenta?“  Je to ze stejných příčin, z nichž pramení tabu zmiňovat se o skvrnách na životopisu Karla Schwarzenberga. Všechny velké mediální domy (Česká televize a nakladatelství Economia a MAFRA) pracují v podstatě jako knížecí PR agentury (vyjádření Klause mladšího, který přirovnal Lidové noviny k volebnímu štábu, není přehnané). Konkrétní programy jsou přesně to, od čeho se snaží média odvádět pozornost.

Knížecí kampaň přitom není zajímavá jen proto, že je zábavná. Ona je zajímavá především tím, že je extrémně urážlivá vůči lidem z nižších vrstev. Vezměte si jen samotný motiv pankáče, který porušuje veškerá pravidla, ale protože obvykle pochází z dobré rodiny, připadá lidem z vyšších vrstev v pohodě. Ostatně, za pár let ho už bez číra najdeme ve vysokém vládním úřadu nebo korporaci. Běžným lidem z nižších sociálních vrstev to ale tak zábavné nepřipadá. Pokud revoltují jejich děti, tak častěji jako skinheadové. A že jim syn bankéře s uměleckou kreací na hlavě rozmlátí auto nebo poblije domovní dveře, na tom nic v pohodě není.

Kníže tak (možná vědomě, možná nevědomě) komunikuje, ke kterým společenským vrstvám se hlásí. A funguje to. Vyšší třídy jsou tak posedlé myšlenkou odkázat nižší třídy do patřičných mezí, že jsou ochotny akceptovat v zásadě cokoliv. Pražští advokáti, manažeři a úředníci se v tom neliší od newyorských. Schwarzenberg je český Obama. Se všemi důsledky takového stylu vládnutí.

Anketa

Koho budete volit?

A co Miloš?

Před mnoha lety se v Čechách objevil politik, který pochopil, že nedokáže nabídnout lepší program než tehdejší vláda. Podařilo se mu ale převést celou volební diskuzi na hádku o to, kdo je horší zloděj. Jeho strategie vyšla, skutečně se stal premiérem a dnes sklízí hořké plody toho, co tehdy zasel. Ano, hádáte správně, jmenoval se Miloš Zeman…

Foto: ISIFA, Lidové noviny, Tomáš Krist

Petr Hampl

Majitel maličké firmy, zabývající se podporou prodeje složitějších technologií a pracující pro malé a střední české firmy. Vzděláním a myšlením sociolog (přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu). Zajímají ho především otázky třídní struktury a třídních konfliktů v moderních společnostech. Baví ho číst staré knihy a znovu zjišťovat, že nám pomáhají rozumět politice a společnosti lépe než současní komentátoři. 

Jeho texty najdete na webu www.petrhampl.com.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 20 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 1. 2013 22:34, 2 marcoman

Obávám se, že jste autora zcela nepochopil. Máte pravdu v tom, že prezident má možnost ovlivnit vznikající zákony pouze negativně (nejenom), tedy vetem. Potíž je v tom pokud ty zakony budou už primárně špatné - díky špatné vládě (TOP09 - Kalousek možný premier atd.) a zkorumpovaným poslancům (nečtete noviny??). Takže nevetováním se zkrátka ty špatné zákony prosadí a hned si dokážeme představit, jak by Schwarzenberg onu obávanou "španělskou cestu" razil. A proto nevolím Karla www.nevolimkarla.cz

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 1. 2013 9:57

Miloš má taky božský nadhled, jeho frky jsou stejně vtipné.

Zobrazit celé vlákno

-294
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (20 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.