Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Prezidentský dotazník č. 2: Ladislav Jakl

| rubrika: Dotazník | 24. 9. 2012 | 5 komentářů
Co si myslí lidé, kteří by stáli o úřad prezidenta? Po Karlu Schwarzenbergovi přinášíme odpovědi Ladislava Jakla. Byl by tajemník současného prezidenta Václavu Klausovi důstojným nástupcem?

Prezidentův tajemník může mít jasno v jednom: skončí prezident a končí i on. Noví prezidenti si vodí svoje lidi a team starého prezidenta vyprazdňuje šuplíky a promazává počítače. Když se prezidentovu tajemníkovi nechce do velkého stěhování, zbývá mu jediná možnost: stát se prezidentem.

Ve skutečnosti budou motivace Ladislava Jakla, který ohlásil, že se chce ucházet o prezidentskou kandidaturu, zřejmě vážnější. Snad ji aspoň částečně osvětlí náš prezidentský dotazník.

Každé pondělí zkoumáme názory jednoho z prezidentských kandidátů nebo kandidátů na kandidáta: volit se totiž může až z těch, kteří si dokážou sehnat zákonem stanovenou podporu. Padesát tisíc lidí nebo dvacet poslanců nebo deset senátorů. Ladislav Jakl, který kandiduje za Stranu svobodných občanů, zatím nemá ani jedno. Času je ale ještě relativně dost.

+51
Líbí
Nelíbí

Podpořil byste zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Podpořím politiku vyrovnaného rozpočtu. Zda k ní povede zákon to přikazující, není jisté. Musel by obsahovat pevně stanovené výjimky pro mimořádné situace, aby nebyl obcházen jako všechna podobná pravidla. V každém případě by ale bylo nejlepší, kdyby vyrovnanost rozpočtu vycházela z politické konstelace, ne z formálních pravidel. A dodávám, že existuje vyšší hodnota, než je vyrovnanost rozpočtu: jeho podíl na HDP. Vyrovnávat rozpočet cestou zvyšování rozpočtových příjmů není v mých očích žádným vítězstvím.

+108
Líbí
Nelíbí

Jaký je váš názor na církevní restituce?

Jejich současná podoba je výsledkem zbrklosti, ne rozvážného přístupu.

-1125
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení školného na vysokých školách?

Jsem pro zrušení státních vysokých škol. Vysokoškolské vzdělání je soukromým, nikoli veřejným statkem. Pokud by školné bylo prvním krokem k odstátnění vysokých škol, pak bych byl pro. Pokud by bylo krokem ke stavu, kdy se stát stane podnikatelem v oblasti vzdělání, pak bych v tom moc pokrok neviděl, snad jen v tom, že by školné fungovalo jako regulátor poptávky.

+47
Líbí
Nelíbí

Měly by mít děti možnost spořit v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?

Ta otázka předpokládá existenci hybridních polostátních a polosoukromých fondů, s jejichž koncepcí nesouhlasím. Děti se mají starat o své rodiče jakoukoli formou, státu po tom nic není. Stát není banka ani pojišťovna. Má být garantem péče o veřejné statky. A ty já v oblasti péče o seniory vidím v rovném minimálním státním důchodu. Vše ostatní má být čistě soukromou věcí bez jakékoli účasti státu.

+72
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení majetkové odpovědnosti úředníků?

Majetková odpovědnost má platit pro všechny lidi obecně. A myslím, že i platí. Pokud nedostatečně, je třeba zpřesnit obecná pravidla, ne stanovovat speciální pravidla pro vybranou skupinu lidí.

+3
Líbí
Nelíbí

Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Jsem proti.

+48
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení účelovosti u stavebního spoření?

Jsem proti státní podpoře jakéhokoli finančního produktu. Čili i pro zrušení dotovaného stavebního spoření.

-6
Líbí
Nelíbí

Jste pro legalizaci a zdanění prostituce?

Jsem proti. Stát nemá co pást děvky.

+246
Líbí
Nelíbí

Je vám bližší Václav Klaus, nebo Václav Havel?

Nejbližší je mi Ladislav Jakl.

+9
Líbí
Nelíbí

Kdo byl podle vás nejlepším polistopadovým premiérem?

Klaus.

+17
Líbí
Nelíbí

Kdo má u vás doma pod palcem rodinné finance?

Já.

+9
Líbí
Nelíbí

Víte, kolik za měsíc průměrně utratíte?

No, zhruba...

+15
Líbí
Nelíbí

Jak si spoříte na stáří?

Formou pojištění u jedné velké banky.

+68
Líbí
Nelíbí

Vstoupíte do II. pilíře penzijního systému?

Nesouhlasím s ním v principu. Takže nevstoupím. Má být každého věcí, jestli se na stáří zabezpečí sbíráním známek nebo jestli chce vše propít a brzo umřít. Stát nemá co podporovat jakoukoli formou soukromou aktivitu ve prospěch vlastního komfortu ve stáří.

+45
Líbí
Nelíbí

Kolik maximálně plánujete utratit za předvolební kampaň a z čeho náklady pokryjete?

Neplánuji. Utratím vše, co dostanu. A nedostal jsem dosud nic.

+8
Líbí
Nelíbí

Čtete Peníze.cz nebo Finmag?

Omlouvám se, ale nečtu.

Ladislav Jakl

Ladislav Jakl

Vlastními slovy: „Narodil jsem se v roce 1959 v Chebu. Vystudoval jsem Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. V životě jsem byl pionýrským vedoucím, závozníkem, redaktorem zdravotnických časopisů, vedoucím kulturního střediska, metodikem lidové konzervatoře, poslancem ČNR, vedoucím úřadu rady pro vysílání, novinářem, asistentem poslance, ředitelem odboru poradců předsedy poslanecké sněmovny a tajemníkem prezidenta republiky. Hraji rock a na docela vyšší úrovni piju pivo.“

Perlička: Legrační je, že celá řada lidí, kteří mu v přeneseném slova smyslu nemůžou přijít na jméno, mu vlastně nemůže přijít na jméno doslova. Totiž – připisují mu názory a slova prezidentova vicekancléře Petra Hájka. Tak tedy: Ladislav Jakl mimo jiné není křesťanský konzervativec, který vehementně popírá, že pochází z opice. A netvrdí, že World Trade Center zničili sami Američané a že smrt bin Ládina je mediální fikce.

Více: www.ladislavjakl.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

24. 9. 2012 | 15:12 | Honza

Klause nijak nežeru, ale spodní hranice není omezena. Třeba taková Bobo nebo právě Klausův dvorní šašek Jakl by byli nepochybně horší. A to jsem zalovil jen v kategorii Klausových kamarádů. Mezi společenstvím Pravdy a lásky...více

24. 9. 2012 | 10:21 | Wogoo

Nechci Jakla!
http://www.youtube.com/watch?v=pAJRuSpLEiU
více

24. 9. 2012 | 10:00 | dandan

Bohužel po Václavu Klausovi je každý důstojný následník. více

24. 9. 2012 | 7:44 | Honza

Myslím že jde o to dostat do skutečných předvolebních debat i štiku z jiného rybníku a nechť se tam vytříbí v reakcích na jednotlivosti všichni zůčastnění.. Není možné aby, se tam glosovali jen lidi z jakési ,, protiklausovské...více

24. 9. 2012 | 7:12 | FMach

Tak to z nás dělá Klaus voly, to jen dokazuje co si o nás plebejcích vrchnost myslí, jsou tam z naší vůle a povyšují se na d námi a mají důvod , jsme to co jsem už napsal. Peníze dělají prezidenta a ne schopnost a osobnost,...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK